Jedněmi obdivovaný, druhými zatracovaný, přesto pro svůj úchvatný výhled na Prahu jeden z nejvyhledávanějších pražských turistických cílů a unikátní technologický objekt. Takový je pražský Žižkovský vysílač. Ten svým návštěvníkům poslední říjnový den otevřel své nově zrekonstruované prostory.
Poslední říjnový den byly po nákladné rekonstrukci oficiálně otevřeny nově zrekonstruované prostory pražského Žižkovského vysílače, který je jednou z pražských dominant, a současně nejvyšší stavbou v Praze. Věž svým návštěvníkům nabízí tři vyhlídkové observatoře jako vystřižené ze sci-fi filmu, moderní restauraci s bistrem a barem, a rovněž luxusní jednopokojové hotelové apartmá.
Prosklená observatoř, která se nachází ve výšce 93 metrů nad zemí, je nejvyšší veřejnosti přístupnou částí vysílače. Skládá se ze tří vyhlídkových kabin umístěných do třech různých směrů.
Kabina „Obrazy Prahy“ prostřednictvím promítaných filmů svým návštěvníkům představuje Prahu i celou Českou republiku, její architekturu či nejdůležitější události.
Kabina „Ozvěny Prahy“ svým interiérem ve stylu vesmírné lodi tak trochu připomíná záběry z vědeckofantastického filmu. Hosté zde mohou relaxovat v interaktivních závěsných skleněných křeslech ve tvaru bubliny, ve kterých si mohou poslechnout ty příjemnější ze zvuků Prahy – šumění jezu na Vltavě, zpěv ptáků ve Stromovce, zvuk Orloje na Staroměstské radnici nebo klapot kočáru s koňmi.
A konečně vyhlídková kabina „Zlatá Praha“ láká návštěvníky na úžasný výhled na ty nejkrásnější skvosty pražské architektury, jako je Pražský hrad s Chrámem svatého Víta, Národní divadlo, Vyšehrad, Petřínská rozhledna a další.
O patro níže, ve výšce 66 metrů, najdeme nově zrekonstruovanou restauraci, která nahradila restauraci původní a která svým hostům nabízí jedinečné spojení kulinářského zážitku spolu s nádherným výhledem na Prahu. Hosté zde mohou ochutnat jak tradiční česká jídla, tak regionální kuchyni; součástí moderní restaurace je pak i bistro se studenou kuchyní a bar s koktejly a asijskou kuchyní.
V nově zrekonstruovaných prostorách vysílače vzniklo i luxusní šestihvězdičkové jednopokojové hotelové apartmá, které lze během chvilky proměnit v zasedací místnost.
Pražský Žižkovský vysílač ale není jen hojně navštěvovaným turistickým cílem, ale především unikátní technickou stavbou, ze které digitálně vysílá jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic a analogově v pásmu VKV šest rozhlasových stanic. Na věži se dále nachází vysílače mobilních operátorů a rovněž se odtud měří kvalita ovzduší v Praze.
Žižkovská věž byla postavena v letech 1985 až 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Oulického a statika Jiřího Kozáka, a se svou výškou 216 metrů je nejvyšší stavbou v Praze. Konstrukce věže se skládá ze tří válcových ocelových tubusů, které sahají do výšky 134 metrů, hlavní tubus, ve kterém se nachází dva rychlovýtahy, pak přechází do anténního nástavce s výškou 216 metrů.
V roce 2000 byla na tubusy vysílače umístěna „Miminka“ („Babies“) umělce Davida Černého, která znázorňují batolata lezoucí po pilířích nahoru a dolů. Protože se dílo podle mnohých setkalo s pozitivním ohlasem, v roce 2001 zde byla miminka nainstalována natrvalo.
Stavba vysílače již od samého počátku vyvolávala rozporuplné ohlasy, a to jak v souvislosti s likvidací části židovského hřbitova, na jehož místě stavba vyrostla, tak pokud šlo o obavy ze zatížení okolí elektromagnetickým zářením. Dnes je situace zcela jiná a Žižkovská věž se stala jedním z nejvyhledávanějších pražských turistických cílů. Vášně však vzbuzuje dodnes. Zatímco jedni ji obdivují a považují ji za architektonický unikát, podle druhých patří k nejošklivějším stavbám, které hyzdí panorama Prahy. Zajímavostí je, že podle serveru VirtualTourist.com je dokonce druhou nejošklivější stavbou světa.
Ať už patříte do jednoho či druhého tábora, jedno Žižkovské věži upřít nemůžete – nabízí ten nejúchvatnější pohled na celou Prahu. A pokud nevěříte, jděte se přesvědčit sami. Více informací pro návštěvníky najdete na webových stránkách Tower Park Praha.