Užívání hormonální antikoncepce mnoha ženám ulehčuje život. Mohou si podle svých potřeb regulovat menstruační cyklus a svůj intimní život mají plně pod kontrolou. O negativních důsledcích užívání slyšíme o poznání méně. Přesto existují a neměli bychom je brát na lehkou váhu. Své o tom ví i slečna Doubravka.
Od vynálezu hormonální antikoncepce uběhlo již několik desetiletí. A i když pilulky nabízí ženám pozitiva, o kterých se jim dříve ani nesnilo, nutno dodat, že nic není jen černobílé. Každá dívka by před začátkem užívání měla být od svého gynekologa poučena i o jejich rizicích. To se dnes bohužel mnohdy neděje.
Od kolika let jsi užívala hormonální antikoncepci?
Bylo mi čerstvě 16 let.
Byla jsi s ní tehdy spokojená?
Abych byla upřímná, vyzkoušela jsem několik druhů. Ze své úplně první HA jsem byla v rozpacích. Během prvního měsíce se mi zvětšila prsa. Připadala jsem si jako puberťačka. Neustále mě bolela hlava. A tak jsem si šla pro jinou HA. Ta se zdála celkem dobrá, ale cítila jsem pokles libida. Šup, výměna. Z další mi otékaly nohy, osypala jsem se, atd. Vyzkoušela jsem i hormonální antikoncepce, které byly dražší a měly zamezit tloustnutí. Tato antikoncepce mi vyhovovala, až na vysokou cenu. Byla jsem z ní přímo nadšená. Měla jsem ochranu ve svých rukou. A užívala si možnost posouvat si menstruaci. O rizicích jsem věděla, ale nevěnovala jsem jim velkou pozornost. Zdravotně jsem na tom byla dobře a jsem nekuřačka.
Vím ale, že časem se u tebe objevily nějaké komplikace. O co šlo?
Bylo to na jaře. Myslela jsem si, že mám chřipku. Bolela mě hlava, v krku, byla jsem slabá. Dostala jsem antibiotika. Asi po týdnu mě bolela vyloženě jen hlava. Byla to šílená bolest. Takovou jsem nezažila. Měla jsem chuť si tu hlavu „rozmlátit“. Když jsem šla za neurologem, oznámil mi, že mám migrénu. Dal mi silnější analgetika a tím to skončilo.
Spojila sis tyto problémy hned s hormonální antikoncepcí?
Rozhodně ne. Vůbec mě to nenapadlo. Přijala jsem fakt, že mám migrénu.
U migrény to neskončilo a byla jsi odvezena do nemocnice. Jak zněl tehdy verdikt lékařů?
Máš pravdu, byla jsem odvezená na JIPku. Byl pátek ráno a mě bylo čím dál tím hůř. Začala jsem zvracet, motala se mi hlava, byla jsem hrozně zesláblá. Bolest se stupňovala. Popravdě si toho ani moc nepamatuji. Vím, že jsem se probudila na záchodě na zemi. Omdlela jsem. Mamka zavolala záchranku. Drahý pan „záchranář“ mě měl málem na svědomí. Prohlásil, že máme doma přetopeno a že to není na odvoz. Tehdy mě překvapila moje matka a vyžádala si okamžitě převoz.
Naštěstí se tak stalo a jela jsem s tátou do nemocnice. Hned mi dali kapačku. Když jsem se probudila, byla jsem na JIPce. Byl to hrozný šok. Poprvé v nemocnici. Ruce samá kanyla, různý přístroje. Nevěděla jsem, co se děje. A hned jsem zase usnula nebo padla do bezvědomí, opravdu nevím. Na JIPce jsem byla týden. Z toho týdne si téměř nic nepamatuji. Když mě převezli na normální pokoj, začala jsem víc vnímat. Vnímala jsem to, že se se mnou děje něco špatného. Učila jsem se chodit, neustálé odběry krve, kanyly… A verdikt lékaře? Trombóza hlava a krk.
Vysvětli nám prosím laicky, co přesně to znamená.
