
Vánoce jsou bezpochyby nejkrásnější a nejkouzelnější svátky v roce a slaví je miliony lidí po celém světě. Samozřejmě každý kraj má jiné zvyky a tradice. Nemusím říkat, že nám naděluje dárky Ježíšek pod stromeček, ke kterému jdeme hned po štědrovečerní večeři,jejíž největší dominantou bývá bramborový salát a kapr. Jak ale probíhají Vánoční svátky ve světě? Na to se společně podíváme.
Polsko
Hlavní rozdíl mezi našimi Vánocemi a těmi polskými je štědrovečerní večeře. V Polsku se ten večer doslova „naládují“. Dopřávají si dvanáct chodů, stejně jako měsíců v roce. Také nepopíjejí žádný alkohol, při večeři ani po ní. Mohou až po půlnoční mši. Příčinou tomu je, že většina Poláků jsou věřící.
Německo a Rakousko
V těchto zemích naděluje dárky Christkind, který až nápadně připomíná Santa Clause. Typickými jídly je rakouský šlehačkový dort a německá vánoční štola. Na Štědrý večer si ale pochutnávají na rybě stejně jako my.
Rusko
Rusové neslaví Vánoce 24. prosince jako my, ale 6. a 7. ledna. To proto, že jsou pravoslavní křesťané a jejich juliánský kalendář je o 13 dní posunutý. Dárky jim nosí všemi známý děda Mráz společně se Sněhurkou. Štědrovečerní večeři mají prostší, jelikož větším svátkem je pro ně příchod nového roku.
Norsko
O Štědrém dnu chodí Norové do kostela na bohoslužby a také na hřbitov zapálit svíčku svým zesnulým příbuzným. Na rozdíl od Ruska mají bohatou štědrovečerní večeři, po níž zpívají koledy. Následuje rozbalování dárků, které jim nosí skřítek Nisse. Ten podle pověsti nechtěl věnovat ani chlup na přkrývku novorozenému Ježíšovi. Za trest musí teď obcházet všechny domy a rozdávat dárky.
USA a Velká Británie
Jak se slaví Vánoce v těchto zemích je většině z nás jasné. Nemalý podíl na tom mají „Santa Clausské“ filmy, kterých můžeme o Vánocích vidět požehnaně. Vousatý děda v červeném oblečku s černým opaskem přijede (přiletí) na saních, které táhnou sobi. Do domu se pak vsoukává komínem, což někdy, jak jistě ze zmiňovaných filmů znáte, není vždy jednoduché. 24. prosince večer si děti pověsí podkolenku, kam jim Santa dá ovoce a sladkosti. Větší dárky je pak čekají pod stromečkem. To vše ale až po nekonečně dlouhé noci na 25. prosince. Ráno pak konečně můžou ke stromečku. Jejich hlavní vánoční jídlo se podává tentýž den v poledne, většinou se jedná o nadívaného krocana s opékanými bramborami.
Austrálie
Naši protinožci se nemůžou těšit ze zimy a už vůbec ne z bílé sněhové pokrývky. Nezdobí si ani vánoční stromečky, nýbrž palmy nebo stromky, co jim rostou na zahradě. Večeří se venku, zejména na pláži a to formou pikniku.
Vánoce se sice slaví v každé zemi trochu jinak, ale jedno mají všude společné. Mají být spolu lidi, co se mají rádi. Proto i já vám přeji krásné prožití vánočních svátků plné klidu a pohody. Spoustu dárků, radostných okamžiků a především kolem sebe mějte lidi, které milujete a s kterými vám je dobře.