Možností jak vyplnit volný čas je mnoho. Co však takové ruční práce, konkrétněji korálky – v poslední době se tento koníček velice rozmohl. Nejčastějšími jsou korálky rokajl, z nichž lze vytvářet květiny, zvířátka, šité šperky a mnoho dalšího. Jak se říká, fantazii se meze nekladou.
Pletení, vyšívání, šití, decoupage – možností vyplnění času tvůrčí činností je dnes nepřeberné množství. Jednou z nich je i pletení a šití z korálků rokajl. V poslední době se rozmohla technika pletení zvířátek a květin z korálků, avšak pozadu nezůstává ani bižuterie včetně šitých šperků a mono dalšího, jako jsou dekorace do domácnosti či módní doplňky.
Rokajl
Rokajl je v dnešní době jedním z nejtypičtějších a zároveň nejčastějších druhů skleněných korálků. Jeho škála je velice pestrá a využití neomezené.
První rokajl vyráběli původní obyvatelé Severní Ameriky z mušliček. V době zámořských objevů zde fungoval skleněný rokajl jako platidlo. Dovezen byl Evropany, kteří jej přibalovali do svých zavazadel nejen jako platidlo, ale často i jako dar domorodcům. Za tyto malé skleněné korálky se kupovala půda, kožešiny nebo třeba i dobytek.
Rokajl vznikl již v 15. století v Itálii v Benátkách vtamnějších sklárnách. U nás je průmyslově vyráběn od 18. století.
Dříve se používal především k zdobení oděvů, večerních toalet a rozličných módních doplňků, jako byly kabelky a jiné.
Dnes je jeho využití mnohem širší. Nejvíce se uchytil v bižuterii, především pak v šitém šperku, a nezanedbatelné jsou dnes i zvířátka a u nás v poslední době i květiny z korálků. Dále se používá pro vyšívání rozličných vzorů či přímo obrazů, v háčkování a výrobě malých předmětů jako jsou krabičky na drobnosti, obaly na mobily a mnoho dalších.
V dnešní době je součástí většiny hobby obchodů avšak široký výběr zůstává doménou korálkáren a to jak kamenných, tak i těch internetových. V malém množství je pak k dostání v galanteriích.
Vyráběn je ze skla, ale setkat se můžeme i s nekvalitním rokajlem z plastu.
Rozmanitost barevných skel je doplněna rozličnými povrchovými úpravami. Výsledný korálek může být matný či lesklý, průsvitný či neprůsvitný, potažený tenkou vrstvičkou vytvářející duhové odlesky, kovový či kamenný vzhled. Častá je i stříbrná, zlatá či jiná barva plochy průtahu. Nejen, že tato úprava sluší průsvitným korálkům, ale také vynikne tvar dírky.
Vyráběn je technikou sekání skleněných tyčinek s kulatou či hranatou dírkou. Nasekané kousky jsou pak dále leštěny, kulaceny za tepla v mletém dolomitovém vápenci s křemičitými přísadami či broušeny. Podle zpracování se dělí na tzv. hutní a zušlechtěné, kdy je hutní rokajl ponechán pouze skleněný a zušlechtěný rokajl je dále upravován např galvanizováním či barvením. Na závěr se korálky čistí a třídí dle velikostí.
Rokajl jsou velice malé korálky většinou kulatého až válcovitého tvaru. Míra zakulacení a šířka dírky je u různých výrobců rozličná a často pro ně typická. Jeho velikost se pohybuje od milimetrů až ke třem centimetrům. S velikostí uvedenou na obale se setkáváme povětšinou v zahraničí či v některých českých internetových e-shopech. Mnohem běžnější je, že velikost korálků v jednom balení není značena vůbec. Korálky jsou naváženy do malých pytlíčku a ty už nikdo neoznačí. Pokud je uvedena, od různých výrobců mohou být tytéž velikosti mírně odlišné, nemluvě o různém způsobu značení.
V česku je rokajl prodáván nejčastěji v malých pytlíčcích, ale setkat se můžeme i s plastovými krabičkami, ampulkami či skleněnými lahvičkami. V zahraničí pak se šňůrami navlečených korálků.
Skladování korálků v malých lahvičkách či krabičkách může být velice náročné na místo. Výhodné je používat pro jejich uskladnění malé zipové sáčky. K dostání jsou i krabičky s přihrádkami s nastavitelnými přepážkami. Ty však někdy netěsní jak by měly, takže se rokajl může promíchat. Korálky se špatně nabírají a při vymýšlení různobarevných kombinací si nelze jednotlivé barvy položit k sobě.
V pytlíčku kvalitního rokajlu nalezneme všechny korálky stejně velké a stejného tvaru – to obecně platí o japonském a českém rokajlu. Nekvalitní rokajl je plný zdeformovaných korálků, kusů se slepými dírkami či různých velikostí, slepenými či špatně obarvenými kusy. Tato špatná kvalita je typická pro čínský rokajl.
