Pokud máte volnou neděli, zavítejte v Brně na Bratislavskou 67. V roce 2000 tu totiž bylo otevřeno Muzeum romské kultury. Od počátků existence se muzeum snažilo rozšiřovat své sbírky, které dokumentují nejen dějiny romského národa, ale take jeho kulturu. Dnes spravuje fondy tradičních řemesel a profesí, oděvů a šperků, výtvarného umění, písemných materiálů, foto a videodokumentace, knihovny a mnohé další.
Nejedná se však o první “štaci” muzea. Založeno bylo už v roce 1991 díky aktivitě romských intelektuálů, ale do roku 2000 fungovalo v nevyhovujících prostorách. Od 1. 1. 2005 již není nevládní neziskovou organizací, ale státní příspěvkovou organizací, takže může využívat finanční příspěvky k dalšímu rozvoji.
Lety – život za plotem
Ve zdech muzea můžeme až do 14. 8. letošního roku vidět putovní výstavu Památníku Lidice – “Lety – život za plotem”. Výstava se věnuje jak historii Romů a jejich postupnému přesunu z Indie do Evropy, tak vývoji letského tábora od dob, kdy sloužil jako „Domov pracovního útvaru“, až po chvíli, kdy se stal vězením (internačním táborem) pro romské rodiny. V obci Lety za roky 1942 až 1943 z deportovaných 1309 Romů přežilo přibližně 300. Poslední část této výstavy je věnována odsunu českých a moravských Romů do osvětimského tábora. Pro cizince je přínosné, že na této výstavě najdeme anglické a německé překlady textů.
Kurz romštiny
Muzeum jako jediné v Brně provozuje také kurzy romštiny. Aktuální kurz končí 20. června, ale počítá se s otevřením dalších běhů v září. Setkat se v dnešní době s původní romštinou je těžké. Díky tlaku okolí na přijetí jazyka země, ve které Romové žijí, se pomalu vytrácí, protože mnoho rodin učí dítě místní jazyk, avšak ne zcela spisovnou formu. Tím dochází k tomu, že dítě neovládá ani mateřský jazyk, ani jazyk, který je mu nucen okolím.
Knihovna
Pokud bude mít návštěvník zájem o díla týkající se romské kultury, může navštívit bohatou knihovnu, která v muzeu pro prezenční výpújčky funguje. Knihy můžete předem vybrat v online katalogu na stránkách muzea.
Stálá expozice
Kromě putovních výstav v budově má podstatné místo i stálá expozice, která vypráví příběh Romů – ve světových dějinách, v Československu a následně i České republice.
Expozice nabízí pohled na romskou kulturu v období holocaustu, poté se návštěvník dostává do období po roce 1945 a dozvídá o skupinách Romů, které se na území Československa vyskytovaly a s jejich jazykem. Mimo historického vývoje v Československu uvidíte i pohled na Romy očima tehdejšího státu. Jsou zde vystaveny písemné dokumenty, fotografie, originální sbírkové předměty a take působivé novinové články.
Další část naopak ukáže pohled zevnitř – samotné Romy ve vlastní komunitě včetně kultury a zvyků, jak se postupem časů měnily. I růžové stěny s květinovými vzory mají svůj význam – takové lze nalézt i v dnešní době v mnoha romských obydlích. “Vitríny jsou opleteny proutím – tradičním materiálem používaným Romy a symbolizuje tak sepjetí dnešních Romů s tradičním životem a způsobem obživy. Ve vitrínách představuje muzeum tradiční zvyky a obyčeje (křtiny, svatba, pohřeb, výroční zvyky), způsoby a proměny bydlení v tradičním prostředí romských osad i v novém domově v Čechách, náboženství a víru Romů, odívání, řemesla a jejich proměny, hudbu, tanec a divadlo.“ Poslední vitrína je věnována vlivu romské kultury na kulturu majoritní. Mezi nejzajímavější exponáty patří svatý koutek s množstvím soch, svatých obrázků a rodinných fotografií, oděv rumunské princezny Luminity, šperky olašských Romů, výrobky romských uměleckých kovářů atd.
V muzeu mají návštěvníci možnost shlédnout záznam interpretů tradiční i současné romské hudby. Současné trendy ve vývoji vztahu mezi romskou minoritou a majoritou od roku 1989 jsou nekomentované – jedná se o články z tisku mnoha zemí, které vypovídají o nesnášenlivosti, diskriminaci, vzdělávání aj. V dnešní době je v České republice 250 – 300 tisíc Romů.
Zajímavostí je, že celou expozicí návštěvníky provází tzv. Romský hlas – citáty samotných Romů, které komentují historické události či kulturní záležitosti. Není opomenuta ani aktuální romská scéna – v expozici nalezneme výtvarné umění profesionálů i amatérských umělců.
Oblíbenost
Pokud by někdo pochyboval o oblíbenosti muzea, následující čísla mluví jasně. Za minulý rok ho navštívilo 7979 návštěvníků. Započítáme-li akce, které muzeum pořádá mimo budovu – například putovní výstavy či prezentace na festivalech, máme zde dalších 21590 návštěvníků, což nám dává skoro 30 tisíc zájemců. Z letošních čísel zatím mohu prozradit, že při akci Muzejní noc muzeum navštívilo 2700 návštěvníků – což je na pomezí možností budovy.
Připravované novinky
Na podzim nám kolektiv muzea připraví novinky. Chystá se vernisáž výstavy “20 let MRK”, která se bude věnovat “příběhu zrození Muzea romské kultury od svého počátku v roce 1991 do současnosti”. V sále Břetislava Bakaly se při této příležitosti plánuje na 19. října koncert, na kterém přislíbila účast například finalistka československé Superstar Monika Bagárová nebo taneční skupina M-Dance.
Na samém konci roku se také chystá otevření dokončené části stale expozice “Příběh Romů”. Nyní má návštěvník možnost shlédnout pouze období do roku 2005.
Ráda bych závěrem poděkovala za informace Lucii Křížové z Muzea romské kultury a přidala motto vypůjčené ze zdrojů muzea, které vyjadřuje cíle a zásady, které ctí.
Jsme prostorem pro setkávání kultur.
Uchováváme doklady romské historie jako součást
evropského dědictví .
Vychováváme mladou generaci k toleranci
a interkulturnímu myšlení.
Přispíváme k boji proti xenofobii a rasismu.
Otevíráme cestu ke kořenům romské identity.
To vše děláme pro vzájemné porozumění.
Pro dialog kultur.
Pro nás.