Kvasinkové onemocnění pochvy nejčastěji vyvolává mikroorganismus Candida albicans, který je v těle v menší míře přítomen i za běžných okolností. Jako většina kvasinek bují v teplém a vlhkém prostředí, jaké je právě v pochvě. Dívka či žena pak pociťuje nepříjemné svědění či pálení v oblasti pohlavních orgánů.
Každá žena, která někdy trpěla kvasinkovou infekcí, dobře ví, jak dokáže pálení či svědění znepříjemnit život. Na trhu existuje mnoho léčivých přípravků, které jsou k dostání i bez lékařského předpisu. V případě potíží můžete vyzkoušet i přírodní způsob léčby. Ovšem návštěvou lékaře nic nezkazíte, zejména pokud vaše potíže neustávají ani po několika dnech jiné léčby.
Vše, co porušuje přirozenou rovnováhu mezi kvasinkami a bakteriemi, nebo změna pH v pochvě, tvoří ideální podmínky pro zvýšený výskyt kvasinek. Vaginální prostředí narušuje nošení příliš těsných kalhot nebo nylonového prádla. Riziko infekce vzrůstá též při užívání hormonální antikoncepce, v době těhotenství nebo při cukrovce.
Ke vzniku kvasinkových infekcí přispívá rovněž oslabení imunitního systému v důsledku nemoci, stresu nebo při nedostatečném spánku. Potíže se mohou dostavit také po užívání některých antibiotik, protože tyto léky neničí jen samotné onemocnění, proti kterému byly nasazeny, ale také užitečné bakterie, které udržují plísně a kvasinky v normálních mezích.
Kvasinkové onemocnění pochvy může značit celkově nedostatečnou výživu, proto je dobré doplňovat do organismu vitamíny a minerály.
Příznaky kvasinkové infekce
- zánět či zarudnutí pochvy
- intenzivní svědění
- bílý výtok bez zápachu (případně je cítit po kvasnicích)
K odstranění nežádoucích potíží mohou přispět i některé potravinové doplňky. Patří mezi ně vitamín C, echinacea, probiotika (jestliže je dostanete ve formě krému, aplikujte je do pochvy 2x denně), tee tree olej či měsíček zahradní (v obou případech čípek zavádějte každých 12 hodin po dobu 5 dnů).
S výjimkou vaginálních čípků mohou být všechny uvedené potravinové doplňky užívány spolu s předepsanými nebo volně prodejnými léky proti kvasinkovým infekcím.
Návštěva lékaře
Lékaře navštivte, jestliže:
- se u vás zmíněné příznaky objevily poprvé
- výtok páchne nebo je zabarven krví
- příznaky nevymizí ani po pětidenní léčbě
- se kvasinková infekce u vás projeví znovu během 2 měsíců
Vitamín C a echinacea posilují imunitní systém, a tak pomáhají organismu vypořádat se s akutní kvasinkovou infekcí. Echinacea přitom povzbuzuje bílé krvinky k ničení kvasinek, vitamín C dokáže potlačit jejich růst. Trpíte-li kvasinkovými infekcemi opakovaně, užívejte echinaceu 3 týdny a po týdenní pauze opět pokračujte.
Echinaceu užívejte 6 měsíců spolu s vitamínem C a probiotiky. Ta zvyšují množství užitečných bakterií v organismu. Probiotika jsou k dostání ve formě biojogurtů i jako potravinové doplňky nebo krém pro přímé užití. Úspěšně s kvasinkami bojují zejména jsou-li potíže vyvolány užíváním antibiotik.
Další rady
- noste bavlněné spodní prádlo
- vyhýbejte se příliš těsným kalhotám
- na intimní hygienu používejte jemné neparfemované mýdlo