8. prosince letošního roku si celý svět připomněl 30. výročí vraždy Johna Lennona, známého především jako spoluzakladatele historicky nejúspěšnější hudební kapely – The Beatles. Tento britský skladatel, zpěvák, spisovatel a v posledních letech svého života především politický aktivista, byl zastřelen před svým domem v New Yorku, když se se svou chotí Yoko Ono vracel z nahrávacího studia. Životní příběh se smutným koncem o liverpoolském rodákovi s charakteristickými kulatými brýlemi zná snad každý. Mnohem méně známý je však příběh o člověku, který utnul život svého obrovského idolu. Tímto člověkem je Mark David Chapman.
Chapman se narodil 10. května roku 1955 ve Fort Worth v Texasu. Vše nasvědčuje tomu, že si v texaském městečku neprožíval příjemné dětství. Celé jeho mládí Marka a jeho matku fyzicky napadal David Curtis Chapman, Markův otec. Ten byl té doby seržantem u Letectva Spojených států amerických a jeho fyzická převaha nedávala jeho příbuzným žádnou šanci na obranu. Mark David Chapman navíc trpěl představou, že je bohem pro smyšlené lidské postavy, kterým věnoval prakticky všechen svůj čas.
Pro jeho podlomenou psychiku byl poslední ranou velice brzký kontakt s drogami, které užíval už ve svých čtrnácti letech. V tu dobu přestal chodit do školy, ve které byl šikanován kvůli neatletickým proporcím, dokonce utekl z domova a po celé dva týdny žil na ulici. V době, kdy již bral všechny druhy drog od marihuany, mezkalinu, LSD, až po heroin, se poprvé setkává s kapelou The Beatles. Ta se okamžitě stává jeho nejoblíbenější hudební skupinou.
V šestnácti letech se setkává se svou první přítelkyni (Jessica Blankenship) a spolu s ní se opět obrací na křesťanskou víru. Byl účastníkem táborů YMCA a u dětí se stal velice oblíbeným. Daly mu přezdívku „Nemo“. A právě zde se jeho život začal ubírat správným směrem a každý, kdo ho v té době znal, ho označoval jako pracovitého, příjemného a kamarádského. Přátelé mu poprvé ukazují knihu jménem Kdo chytá v žitě – ta v jeho životě odehrála obrovskou roli.
Mark David Chapman odmaturoval a přestěhoval se do Chicaga, kde se i nadále věnoval křesťanské víře. Úspěšně pracoval pro YMCA ve vietnamském uprchlickém táboře v Arkansasu. Spolu se svou přítelkyní se následně dali na vysokou školu v Georgii. A právě ve chvíli, kdy vše vypadalo naprosto bezproblémově, se začaly projevovat Chapmanovy psychické problémy znovu. Trpěl sebevražednými sklony, brzy se rozešel se svou přítelkyní a odcestoval na Hawai, kde se chystal ukončit svůj život.
V roce 1977 se pokusil o sebevraždu, kvůli technické závadě však z myšlenky sešlo. Poté byl převezen do zařízení pro mentálně choré Castle Memorial Hospital, kde mu diagnostikovali klinickou depresi. Po krátké době byl propuštěn a najat právě v tomto zařízení na částečný úvazek. Pacientům hrál na kytaru a měl s nimi konzultace. Jeho stav se začal znovu zlepšovat a přistěhovala se k němu i jeho matka, se kterou měl velice dobrý vztah.
O rok později se inspirován filmem Cesta kolem světa za osmdesát dní vydal na šestitýdenní cestu po světových metropolích. Zde se setkal s majitelem cestoví agentury, kde později navázal i pracovní kontakt. Dlouho mu však jeho práce nevydržela a vrátil se znovu do Castle Memorial Hospital, kde vzal práci nočního hlídače. Začal pít a kvůli své labilitě se stal posedlým různými uměleckými díly. Mezi ně se řadila i kniha Kdo chytá v žitě či hudba právě Johna Lennona. Psychické problémy se stupňovaly, začal mít halucinace a v roce 1980 napsal své kamarádce dopis, ve kterém popisuje, že se z něj stává blázen a pod dopisem se podepisuje jako „The Catcher in the Rye“ (Chytač v žitě – Kdo chytá v žitě)
Pětadvacetiletý texaský rodák právě žádá slavného hudebníka o podpis. Sám už moc dobře ví, že se blíží Lennonova vražda, i když (jak později uvádí ve své výpovědí) velká část jeho „já“ se chce vrátit zpět na hotel, kde je momentálně ubytován. Nakonec se však rozhodl zůstat, protože prý „…on (Lennon) věděl, kam kačenky odcházejí na zimu a já to potřeboval vědět,“ řekl Mark David Chapman, odkazujíc na knižní publikaci Kdo chytá v žitě. Právě ta se totiž dle jeho slov stala předlohou k samotnému aktu vraždy. Zda je pravda, že jeho čin vycházel jako poslední kousek prapodivného puzzle, se asi nedozvíme. Na konečném faktu to však nic nemění – smutná píseň o Johnu Lennonovi se dnes odehraje.
Mark David Chapman tedy pět hodin čekal, až se John Lennon a Yoko Ono do svého newyorského domu Dakota vrátí. Kolem jedenácté hodiny večerní přijíždí limuzína. John a Yoko procházejí kolem Chapmana a míří ke vchodu do svého domu. Chapman se otáčí a přímo z ulice zasazuje Lennonovi pět smrtelných ran ze svého revolveru. Na následky střelby John Lennon umírá ještě před příjezdem do nemocnice. Mark David Chapman se však nesnaží z místa činu uniknout, právě naopak. Zůstává na ulici až do příjezdu policistů a čte si právě Kdo chytá v žitě. Policistům se ihned přiznává a během následujících výslechů se objevuje hrůzostrašná pravda o plánování a uskutečnění vraždy. Mark David Chapman dostal doživotní trest, který si odpykává v newyorském vězení Attica Correctional Facility.