Legendární tenista Ivan Lendl představí v Praze svou soukromou sbírku 116 secesních plakátů od Alfonse Muchy. Spolu s přispěním Obecního domu bude vystaveno celkem 151 artefaktů, čímž se výstava stane nejkomplexnějším záběrem na tvorbu světově proslulého českého umělce.
Výstava Ivan Lendl: Alfons Mucha otevře své dveře ve středu 10. dubna v pražském Obecním domě. A svým návštěvníkům slibuje neopakovatelný zážitek. Díky své realizační náročnosti se stává unikátním projektem, který se řadí mezi nejzásadnější kulturní události letošního roku.
Ivan Lendl, jakožto slavný tenisový šampion žijící v v americkém Connecticutu, a Alfons Mucha, jeden z nejvýznamnějších dekorativních umělců světa, jenž strávil podstatnou část svého života v zahraničí, se stávají symbolem návratu velkých Čechů zpět do vlasti. Pro organizátory výstavy byla tak Praha jasnou volbou.
Vystavovaná Lendlova sbírka je výjimečná především svým rozsahem, protože je v podstatě kompletní a její odhadovaná hodnota se pohybuje okolo 60 milionu korun. Z plakátové tvorby Alfonse Muchy je známo přesně 119 děl, z nichž Lendlovi chybí pouze tři a ty vlastní muzea v New Yorku a Hamburku.
První plakát s názvem Gismonda koupil Lendl v roce 1982 přímo od umělcova syna Jiřího Muchy. Tenista se sám nepovažuje za znalce umění, Muchovy plakáty se mu zkrátka jen zalíbily, svou současnou sbírku dával dohromady téměř 30 let.
Kurátorem výstavy je historik umění Karel Srp a marketingovým partnerem společnost Art Invest, jejíž vlastník Pavel Zíka byl první, který Lendlovi navrhl jeho sbírku vystavit. Zajímavostí je, že Lendl a Zíka se znají z minulosti, kdy spolu v 70. letech soupeřili jako tenisoví dorostenci. Zíka se však později tenisu přestal věnovat.
Výstava v Praze je naplánovaná až do konce července a bude přístupná každý den včetně pondělí, a to od 10 do 19 hodin. Po skončení však nepoputují secesní plakáty ihned zpátky do Connecticutu, ale expozice se přesune do Ostravy. Zájem o výstavu však projevují i další velká evropská města a kromě nich také Japonsko či Čína.