Existuje mnoho žen, které z různých důvodů nechtějí užívat hormonální antikoncepci, zároveň se však bojí ji vysadit. Pojďme trochu více prozkoumat téma „přirozené antikoncepce“ s poradkyní Kateřinou Juřenčákovou.
Existuje mnoho žen, které z různých důvodů nechtějí užívat hormonální antikoncepci, zároveň se však bojí ji vysadit, protože mají pocit, že na trhu k dispozici není žádná srovnatelně bezpečná metoda, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Kateřina Juřenčáková je lektorka a poradkyně přirozené antikoncepce a ženských témat. Vytvořila také projekt Přirozená antikoncepce. Co nám na toto téma prozradila?
Katko, co si máme představit pod pojmem přirozená antikoncepce?
Přirozená antikoncepce není úplně šťastný název, přesto ho ráda používám, protože lidé, kteří hledají alternativu k hormonální antikoncepci často používají toto slovní spojení. Učím metodu, která není jen antikoncepční. Je to komplexní metoda, která pomáhá dokonale poznat plodnost a ženský cyklus a tím se dá využít jako velmi spolehlivá ochrana proti nechtěnému početí, ale také se dá využít k vědomému početí, ke zjištění příčin nechtěné neplodnosti a určitě také k hlubokému sebepoznání. Můžeme si pod tímto názvem představit metodu, která nás vede k vědomé plodnosti. Metoda má název Symptotermální metoda.
Co je a jak funguje Symptotermální metoda?
Symptotermální metoda je vědecky a lékařsky podložená metoda, která vychází z nejmodernějších poznatků o lidské plodnosti. Žena nebo pár, kteří s touto metodou pracují, přesně vědí, kdy jsou plodní a kdy neplodní, na základě komunikace ženského těla. Tělo nám dává signály a my si jich všímáme a zapisujeme. Všímáme si symptomů plodnosti, což je zejména děložní sekret, který se během cyklu mění, ale také termálních změn, kdy si žena měří a zapisuje několik dnů v cyklu bazální teplotu. V praxi to vypadá tak, že si žena v průměru 10 dnů v cyklu všímá svého děložního sekretu a teploty a na základě toho dokáže velmi přesně vyhodnotit své plodné a neplodné období.
Je vhodná pro všechny ženy?
Symptoterámální metoda Sensi Plan, kterou učím, je vhodná pro všechny ženy, včetně těch, které mají nepravidelné cykly. Tato metoda totiž plodnost nevypočítává, ale určuje z každého individuálního cyklu. To jí také zaručuje daleko vyšší spolehlivost.
A co její spolehlivost?
Symptotermální metoda je vysoce spolehlivá metoda ochrany proti neplánovanému početí, její spolehlivost je srovnatelná s hormonální pilulkou, uvádí se při správném používání 99,6 %. U hormonální pilulky je to při správném používání 99,7 %. Vycházím z knihy Technologie kontracepce, která patří mezi „zlatý standard“ informací o antikoncepci a její spolehlivosti. Více informací najdete zde.
Jak se stavíte k hormonální antikoncepci? Z jakého důvodu jste od ní upustila a začala zkoumat jiné metody ochrany a pak tedy i STM?
Hormonální antikoncepce je nástroj, který můžeme využívat vědomě nebo zneužívat. Nacházíme se v období, kdy tento nástroj nevyužíváme vědomě, ale často pod tlakem okolí, lékařů, předsudků, nepravdivých informací i vlastního strachu. O plodnosti koluje společností tolik mýtů a nepravd a dopady jsou velké. Např. proč by měla mít žena pravidelný 28 denní cyklus? To je jako by měla mít 90-60-90. Nejsme stroje, každá jsme jiná. Základem zdraví je zdravý cyklus, ale ten určitě nemusí být pravidelný. Osobně jsem od užívání hormonální antikoncepce upustila ze zdravotních důvodů. Měla jsem velké bolesti hlavy, výkyvy nálad, ztrátu libida, přibrala jsem a necítila jsem se ve svém těle dobře. Hormonální antikoncepce mě udržovala v odpojení od sebe samé a to často popisují i mé klientky.
Když je člověk několik let zvyklý používat kondom, může se na začátku cítit nesvůj a být nedůvěřivý k tomu, že STM funguje. Co s tím? 🙂
Kondom má spolehlivost „jen“ 98 %. Takže pokud se pár rozhodne pro Symptotermální metodu, volí metodu spolehlivější. Některé páry se rozhodují si v neplodných dnech užívat milování plně a v plodných použít kondom, ale v tom případě jde pak spolehlivost za kondomem. Najít důvěru v Symptotermální metodu trvá tak 3 cykly a je dobré mít se na koho obrátit, když přijde nejistota. Osobně své klienty velmi podporuji, když cítí nejistotu a chtějí poradit nebo pomoci se záznamem.
Dá se z Vašeho pohledu jednoduše poradit ženě, která zatím není plně spojená se svým tělem, jak může napomoct tomu, aby rozuměla jeho signálům a uměla mu naslouchat?
Myslím, že bychom se měli v této oblasti vzdělávat. Kvalitní informace nám nejrychleji poslouží k tomu, abychom poznali procesy našeho těla. Dál je to o rozvíjení, sebepřijetí, intuici a naslouchání si. Kvalitní informace o plodnosti by měly mít všichni, bohužel však nemají. Na semináři mi pak dospělí lidé říkají, proč nám tohle někdo neřekl, když jsme byli mladší?
Můžete zhodnotit, jak jsou mladé dívky dnes informované a připravené na svou plodnost? Jaké poselství dostávají od svých maminek?
Mám tu čest přednášet na mnoha školách v ČR a setkávat se s různými přístupy. Někde jsou dospívající hodně informovaní, někde vůbec. Ale často se stává, že mají takové ty mainstreamové informace plné mýtů. K menstruaci přistupují bohužel velmi negativně, odmítají ji. Osobně ráda říkám, že menstruace = ženství. Jak vnímám menstruaci, nakolik ji mám ráda, přijímám, odmítám, natolik vnímám nebo nevnímám své ženství. Na všechny školy se ale nedostaneme, a tak jsem na základě žádosti maminek vytvořila vzdělávací video Od dívky k ženě, které je pro všechny, kteří chtějí předat dcerám, ale i synům maximum informací a hledají vhodný způsob.
Jakou roli v tématu menstruace a ženské plodnosti hrají dnes muži?
Určitě zásadní. Muži by měli mít kvalitní informace o plodnosti, menstruaci, cykličnosti. Většinou celý život žijí s ženou nebo i více ženami, dcerami a při tom opakovaně říkají, že jim vůbec nerozumí. Stačí ale rozklíčovat základní principy naší rozdílnosti, uvědomit se, že žena je cyklická a že za jeden cyklus je 4x jiná, což je způsobeno hormonálními změnami v jejím těle. A najednou je soužití pochopitelnější, mužům se uleví, pochopí, co se s jejich ženou děje, že za to nemohou oni, ale že to je proces v jejím těle, který mění nálady, pohledy, emoce. Je to osvobozující a přináší to do partnerství více porozumění. Naštěstí vnímám na mých seminářích, že muži o toto téma mají zájem, chodí jich stále více. Mám z toho velkou radost.