Od 26. 11. do 10. 4. probíhá v pražské Valdštejnské jízdárně a jízdárně Pražského hradu výstava barokního malíře Karla Škréty. K vidění na ní ale nejsou pouze obrazy od Škréty, vidět zde můžete i díla Hanse von Aachena či Guida Reni.
Karel Škréta se narodil v roce 1610 v Praze a jeho celé jméno je Karel Škréta Šotnovský ze Závořic. Narodil se v domě vedle Týnského Chrámu v protestantské rodině a studoval v místní škole. Později se začal učit jazyky – němčinu, latinu, italštinu a především se učil malovat a to nejspíše na královském dvoře. Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 emigroval i s rodinou do Stuttgartu, později do Benátek a do Říma. Ke konci života se vrátil zpět do Čech. Zemřel 30. 7. 1674 v Praze.
„Škréta je dobrý malíř, ale hledí také, aby byl dobře placen,“ výrok údajně patří císaři Ferdinandu III.
Asi nejdůležitějším obrazem výstavy je luneta s výjevem narození sv. Václava, který Škréta namaloval pro kostel sv. Václava v Praze na Zderaze. Pro ten namaloval ještě několik dalších obrazů po svém návratu z Itálie. Ty dohromady tvořily cyklus výjevů ze života patrona české země. Z původních 32 částí se do dnešního dne dochovalo pouze 8. V jeho dílech je vidět i symbolika pro baroko typická. V Narození sv. Václava lze například jasně rozeznat kontrast mezi pohanstvím, ztvárněném matkou Drahomírou, a sv. Ludmilou zobrazující křesťanství.
Výstavu rozhodně doporučuji navštívit, zvláště těm, kteří se zajímají o dějiny umění. Na Škrétových dílech si lze ověřit teorii barokní malby i kompozice. Opatrně však s kustody, kteří přísně dodržují bezpečnostní pravidla a i téměř osmdesátiletých babičkám nedovolí mít bundu přehozenou přes tašku. Vstupné pro studenty je 70 Kč do jedné jízdárny, 100 Kč do obou.