47. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude věnovat pozornost především řeckým, polským a íránským kinematografiím. O Křišťálový glóbus pro nejlepší film se utká osm snímků ve světové a čtyři v mezinárodní premiéře, mezi nimiž je i český snímek Marka Najbrta s názvem Polski film.
Za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii přijme Křišťálový glóbus také herečka Helen Mirrenová, která je držitelkou řady televizních ocenění, mimo jiné i ceny Oscar za film Královna. Hostem letošního ročníku bude spolu se svým manželem, režisérem Taylorem Hackfordem.
Festival nabídne také retrospektivy významných filmových osobností. Ke stému výročí narození italského režiséra Michelangela Antonioniho uvede jeho kompletní dokumentární tvorbu. Pocta bude složena i Jean-Pierru Melvillovi, jakožto klíčové osobnosti francouzského poválečného filmu, Rehu Erdemovi, který je současně jedním z nejvýraznějších tureckých režisérů a herci Josefu Somrovi, který zase patří k nejvýznamnějším českým tvůrcům.
Od loňského roku karlovarský festival iniciuje dlouhodobý projekt zaměřený na restaurování zásadních snímků československé kinematografie. Prvním digitalizovaným filmem se stala Markéta Lazarová od režiséra Františka Vláčila. Letos bude ve světové premiéře představena digitálně restaurovaná kopie snímku Miloše Formana Hoří, má panenko.
V sekci Fórum nezávislých tvoří soutěžní dvanáctku tradičně filmy s nekonvenčními tématy a osobitým autorským pojetím. Mezi favority patří například mockumentary Nosálov odehrávající se na letním hudebním festivalu v Dubrovníku. Výrazným snímkem je také americké partnerské drama Nech mě, jaks mě našel či potemněle humorný srbský film Smrt na Balkáně.
Český film bude hrát důležitou úlohu v Soutěži dokumentárních filmů. Tam se se 14 konkurenty utká snímek Dva Nula od Pavla Abraháma a Tomáše Bojara, a svůj soutěžní comeback bude mít i jedna z nejvýznamnějších českých dokumentaristek Helena Třeštíková s filmem Soukromý vesmír.
Sekce Na východ od západu se zaměřuje na objevování nových filmařských hvězd ze střední a východní Evropy. Českou republiku zastupuje film Zdeňka Jiráského Poupata. Uveden bude také slovensko-český film Ivety Grófové Až do města Aš, který svoji jedinečnou syrovost získává díky nehereckému obsazení a použití autentických záběrů.
V hlavní soutěžní sekci se o Křišťálový glóbus ucházejí snímky především mladých originálních režisérů, kteří si k filmařskému zpracování vybrali na první pohled obyčejná témata. Z čehož vyplývá, že stěžejním východiskem bude forma, jakou je pojali. Polski film Marka Najbrta kolísá na hranicích fikce a reality. Sami sebe ve studentských letech na JAMU v Brně ztvární čtveřice známých českých herců – Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Josef Polášek a Marek Daniel.