Známky, pohledy a odznáčky – tak tohle byly sběratelské vášně našich dědečků a pradědečků. My se však podíváme do dnešní doby a to konkrétně na sběratelství plastických figurek. Naproti některým zahraničním zemím se u nás tento koníček teprve rozvíjí. Nadšení sběratelé si mohou vybírat mezi figurkami zvířat, historických postav či třeba jednorožců a dalších bytostí z fantasy světa.

Zatímco naši dědečkové a pradědečkové se věnovali filatelii a sbírali odznáčky, naše generace sbírá figurky zvířat, bájných postav a mnoha dalších stvoření. A není se čemu divit. Za posledních patnáct let se kvalita těchto výrobků značně zlepšila.
Když se podívám na staré figurky koní ze svých dětských let, najdou se mezi nimi koně v růžové a červené barvě s namáčenými kopyty, kdy jim barva často sahá až ke kolenům. Červené oči byly tehdy zcela obvyklé a zelené či modré sedlo jakbysmet. Pes v zelené barvě nebyl ničím zvláštním.
Není to ale jen zbarvení, které se výrazně zlepšilo. Současné figurky zvířat už nemají hladká těla – při modelaci je počítáno se srstí a žíněmi. Zvířátko samo je ve většině případů malováno nejen matnou barvou, ale i lesklou, která se používá např. na oči. Figurka tak vypadá živěji.
Co se týče modelace samotné – těla už dávno nejsou ztuhlá a pokud má zvíře vypadat že skáče, tak opravdu skáče. Na krku pasoucího se koně jasně vidíme svaly, hrající si štěně bernardýna si opravdu hraje a Tyranosaurus Rex s otevřenou tlamou se tváří, že vás každou chvíli schlamstne jako zákusek.
Podívejme se však na jednotlivé značky.
Firmu Schleich založil Friedrich Schleich roku 1935 v Německu. První figurky byly na trh uvedeny roku 1950 a jednalo se o postavičky Šmoulů a Snoopyho. Na zvířecí figurky si však zákazníci museli počkat dalších třicet let. Návrhy nových figurek zvířat a dalších bytostí spočívají ve vymodelování prototypu, který je pak dále schvalován. Pokud návrh projde, jsou vyrobeny formy. V nich vzniklé figurky jsou pak ručně malovány.

figurky značky Schleich
zdroj: schleich-s.com
Francouzská značka PAPO, jež vznikla před více jak patnácti lety ve Francii, se zpočátku zaměřovala na draky, princezny a rytíře. Pro svou oblibu, kterou si získala díky kvalitě a propracovaným detailům, rozšířila firma svůj sortiment a rozdělila jej do jednotlivých kategorií. Dnes tak můžeme v jejich katalozích najít např piráty, mušketýry či královnu Elizabeth. V současné době má PAPO ve svých sériích kolem pětiset druhů figurek.

figurky značky PAPO
zdroj: papo.cz
Značka BULLYLAND byla založena roku 1973 v Německu. Zde se setkáme opět s několika tematickými sériemi a to jak se zvířaty, tak i s postavami z fantasy světa (vílami, jednorožci atd.), ale třeba i s dinosaury a pravěkými lidmi, indiány a kovboji.
Jednou z nejvýznamnějších sérii jsou však postavičky z pohádek, na něž má firma smlouvy se studii jako jsou Warner Brothers Entertainment, Disney, Pixar a dalšími. Děti se tak mohou setkat se svými oblíbenými postavami z filmů Hledá se Nemo, Auta, Lví král, Kráska a zvíře, Medvídek Pú, Mickey Mouse, Rebelka či třeba Příšerky s.r.o. Každá z výše zmíněných společností si vyhrazuje právo figurky buď schválit nebo zamítnout. Hlídají si tak co největší věrohodnost pohádkových hrdinů.

figurky značky BULLYLAND
zdroj: bullyland.de
Mezi další sběrateli oblíbené značky se řadí např. CollectA, Safari Ltd. či Nayab, u nás známý především svými semišovými figurkami koní. Díky snaze sběratelů a možnostem dovozů z ciziny, se českému zákazníkovi nabízí v tomto odvětví čím dál tím větší sortiment. V zájmu všech dětí a sběratelů doufejme, že se u nás trh s figurkami bude i nadále rozšiřovat.