UNICEF je dětský fond OSN a snaží se zlepšovat životní podmínky dětí na celém světě, zejména v rozvojových zemích. Usiluje zde o zpřístupňování potravy, pitné vody, vzdělání a očkování proti smrtelným chorobám. Cílem organizace je také ochrana dětí před násilím, nemocemi, válečnými konflikty a celková podpora jejich zdravého vývoje.
Založen byl v roce 1946 jako Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci (United Nations International Children’s Emergency Fund) a zaměřoval se na pomoc dětem, které trpěly 2. světovou válkou a jejími následky. Přestože v roce 1953 změnila organizace svůj název na United Nations Children’s Fund, její zkratka vešla do povědomí lidí natolik, že zůstala zachována. Dnes se UNICEF snaží pomáhat dětem na celém světě, zejména těm, které strádají a mají nedostatek potravy, pitné vody nebo velmi omezený přístup ke vzdělání.
V roce 1989 přijalo Valné shromáždění OSN Úmluvu o právech dítěte, což znamenalo též zásadní (nejen) právní oporu organizace. UNICEF spolupracuje s vládami více než 160 zemí světa a snaží se podporovat děti a ženy, které byly akutně ohroženy válkou nebo přírodními katastrofami. V praxi to znamená, že pracovníci UNICEF se snaží do postižených oblastí zajistit přísun potravy, léků, pitné vody a zdravotní péče, ale též chtějí za pomoci psychologů zmírnit psychické trauma, kterým děti v důsledku katastrof často procházejí.
Za zmínku stojí i dlouhodobé projekty, kterým se UNICEF věnuje. Protože je organizace zaměřena hlavně na pomoc v rozvojových zemích, kde jsou děti vystaveny hladomoru a chudobě, i její podpora je směřována právě na tyto důležité oblasti.
Zdraví a výživa
UNICEF zajišťuje očkování dětí proti smrtelným chorobám jako jsou spalničky, tetanus, tuberkulóza, černý kašel, dětská obrna a záškrt. Také doplňování nezbytných látek a vitamínů do dětského organismu hraje důležitou roli ve zdraví dětí.
Závažnou hrozbu v rozvojových zemích představuje onemocnění HIV/AIDS. Ve 20 zemích světa jsou realizovány sociální programy pro děti nakažené AIDS a pro ty, kterým na tuto nemoc zemřeli rodiče. Cílem programu je podpora vzdělávání a péče o děti. Důraz je kladen také na osvětu o tomto onemocnění, především jsou vzdělávány ženy, protože u nich existuje riziko, že virus přenesou na své děti.
Zdravotně nezávadná voda a hygiena
Program je zaměřen na podporu přístupu k pitné vodě. Je zde snaha učit děti správným hygienickým návykům a předcházení dalších onemocnění. Těmi mohou být cholera, tyfus nebo nemoci přenesené díky kontaktu s již nakaženou osobou.
Vzdělání
UNICEF si klade za cíl:
- Zpřístupnit vzdělání všem dětem na světě bez ohledu na jejich rasu, původ a pohlaví.
- Zlepšit kvalitu výuky.
- Umožnit každému dítěti na světě, aby dosáhlo alespoň základního vzdělání.
- Upozorňovat na důležitost vzdělání v lidském životě.
Ochrana dětí
Tento program se snaží chránit děti před dětskou prací, týráním a zneužíváním. Pomoci se snaží také dětem ulice.
Programy jsou financovány z prodeje pohlednic a dárkových předmětů s logem UNICEF, také ovšem z dobrovolných příspěvků občanů jednotlivých států.
UNICEF V ČR
UNICEF můžete podpořit i v České republice. Způsobů, jak pomoci je mnoho. Například finančním příspěvkem, nabídnutím dobrovolnické spolupráce nebo též zakoupením Dárku pro život. Také můžete adoptovat panenku za 600 Kč, čímž přispějete na očkování dětí proti smrtelným chorobám.
V sobotu 3. listopadu se v pražské pasáži Myslbek koná Pečení s Michalem Vieweghem, který je již dlouhá léta patronem UNICEF. Patron, ale i další známé osobnosti upečou koblihy, koláče, perníčky, a návštěvníci akce si je mohou zakoupit za libovolný příspěvek organizaci. Akce „Pečení“ začíná jako každou první sobotu v měsíci v 10 hodin. Výtěžek bude použit na podporu očkovacích programů, které každý rok zachraňují životy více než 3 milionům dětí na celém světě.