Nekvalitní rokajl však nemusí být vždy na škodu. Pokud z něj vybereme špatné kusy a necháme ty pěkné, ale nepravidelné, může se hodit např. k navlékání šňůr korálků. Nepravidelnost je v takovém případě spíše k dobru. Pokud vytváříme zvířátko z korálků, lze na oči v nepravidelném rokajlu vybrat dva stejné větší korálky atd. S trochou fantazie mají i takovéto korálky své využití.
Výrobci
Společností zabývající se výrobou korálků je hned několik.
Je to již několik let, kdy sklárny krachujícího Jablonexu koupila Preciosa a kvalita českého rokajlu s dlouholetou tradicí přetrvala. Setkáváme se zde s velice širokou škálou barev a provedení jednotlivých druhů, ať už mluvíme o tvaru či povrchové úpravě. Velikosti dírek jsou typicky poměrně malé, což může být problém, pokud potřebujeme návlekový materiál provlést jedním korálkem vícekrát.
Preciosa je sice nejznámnějším výrobcem rokajlu u nás, avšak ne jediným výrobcem korálků. Pro příklad uveďme Glassbeads.
Společnost Mill Hill pochází z Japonska. Tento rokajl je využíván především k vyšívání. Širokou nabídku nalezneme především v internetových obchodech spolu s podklady pro vyšívání, bavlnkami a dalším materiálem.
Japonské korálky TOHO jsou dnes považovány za jedny z nejkvalitnějších a u nás i nejznámnějších. Společnost vznikla roku 1951.
Jejich nespornou výhodou je široký průtah (logicky tedy i úzké stěny), který dovoluje provléknout návlekový materiál korálkem hned několikrát. Má tedy předpoklad pro využití ve složitějších technikách. Často je používán k peyotovému stehu pro výrobu šité bižuterie či krabiček. Pořízení TOHO korálků je výhodné i po ekonomické stránce, jelikož je díky slabé stěně korálku jejich váha menší.
Dalším u nás známým výrobcem je Yiyuki. Seiichi Katsuoka se poprvé setkal se skleněnými perličkami zhruba před šedesáti lety a okouzlen jejich krásou, rozhodl se naučit jejich umění. V jeho vášni dále pokračuje jeho syn Hiroshi, jež otcův koníček rozšiřuje o další typy korálků. Tato mnohaletá vášeň dospěla roku 1949 k založení společnosti Miyuki v Hirošimě v Japonsku. Jejich kvalita je velice ceněna.
Od roku 1980 vyrábí mj. Miyuki Delica rokajl válcovitějšího tvaru jež např. při peyotovém či cihlovém stehu vytvoří výrazně rovnější plochu než zakulacenější rokajl. Vzor je přesnější.
Pro některé korálky Delica je užíván náročný postup výroby nebo je jejich povrch potažen např stříbrem či zlatem – to z nich dělá velice ceněné kousky pro jejich kvalitu, ale také jejich pořízení je nákladnější.
Japonské korálky Matsuno jsou na trhu již více než šedesát let; v česku jsou však nováčky. Korálky nejsou tak pravidelné jako od jiných výrobců v této zemi, ale stále jsou obstojné.
Čínský rokajl Ming Tree je obecně považované za nekvalitní. Velikost korálků v jednom balení se různí, jsou nerovné a některé mají slepé dírky. Pro většinu technik jsou nevhodné.
Indický rokajl Onam International je kvalitou na úrovni čínského Ming Tree.
Bovies Beads je dnes již neexistující francouzská společnost, jejíž korálky z trhu pomalu mizí. Založena byla již v 16. století přistěhovalými benátskými skláři. Pro výrobu rokajlu byly zde používány staré techniky a postupy, pro něž byly korálky ceněny.
Benátská společnost The Society Veneziana Conterie byla uzavřena roku 1993 po téměř století výroby skleněných korálků.
Literatura
Opomenout nelze ani rozsáhlou nabídku literatury. Před pár lety byste jen těžko hledali některé tituly, ovšem v poslední době se ediční plány čítající již nemálo literatury o bižuterii, rozšířily o zvířátka a květiny z korálků, vánoční ozdoby, minizvířátka, nápady na pošití oblečení korálky a další.
Různé typy a návody pro tvorbu z rokajlových korálků lze nalézt na internetu, avšak pokud se obrátíme k pultům knihkupectví, získáme většinou komplexnější informace.
Zatímco v zahraničí vychází úžeji zaměření publikace, zabývající se např. pouze krabičkami z korálků či zvířátky pletenými tou či onou technikou, u nás jsou to tituly zatím obecnější.
Vedle „rokajlové literatury“ nalezneme na pultech i další zaměřenou na jiné druhy korálků, bižuterii, bižuterní komponenty, výrobu samotných korálků, užití korálků v různých ručních pracech a mnohé další. To vše může být inspirací pro práci s rokajlem. Jak se říká, fantazii se meze nekladou.