Když se řekne Kámasútra, co se vám vybaví jako první? A co byste o ní sami řekli? Indická kniha pojednávající o sexu, svazek hanbatých obrázků snažící se učit nás akrobatické sexuální polohy pro lepší požitek, pornografie stará jako lidstvo samo, Bible úchyláků?
Omyl. Jde o rozsáhlé umělecké dílo popisující život ve společnosti, mezilidské vztahy na pozadí indické kultury, ale také vedení domácnosti a v neposlední řadě umění milovat, ve snaze přiblížit tajemství lidské sexuality.
Kámasútra je starověký text doplněný ilustracemi a poezií, je rozdělen do sedmi částí. Vypovídá o smyslu života a postavení ve společnosti, o vztazích mezi lidmi a o společenském chování, o správném chodu domácnosti, o manželství a poslání muže a ženy v tomto svazku, o udržení si partnera tak, aby byl vztah šťastný.
Jelikož jde o tradiční starověké dílo indického světa, kniha obsahuje i návod jak zabezpečit a celkově uspokojit několik manželek, recepty na výrobu nejrůznějších afrodiziak a nápojů lásky, o svádění a dvoření, o prostituci, a dále nás seznamuje s množstvím nejrůznějších sexuálních poloh obohacujících milostný akt a tím intimitu partnerů.
Poslání Kámasútry je tvořeno třemi cíly – ctnost (dharma), prosperita (artha), láska (kama). Může být pro vás nanejvýš překvapující, že autorem tohoto díla je mnich. Jeho jméno je Mallanága Vátsjajana, který žil pravděpodobně v pátém století n.l. Podle jeho slov je Kámasútra vlastně smíšeným dílem mnoha autorů, protože on sám čerpal z poznatků a zkušeností druhých.
Moderní verze Kámasútry je už bohužel jen obyčejnou učebnicí sexuálních poloh, nenajdete tu už nic z původní myšlenky obohatit život člověka mimo jiné i po duchovní stránce.
Původní kniha je bezesporu nanejvýš pozoruhodné literární dílo v osobitém pojetí plném životní energie, neodsouzená k zapomenutí ani po zániku mnoha generací.