Čím víc je člověk průbojný a suverénní, tím víc se mu daří a je populární, tak by se dal shrnout ideál dnešního úspěšného člověka. Jinými slovy, prodej i to, co nevíš, sehraj pořádné divadlo a úspěch je zaručen. Každý to ale neumí, někteří jsou raději v pozadí, přemýšlí, naslouchají a být středem pozornosti je neláká. To jsou introverti. A že jich mezi námi není vůbec málo.
Nakladatelství Jan Melvil vydalo další velmi zajímavou knihu, tentokrát od americké spisovatelky Susan Cainové s názvem Ticho, jejíž podtitul zní Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit.
Práce Susan Cainové o introverzi a stydlivosti vycházejí v New York Times a na PsychologyToday.com. Vyučuje negociační dovednosti ve velkých podnicích, právních firmách i na univerzitách a sedm let se zabývala podnikovým právem. Je držitelkou čestných titulů z Princetonu a z Harward Law School. Spolu se svým manželem a dvěma syny žije v Hudson River Valley. Zde je záznám z jedné ze Susaniných přednášek o introverzi. U videa jsou k dispozici i české titulky.
Jak napovídá podtitul, kniha se věnuje introvertům, kteří to nemají v dnešním světě vůbec jednoduché. V současné době se lidé hodnotí více méně podle toho, jak jsou úspěšní či oblíbení ve společnosti. K tomu je potřeba umět se vyjadřovat, nebát se mluvit na veřejnosti, prosadit svůj názor a umět zaujmout. Pro extroverta to není problém, ten je vždy rád středem pozornosti, mluvení před mnoha lidmi mu nepůsobí žádné těžkosti. Introvert to má ale úplně naopak, raději sedí tiše, přemýšlí a naslouchá, než aby se nějak aktivně zapojoval do hovoru nebo dokonce přednesl hlasitě svůj názor.
Už od základní školy jsme nabádáni k tomu, abychom se aktivně zapojovali do díla, pracovali v týmu a uměli prezentovat své názory před třídou, později například v práci. To vše nahrává průbojným extrovertům, oni jsou předurčeni k úspěchu nebo to mají minimálně jednodušší při jeho dosahování. Díky knize Ticho se ovšem do popředí mohou dostat i ti tišší z nás. Jak toho dosáhnout, to se dozvíte, po přečtení knihy.
Pár nedocenitelných rad pro introverty:
- kdy a jak má smysl se ve svém projevu a působení na ostatní inspirovat extraverzí,
- proč introverti ve vedoucích rolích bývají úspěšní, v čem tkví jejich síla,
- jak se lépe vypořádat s rozdíly mezi introverty a extroverty na pracovišti,
- jak řešit rodinné neshody mezi partnery způsobené „nesouladem povah“,
- jak podpořit introvertní děti a co by pro ně naopak mohlo být nebezpečné.
Krom rad pro introverty vepsaných „mezi řádky“ kniha ukazuje, jak jsou introverti v dnešním světě dramaticky podceňováni a o co všechno tím pak můžeme přijít. V době, kdy se extraverze stala ideálem projevu bývají introverti často přehlíženi, utlačování do pozadí, což je velká škoda.
Mezi slavné introverty totiž patřili či patří například Albert Einstein, Mahátma Gándhí, Eleanor Roosveltová, J.K.Rowlingová, George Orwell či Steven Spielberg. Tito tiší a přemýšliví lidé se dokázali „přeladit“ na svůj vnitřní svět, vytáhli z něj ukryté poklady a ukázali je světu.
Jedním z mnoha témat knihy jsou například zamyšlení nad tím, zda je temperament naším předurčením, co se za temperamentem skrývá, pojednávají o tom, jak introverti a extroverti myslí, nebo radí jak vychovávat tiché děti ve světě, který je neslyší. Kniha nastiňuje také to, jak hovořit s příslušníky protichůdného typu, aneb jak se mohou introverti s extroverty „tolerovat“, žít vedle sebe a navzájem se respektovat.
Ticho se velmi rychle stalo bestsellerem a autorka celebritou. Je to paradox, když sama o sobě prohlašuje, že je introvertem? Susan Cainová v Tichu polemizuje, uvádí mono zajímavých příběhů skutečných lidí, opírá se o důkladný výzkum introverze, a tím vším mění pohled nejen introvertů na sebe samé, ale i to, jak na introverty pohlížejí ostatní.
Knihu si můžete zakoupit v tištěné podobě za 329 korun nebo v elektronické podobě za 250 korun. V jakémkoliv knihkupectví je kniha dostupná za běžnou cenu 369 korun.