Dnešní knihkupectví nám nabízejí nejrůznější četbu. Encyklopedie, romány, dramata a mimo jiné i příručky. Posledním příručkovým hitem je kniha Tomáše Baránka „Jak sbalit ženu 2.0“. Je mi potěšením tuto knihu skoro-vlastnit, no a ze svého pohledu ženy-dívky se mi naskýtá jedinečná možnost ji zhodnotit. Takže jak: pravda nebo fikce? Koupila jsem tuto knížku svému devítiletému bratrovi k narozeninám. Převzal si jí se slovy „Káťo, tak já si to nechám na stáří, jo?“, takže jsem si jí dočasně vypůjčila. Kniha je dělena do čtyř pasáží dle úrovně vztahu. Provede muže od výběru té vyvolené (level 1) přes první oslovení (2) až po první rande (3) a velké finále: polibek (4). Uvádí praktické příklady i teoretické poučky. Má prostě nabídnout návod „jak na to“. Otázkou je, zda-li ho skutečně nabízí. Obzvláště zajímavá mi přišla závěrečná kapitola s prostým názvem „Tahák“. Nabízí nám 40 nejrůznějších otázek na schůzku, které máme – tedy spíše které pánové a chlapci mají – použít. Stránka se navíc dá snadno odstřihnout a vložit do klína jako vážně nenápadná pomůcka. Nevím, jak vám, ale mně to připomíná ty otřepané scény z amerických filmů, kdy si zoufalkyně či zoufalec sepíše body na první schůzku, aby řeč nestála. Vždy jsem se tomu smála. Ale teď, když si představím, že se někdo skutečně vydá do praxe s takovýmto tahákem, připadám si, jako bych žila právě v jedné z těch kritiky strhaných komedií. Pro příklad uvedu několik otázek. Upřímně řečeno už po první z nich bych se záminkou, že potřebuji na záchod, prolezla pryč větracím okénkem na toaletách. A nevím, jestli bych kdekoliv našla nějakou dívku, na kterou by řeči o jizvách a podobných podivnostech zabraly. Proto doporučuji vypracovat si nové dotazy. Pro inspiraci toho, co rozhodně ne, tedy zde pár otázek z onoho taháku.
- „Od čeho máš tu jizvu?“ (nechejte si povyprávět příběh)
- „A máš také nějakou jizvu uvnitř?“ (míněno jizvu na srdci, ach – příběh prozradí mnohé, ale spíše o tom nebude chtít hovořit)
- „Co děláš, když nic neděláš?“
- „Baví vás /myšleno jako pár/ ještě sex, nebo vás – jako všechny po pár letech – už přestává bavit?“ (to je velmi osobní otázka, ale po tak důverném úvodu se tak osobní nezdá)
- „A tvá nejhorší vlastnost? Nebo je to tajný?“ (když kroutí hlavou, že nic neřekne, můžete vtipkovat: „Takže tajnůstkářství je nejhorší“)
Další skvělou částí knihy, která stojí za zmínku, je tabulka výrazů. Jistý František nám zde ukazuje své skvělé grimasy typu „Jemný rošťák“, „Dobromyslný svůdce“ a „Suverénní tvrďák“. Můj malý bratr, který stránku natrefil hned po prvním zalistování, nemeškal čas a podle rady se dal do cvičení obličejů před zrcadlem. Jak se zmiňuje strana následující, mají se chlapci/muži poptat blízké přítelkyně či sestry, který výraz je nejpřitažlivější. Když se mě můj malý bratřík zeptal, kdy se tváří „nejvíce sexy“, musela jsem se smát. Nu já bych raději zůstala u normálních obličejů. Nechci ale znevažovat autorovy objevy. Některé části byly normální, ba i vtipné, a od některých praktických příkladů bych si „dala říct“. Nutno však poznamenat, že balící techniky rozhodně neplatí na každého, jak by možná někdo mohl pochopit. Kdyby mně někdo při prvním setkání řekl „Počkej, máš na rameni vlas – tedy chlup, nebo je to vous?“, asi bych nebyla zrovna hrr do sdílení svého telefonního čísla. Takže pánové, neberte knihu jako bernou minci. Nemyslete si, že se jí naučíte nazpaměť a hned sbalíte kdejakou kůstku i kost. Vždyť co je to za kouzlo svést dívku podle knihy a dál už nevědět, co dál? Celkově ale doporučuji knihu si přečíst. Jisté její části mohou být k užitku a mohou vést k zamyšlení. A když už se jí přímo neřídit, lze v ní najít alespoň vtip. Nemálo vtipu. Rozhodně není pochyb o tom, že tato kniha na českém trhu nemá konkurenci. Je zpracovaná odlehčeně, ne příliš těžkopádně. A těm, kteří mají strach při každé konverzaci s opačným pohlavím, těm může dodat trochu sebedůvěry a také jim potvrdit to, že problémy s oslovováním prostě nemají jen oni. Může pobavit, může poučit. Ale to už posuďte sami. Závěrem slova autora, jimiž se vítá nezdejší dívka: „Ve jménu starosty města Olomouce, dobrý den!“ No slečny, ženy, dámy, zabralo by to na vás? A chlapci, pánové, řekli byste to někdy nějaké dívce, o které byste si mysleli, že alespoň trochu stojí za to? Nebo máte-li snad už osobní zkušenosti s příručkou – pomohla vám kniha? Podělte se s námi o své zkušenosti a názory!
Soutěž
Díky spolupráci s nakladatelství Melvil můžete naši čtenáři soutěžit o tři výtisky této knihy. Stačí zjistit správné odpovědi, které nám zašlete skrz kontaktní formulář. Veškeré informace jsou dostupné na oficiálních stránkách nakladatelství Melvil. 1. Nakladatelství Jan Melvil vydává i e-booky. Na kterém webu si můžete jejich e-booky oficiálně koupit? a) Amazon b) RájKnih 2. Kolik stran má kniha Jak sbalit ženu 2.0? a) 360 b) 560 3. O čem pojednává kniha od Leo Babauta „Zen a hotovo“, kterou vydalo nakladatelství Jan Melvil? a) seznam užitečných receptů pro studenty b) představuje minimalistický systém osobní produktivity Stav soutěže: ukončená Výtisk knihy vyhrál(a) Vojtěch Pacík, Ota Drábek a Anna Pytlíková. Vítězům gratulujeme!