Město hadů je tu. Darren Shan znovu oslovuje čtenáře v Česku, tentokrát třetím dílem trilogie Město, s kterou se fanoušci seznámili již v roce 2011. Město je zde ještě nebezpečnější a kardinál je nucen poradit si s mnoha nepokoji i se svými vnitřními démony.
Město hadů, jenž leží v současné době na pultech knihkupectví, je posledním dílem fantasy trilogie Město spisovatele Darrena Shana.
Našim čtenářům byl prvně představen dvanáctidílnou sérií, jehož hlavního hrdinu pojmenoval podle sebe. Už zde zaujal české čtenáře svým smyslem pro fantastično, drama a zápletky. Jeho schopnost vystavět příběh a na závěr překvapit čtenáře vyústěním děje, je obdivuhodná. I přesto, že série je určena dětem, snadno osloví i dospělé. Zvláště v dnešní době, kdy jsou upíři fenoménem. Vše se tu točí kolem nich, ale nenechte se zmást, nejedná se o zubaté romance alias Stephenie Meyer či Castovi. Naopak. Jde o „skutečné“ upíry. O „Shanovské.“
Následně přišla série Demonata, která čítá deset dílů. Jak se dá odvodit z názvu, je to série o démonech a na rozdíl od Darrena Shana, zde je v každém díle hlavní postavou někdo jiný, ale přesto se děje jednotlivých dílů prolínají. Série u nás doposud nebyla přeložena celá – fanoušci momentálně vyhlížejí sedmý díl.
Teď už ale k Městu hadů. Ke knížce, kvůli které vznikl tento článek.
V roce 2011 vydalo nakladatelství Albatros Procesí mrtvých, tedy první díl. Ve stejném roce následoval svazek Na horizontu pekla. V minulém roce jsme se dočkali očekávaného Města hadů, závěrečného dílu.
Nejprve si ale shrneme předchozí dva díly.
V tom prvním se seznamujeme s Kapakem Raimim, synovcem Thea. Obdivuje svého strýce pro jeho práci gangstera a touží se mu podobat. Hltá veškeré informace týkající se této profese, ale i přes jeho nekonečnou snahu je až s podivem, jak rychle v hierarchii postupuje. Netrvá dlouho a je pozván k audienci samotným kardinálem Ferdinandem Dorakem. Tou dobou už přemítá nad tím, jak je možné, že mu doposud vše vycházelo a pomalu si uvědomuje, že si nevybavuje jedinou vzpomínku z doby, než přijel do města. Díky návštěvě u kardinála se dovídá, že byl vybrán jím samotným jako jeho nástupce. Kardinál mu hodlá svěřit svůj úřad.
Zatímco Procesí mrtvých nás seznámilo se strukturou města zamořeného gangy, Na horizontu pekla se více věnuje podzemí, ve kterém žijí další důležití členové městské komunity. S Kapakem se prozatím rozloučíme – místo něj se dostává do popředí Al Jeery, jemuž je kardinálem svěřeno vyšetřování jednoho případu. Konkrétně vraždy v jeho hotelu. Setkáváme se s novými postavami, ale není zapomenuto ani na ty z předchozího dílu.
Třetí díl je završením celé trilogie. Průběžně se dozvídáme osudy významných i těch méně důležitých hrdinů, avšak tu největší záhadu, to největší tajemství, na kterém je příběh vystavěn, si Shan jako vždy ponechává až na samý závěr. Oproti výše jmenovaným dvěma sériím, jenž jsou určeny dětem, je tato věnována dospělým.
Kniha skvěle vyobrazuje strategické manipulace s okolím, touhu po moci a postavení umožňujícím ovládat druhé. Snahu jednotlivých gangů ovládat co nejvíce čtvrtí, špínu, které se neštítí, aby dosáhli svého. Jejich motivace, přesvědčení a důvody. Touhy. Vše, co je žene kupředu páchat ty nejhorší zvěrstva ve snaze stoupat po společenském žebříčku podsvětí. Ukazuje nám, že každý má svou slabinu, kterou lze využít. Vyzdvihuje složitost mezilidských vztahů a jak je možno člověka skrze ně poznat a ovlivnit.
Zároveň je kniha kontrastem společnosti našeho státu, ve kterém by si člověk jen těžko představil válku gangů, která by obnášela tisíce střelných zbraní v ulicích, možnost vraždy či znásilnění na každém rohu. Neschopnost policie vyrovnat se s takovými problémy. Většina lidí existuje s přesvědčením, že žijí v poměrně bezpečné zemi. Nedokáží si představit, že by obchod, do kterého chodí roky pro pečivo, našli vyrabovaný, nebo že by ulice, po kterých běžně chodí, byly ze dne na den zabarikádovány. Jsme přesvědčeni, že je policie do určité míry funkčním orgánem, a bereme to jako jistotu.
Představte si město, kde má větší vliv kardinál než starosta, má vlastní vojáky, proti kterým by policie neobstála, a spoustu svých lidí na vysoce postavených místech ve struktuře celého města. A ten kardinál si dělá co chce. Tak tohle je Město s velkým M.