Tvorbě referátu se během svých studií nevyhnul asi nikdo z nás. Čtenářům a posluchačům předkládáme fakta o stanoveném tématu. V některých případech svou práci odevzdáváme učiteli ještě před samotným vystoupením a jeho ústní prezentací.
Nejdůležitější je téma, o kterém máme referát napsat. Vždy je samozřejmě lepší, když si jej můžeme zvolit my sami. Vybíráme pak mezi tématy, která jsou nám blízká, o která se zajímáme ve svém volném čase a máme tedy k němu dostatek informací a znalostí. Nehledě na to, že když o něco máme zájem, i tvorba takové práce do školy je pro nás příjemnější.
Úvodní strana referátu by měla podávat informace o tom, kdo jej vypracoval. Na první straně tudíž téma referátu, jméno a příjmení autora a datum vypracování. Některé školy požadují uvést na titulní stranu i hlavičku.
Struktura referátu
- Úvod – seznámení s tématem, s jeho důležitostí
- Vlastní práce (stať) – text členíme do logicky a tematicky rozdělených kapitol a odstavců. Informace přebíráme z několika zdrojů, obrázek o zvoleném tématu je komplexnější, posluchač má díky tomu možnost vytvořit si představu, co se k danému tématu píše v knihách, časopisech. Více zdrojů podává také více úhlů pohledu. Je tedy dobré zdroje kombinovat (alespoň 3 zdroje v jednom referátu, z toho minimálně jedna kniha, pokud nemáte zadány požadavky přímo od vyučujícího).
Pokud v textu referátu používáme citát z knihy, uvedeme jej v uvozovkách. Nikdy nepřepisujeme dlouhé části z knihy. Referát má ukázat mimo jiné i naši schopnost pracovat s literaturou a vybrat z ní to nejpodstatnější, nikoli kopírovat nebo přepisovat dlouhé stati.
Všechny zdroje pak na konci práce nesmíte zapomenout správně odcitovat. - Závěr – shrneme v něm nejdůležitější informace a poznatky
- Použitá literatura – každý referát by měl obsahovat zdroje, ze kterých jsme vycházeli
- Přílohy – v případě potřeby jsou na úplném závěru uvedeny přílohy referátu. Těmi mohou být např. tabulky či grafy. Přílohy ve většině případů nebývají v referátu povinné.
Typografická pravidla
- V celém textu používáme pouze jeden typ písma (většinou Times New Roman velikosti 12).
- Referát mívá rozsah asi od 2 do 4 normostran.
- Řádkování 1,5 (přibližně 1800 znaků na stránce).
Ústní prezentace referátu
Svou práci často musíme ústně přednést před třídou nebo jinou skupinou. Pomůckou pro nás může být dataprojektor nebo prezentace v Power Pointu, kam si zapíšeme pouze důležité body, osnovu svého projevu. K té potom hovoříme vlastními slovy.
Jestliže od vyučujícího nemáte jiné pokyny, nedoporučuje se celý referát číst. Z projevu by měla být patrná příprava a orientace v textu. Nahlédnout do poznámek samozřejmě můžete. Délka referátu bývá stanovena na 5 až 10 minut, případně dále upřesněna podle požadavků učitele.
Grafické záznamy je nutné (stejně jako text práce) vždy správně odcitovat. Je dobré si své vystoupení vyzkoušet doma, abychom měli představu o tom, jak dlouho referát trvá a zda splňujeme stanovené podmínky pro jeho vypracování.