To znamená, že jsem měla ucpané cévy. Celá levá strana hlavy a krku. Normálně by se ty sraženiny daly „operovat“, ale vzhledem k tomu, že to byla hlava, měli lékaři strach, abych neochrnula. Vlastně… sama můžu být ráda, že jsem dopadla tak jak jsem dopadla.
Máš přehled o tom, kdo patří do rizikové skupiny, které trombóza hrozí?
Rizikovou skupinou jsou ženy nad 35 let, kuřačky, obézní ženy a ženy, které mají v rodině trombózu, poruchy krevní srážlivosti.
Máš v rodině někoho, kdo trpí stejnou nebo podobnou diagnózou, která ti byla stanovena?
Nikdo z rodiny nemá problém se srážlivostí krve. Byla jsem na hematologickém vyšetření. Zde se zkoumalo, zda jsem k trombofílii náchylná. Výsledky dopadly dobře. U mě nebyl jediný problém. Trombózu mi způsobila hormonální antikoncepce.
Když tě tak poslouchám, napadá mě k tomu jedna věc. Lékař by přece před tím, než pacientce HA předepíše, měl zjistit její rodinnou anamnézu a také provést příslušné testy, aby zjistil, že může HA užívat. Tvůj gynekolog žádné takové vyšetření nevyžadoval?
Samozřejmě, že by měl. Skutečnost je ale jiná. Vystřídala jsem 4 gynekology. Každý se mě zeptal na nemoci v rodině. Když jsem uvedla, že máme jen cukrovku, už jsem měla předepsanou HA. Tím to skončilo. Žádný testy. Nyní jsem viděla u svého gynekologa, že provádí test na srážlivost krve. Test není hrazený pojišťovnou – což si myslím, že je škoda. Každopádně bych do tohoto testu ty peníze investovala.
Jak jsi na tom v současné době po zdravotní stránce?
Momentálně už nemusím brát tak silné prášky na ředění krve. Bohužel, prášky na srážlivost krve budu brát do konce života.
Jsou nějaká omezení nebo doporučení, která dnes musíš dodržovat?
Omezení? Ty jo… věříš, že za tu dobu jsem to omezení vzala jako normální? Tak určitě musím dávat pozor na poranění. Trvá delší dobu, než se mi zastaví krev. Musím každého lékaře upozornit, že beru léky na ředění krve. Mám omezení ve sportu – žádný podtlak, liposukce, co se týče těhotenství, musím si jej naplánovat, budu muset být pod dozorem.
Hormonální antikoncepci už nikdy užívat nesmíš? Jak tedy momentálně řešíš ochranu před nežádoucím těhotenstvím?
Správně. Už nikdy nesmím žádnou hormonální antikoncepci. Když jsem se to dozvěděla, tupě jsem koukala. Je mi 22 let. Dítě rozhodně ještě neplánuji a představa, že v trvalém vztahu budeme používat kondom mě děsila. Jednak by to bylo finančně náročné a nepohodlné. Takže jsem volila jinou metodu, a to nehormonální tělísko.
Bohužel, málokterý gynekolog ho zavede nerodičkám. Což nechápu. Ano, je riziko, že nebudu moci mít dítě, ale na druhou stranu, kdo mi zaručí, že po x letech braní hormonální antikoncepce se nestane totéž? Jsem ráda, že jsem si zvolila tuto ochranu. Nemusím se o nic starat. Účinkuje 5 let, já o ní ani nevím. A přímo obrovské plus je, že se mi navrátilo mé libido, řekla bych, že i zesílilo. Takže za tohle jsem vděčná a spíš lituji, že jsem si tělísko nenechala zavést hned.
Na závěr máš možnost něco vzkázat našim čtenářům a čtenářkám.
Co bych vzkázala? Slečny, dámy, paní… když už berete hormonální antikoncepci, nechejte si udělat test na srážlivost krve. Nepodceňujte příznaky jako je časté bolení hlavy, pocit těžkých nohou, atd. Jsou i jiné metody, jak se chránit. Zdraví máme jen jedno, tak o něj pečujme.