Letos v srpnu si připomínáme smutné výročí, kdy uplynulo deset let od ničivých povodní, které v roce 2002 zasáhly Českou republiku. U této příležitosti můžete v pražském parku Kampa u Sovových mlýnů od 11. srpna do 10. září zdarma zhlédnout výstavu unikátních vzpomínkových fotografií.
Letos v srpnu uplynulo již 10 let od doby, kdy Českou republiku zasáhly jedny z nejničivějších povodní naší novodobé historie. Tyto záplavy byly spolu s povodněmi na Moravě v roce 1997 nejrozsáhlejší za několik posledních století a svým rozsahem překonaly i dosud největší zaznamenané povodně z roku 1845.
Vydatné srážky na začátku srpna 2002 tehdy naplnily většinu jihočeských a západočeských řek, které v první fázi způsobily záplavy především v jižních a západních Čechách. 12. srpna pak povodeň kulminovala v Praze, kde se tehdy hovořilo o tisícileté vodě. Voda tu poklesla až kolem 16. srpna a zanechala po sobě obrovskou spoušť. Na řadu přišlo odčerpávání zaplavených oblastí a likvidační a úklidové práce, při kterých kromě profesionálů pomáhala i řada dobrovolníků.
Při ničivých záplavách tehdy přišlo o život 17 lidí, postiženo bylo celkem 753 obcí a 225 tisíc lidí muselo být evakuováno. Celkové škody byly vyčísleny na 70 miliard, z toho jen 27 miliard v Praze, která byla nejvíce postiženým městem. Zasaženy tu byly nejen obytné domy, ale rovněž 18 stanic metra a řada kulturních zařízení, včetně cenných archivů a depozitářů. Záchranáři museli tehdy evakuovat na 50 tisíc obyvatel Prahy, z nichž někteří se do svých domovů mohli vrátit až po několika týdnech. Do svých původních kolejí se však chod města vrátil teprve po roce, během kterého byly odstraněny nejzávažnější škody.
Jedním z nejvíce zasažených míst pak byla i pražská Zoologická zahrada, ze které muselo být evakuováno mnoho zvířat. I přes veškerou snahu zaměstnanců ZOO a záchranářů však tehdy uhynulo celkem 134 zvířat, z toho 120 ptáků a 14 savců. Mezi ty nejznámější patřili slon Kadíra, hrošice Lentilka, gorilí samec Pongo a slavný lachtan Gaston, který se stal smutným symbolem povodní. Toho tehdy voda po Vltavě a Labi odnesla až do Německa, kde byl po zhruba 300 kilometrové cestě odchycen, krátce na to však na následky vyčerpání uhynul. Za zmínku stojí, že následující léto se jeho lachtaní družce Báře nečekaně narodilo mládě, samička Abeba, Gastonův pohrobek; obě žijí v pražské ZOO dodnes.
V návaznosti na ničivé povodně v roce 2002 byl v Praze vybudován unikátní systém stacionárních a mobilních protipovodňových opatření, který by měl napříště hlavní město před podobnou velkou vodou ochránit. Tento systém je pravidelně udržován a kontrolován a každoročně probíhají pravidelná cvičení záchranných sborů, při kterých jsou cvičně stavěny protipovodňové hráze.
K příležitosti 10. výročí od povodní můžete v pražském parku Kampa u Sovových mlýnů od 11. srpna do 10. září zdarma zhlédnout výstavu unikátních vzpomínkových fotografií.