Bezesporu si toho každý všimnul. Škrty ve státním rozpočtu se odrážejí v naprosto každém odvětví a právě školství patří k těm největším cílům politiků. Obrovské množství peněž, které právě školstvím ročně propluje, nemohlo zůstat stranou a jak to tak bývá, politici sáhli k velice nepopulárním krokům. A ať se na jejich konání díváme z jakéhokoliv úhlu, nikdo ze zúčastněných se nedokáže vyhnout následkům, které z jejich konečných rozhodnutí plynou.
První z kroků je zavedení školného na vysokých školách, druhý je zrušení Žákovského jízdného zdarma pro studenty Středočeského kraje. Nebudeme se dnes zaměřovat na rozebírání a komentování tohoto rozhodnutí, k jejich konání se schází hned několik názorů, vycházejících z hloubky informovanosti a solidarity k ostatním. Větším problémem jsou spíše vzniklé náklady pro středočeské studenty a jejich rodiče.
Na komfort jízdného zdarma si jistě každý rád a rychle zvykl, naopak to bude mnohem větší rána. Osobně nejsem jedním z dojíždějících, tento problém se mě tedy přímo netýká, má přítelkyně však tento „problém“ velice aktivně řeší. Dostal jsem se tedy velice blízko k věci. Když jsem se informoval kolem sebe, zjistil jsem, že se mnoho mých přátel definitivně vzdalo šance na jízdné zdarma. Otázkou je, zda je to jejich neinformovaností, leností či čistou neochotou něco dělat, když „to za mě stejně zaplatí rodiče“. Pokud jste však jedním z mnoha nešťastníků, kteří si musí jízdné platit například z kapesného, nemusíte hned smutnět! Možná jste o tom již slyšeli, možná ne, rozhodně je tu však pro vás připravena jakási složitější a na vyřízení jednoznačně komplikovanější forma proplácení jízdného.
Z důvodu obrovského zneužívání jízdného nejen k účelům studia musel Středočeský kraj přistoupit k řešení, které je lepší, než kdyby jízdné zdarma úplně zrušil. Celá změna spočívá v tom, že si žák jízdné platí sám a následně si po určitém časovém období (po pololetí) bude moci zažádat o vrácení peněz za jízdné formou daru od kraje. Bude k tomu však potřeba potvrzení o školní docházce, ze které kraj vypočítá nejlevnější možné jízdné. Tato zpráva bude následně předložena Radě kraje, která rozhodně o výši vrácených peněz.
Pro někoho může být složitost procesu vracení peněz odrazujícím faktorem a místo následného žádaní peněz zpět se rovnou bez boje vzdá. Vězte však, že rozhodně nejde o nic velesložitého a s trochou píle se nakonec výsledek dostaví a nepůjde o malé peníze! Pojďme se podívat na jednotlivé kroky, které bude muset student za vrácením jízdného podniknout.
Každý student si bude muset připravit tři formuláře – „Žádost o refundaci žákovského a studentského jízdného formou daru od Středočeského kraje“, „Poučení k žádosti o refundaci žákovského a studentského jízdného formou daru od Středočeského kraje“ a formulář „Potvrzení školní docházky k žádosti o refundaci žákovského a studentského jízdného formou daru od Středočeského kraje“. Ano, názvy mohou znít velice strašidelně, není však čeho se bát. Vše bude k sehnání na internetových stránkách Středočeského kraje nebo v Informačním centru Středočeského kraje (Zborovská 11, 150 21, Praha 5).
Poté, co student vyplní první dva jmenované formuláře (podepsané zákonným zástupcem či žadatelem, potvrzené školou), bude muset oba formuláře zaslat nebo odevzdat originály dokumentů na Krajský úřad Středočeského kraje (Zborovská 11, 150 21, Praha 5) pro první pololetí do 15. 10. 2010, pro druhé pololetí do 18. 3. 2011.
Třetí dokument (Potvrzení školní docházky k žádosti o refundaci žákovského a studentského jízdného formou daru od Středočeského kraje) přijde na řadu o pololetí později. Student si nechá od školy potvrdit docházku a podepsaný ho znovu zašle či odevzdá na Krajský úřad Středočeského kraje. Pro první pololetí do 28. 2. 2011, pro druhé do 15. 7. 2011. Je potřeba tyto termíny dodržet, pokud některý z dokumentů zašlete později, nebudete mít prakticky žádnou šanci získat jízdné zpět!
Pokud vše provedete správně, půjdou dokumenty k projednání Radě kraje, která následně rozhodne o výši vrácených peněz formou daru. Pozor, nevrátí se vám všechny peníze, částka bude podléhat darovací dani, čili se nedočkáte všech prostředků. Všechno toto papírování se však jednoznačně vyplatí, protože pokud jezdíte do školy opravdu pravidelně, bude se na konci pololetí jednat o nemalou částku.
Nevzdávejte se tedy před bojem, protože nejde ani tak o boj, ale spíše o trochu trpělivosti, která vám nakonec přinese odměnu v řádech tisíců. A to se přece za vyplnění několika formulářů a zaslání dvou dopisů za pololetí vyplatí, ne? Pokud ne, tiše vám závidím vaše finanční možnosti.
Více informací zde.