“Majáles je oslava jara a studentského života. Co dělá Majáles takovým, jaký je? Jsou to lidé, kteří se ho účastní. A ti lidé jsou jací? Příjemní, mladí, pozitivní… Majáles je zážitek, který je nejlepší na vlastní kůži. Je otevřený všem, kdo ho chtějí s námi dělat a zlepšovat.” Přesně toto je text, se kterým se setkáte na oficiálních stránkách Majálesu. Ale co je Majáles, kde se vzal a co znamená dnes?
Od kdy a jaký je význam?
Historie tohoto svátku se dá dohledat až do doby Římské říše, kdy se začal rychle rozšiřovat mezi obyvatele, ačkoliv byl označen za pohanský. Tehdy šlo o oslavu jara. V pozdějších dobách, zhruba v 18. století, se tento svátek stal oslavou středoškolských studentů. Právě v tento den měli dokonce volno. Znovu vyzvedl tento oslavný den na světlo Alois Jirásek ve svém díle Filosofská historie (1878), kde Majálesu přidává velký nacionální význam. Právě v této době se k těmto oslavám přidali i vysokoškoláci a Majáles se dostal i do menších měst.
Pokud se budete zajímat o původní význam slova “Majáles”, čeká vás delší hledání. Většina slovníků už nabídne pouze oslavy studentského života, či studentskou jarní slavnost. Kdybyste hledali hloub, zjistíte, že „Majáles“ pochází z latiny a naši předci se s ním setkali poprvé v Česko-německém slovníku F. Š. Kotta a to ve významu slavení máje. Původní starý latinský význam však měl být vykleštěný vepřík, který byl obětován bohyni Máje.
Český Majáles
Český Majáles je ovšem značně novější obdoba původních svátků. Zahrnuje ty největší Majálesy na našem území od roku 2005. Složení účastnících se měst se postupem času měnilo, ale poslední tři roky se stabilně s Českým Majálesem můžete potkat v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové. Pokud hledáte bližší informace o letošním Majálesu, podívejte se na stránky www.majales.cz.
Ačkoliv v představách mnohých čtenářů se jeví Majáles jen jako hudební akce, kde se představí oblíbené, ale i ty méně známější české kapely, není tomu tak. Například brněnský Majáles stále začíná velkým majálesovým průvodem, kterého se zúčastní alegorické vozy. Tradici bude učiněno zadost zvolením nového krále Majálesu a předáním koruny. Součástí je však i studentská tvorba – jarmark. Zde se budou prezentovat také studentské spolky a organice. Aby toho nebylo málo, do programu se postupně vrací i studentské kapely s vlastní tvorbou.
Až nakonec, jako třešnička na dortu, proběhne vystoupení hudebních skupin, které většinou pod širým nebem začínají hrát už v odpoledních hodinách. Nemůžeme popřít, že je Majáles hojně využíván jako vhodný prostředek pro reklamu a zviditelnění politiků. Ale pozitiva zcela ušlapávají negativa, což dokazuje fakt, že tyto oslavy přitahují tisíce mladých lidí. Ti s kelímkem piva oslavují příchod jara postáváním v kruhu, pohupováním se do rytmu, tancem či zběsilým poskakováním až do hluboké noci. A právě toto všechno patří k nezaměnitelné atmosféře, která stojí za ochutnání…