27. březen je již od roku 1961 ustanoven jakožto Mezinárodní den divadla. V jeho rámci se organizují různé národní i mezinárodní divadelní akce. K těm nejvýznamnějším z nich patří Mezinárodní poselství – text, jehož autorem je každoročně vybraná světově proslulá divadelní osobnost. Autorem letošního poselství je italský dramatik Dario Fo.
Divadla po celém světě si každý rok 27. března připomínají Mezinárodní den divadla, který byl ustanoven již v roce 1961 a to Mezinárodním divadelním institutem (International Theatre Institute – ITI). Stalo se tak na návrh prezidenta Arvi Kivimaa, který ustanovení předložil jménem Finského střediska Mezinárodního divadelního ústavu.
Mezinárodní divadelní ústav (ITI) byl založený v roce 1948 organizací UNESCO a světově proslulými divadelními osobnostmi. Jde o nejvýznamnější mezinárodní nevládní organizaci v oblasti performing arts. UNESCO stanovilo datum Dne divadla na 27. března (den zahájení přehlídky „Divadlo národů“ v Paříži) a zařadilo jej do svého Kalendáře výročí.
Tento den slaví všechna národní střediska ITI, kterých je na světě téměř 100, a spolu s nimi celá mezinárodní divadelní společnost. Organizují se různé národní i mezinárodní divadelní akce – například festivaly, speciální představení, pořádají se průvody, plesy, otevírají se nová divadla, udělují se různé divadelní ceny a některé televize vysílají tematické divadelní pořady. V Česku se například v rámci oslav předávají prestižní ceny Thálie.
K oslavám se připojila i některá divadla v České republice. Pražské Divadlo pod Palmovkou si pro diváky připravilo akci na vstupenky, kdo si 27. března koupil lístky na jakékoliv dubnové představení, získal na ně slevu 30%. Divadlo Rokoko nabídlo speciální zákulisní prohlídku a Národní divadlo, a další pražská divadla, nechala přečíst Mezinárodní poselství. Brněnské Mahenovo divadlo uspořádalo již 20. 3. akci pro dětské diváky, kdy se děti po představení Šípková Růženka mohly vyfotografovat s herci a soutěžit o vstupenky. Pro dospělé byla přichystána akce v podobě slevy 50% na představení Veselé paničky windsorské a Mandragora, pokud se prokázali na pokladně „použitou“ vstupenkou zakoupenou od ledna 2013. Ve středu 27. 3. po skončení hry Mandragora se diváci mohli podívat do zákulisí, prohlédnout si kostýmy, či se vyfotografovat s herci.
Autorem fotografií je Lucie Říhová (Zapni mozek.cz).
Ke speciálním akcím na počest Mezinárodního dne divadla patří též Mezinárodní poselství. Jeho text šíří nejvýznamnější divadelní organizace ITI a autorem je každoročně jiná významná divadelní osobnost. Poselství se překládá do více než 20ti jazyků. Text je před představeními předčítán desítkám tisíc diváků v divadlech na celém světě. Stejně tomu bylo i v Mahenově divadle, kde se přednesení poselství ujal herec Martin Sláma.
Prvním autorem textu poselství byl v roce 1962 Jean Cocteau. K dalším autorům patří například Laurence Olivier, Pablo Neruda (rodným jménem Ricardo Eliezer Neftalí Reyes y Basoalto, pseudonym má odvozen od básníka Paula Verlaina a Jana Nerudy), Arthur Miler, Richard Burton, Eugene Ionesco a v roce 1994 se mezi ně zařadil i Václav Havel. V roce 2010 byla autorkou známá britská herečka Judi Dench, v roce 2012 pak John Malkovich.
Autorem letošního poselství je italský dramatik, satirik, herec, divadelní režisér, skladatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu – Dario Fo. Letošní poselství, o jehož překlad se postarala Dagmar Steinová, začíná takto:
V dávné minulosti mocní tohoto světa dali najevo svou nesnášenlivost tím, že vypudili z naší země herce COMMEDIA DELL’ARTE. Dnes v důsledku krize nacházejí herci a divadelní soubory jenom svízelně jeviště, divadla a diváky. Proto dnešní vládci nemusejí hledat způsob, jak kontrolovat osoby, které se vyjadřují ironicky a se sarkasmem, – neboť herci už nemají kde oslovit diváky. Ovšem v renesanční Itálii museli vládci vyvinout značné úsilí, aby udrželi „komedianty“ na uzdě, protože ti měli velmi početné publikum…
A končí slovy:
Jediné řešení dnešní krize tedy spočívá v naději, že bude uspořádán velký hon na nás, divadelníky a zejména pak proti mladým, kteří chtějí dělat divadlo a vznikne nová diaspora „komediantů“, divadelníků, kteří z tohoto omezení nepochybně vytěží dosud nepředstavitelné výhody a inspiraci pro nová divadelní představení, pro nové divadlo .
Celé poselství a dokument o Mezinárodním dni divadla, včetně historie ITI a životopisu Daria Fo, naleznete zde. Pokud se chcete dozvědět o dni ještě více, nebo se podívat na poselství pronášená v nejrůznějších jazycích, navštivte oficiální stránky Mezinárodního dne divadla.