• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Nesmějte se lidem, co se bojí

07. února 2011 Jiří Rostecký Nezařazené

Život se na začátku zdá být velmi dlouhý a přitom na konci říkáme, jak rychle utekl. Rady našich rodičů a prarodičů o tom, proč si máme život užívat, nenechat ho proklouznout mezi prsty a dát mu pravý ráz a důvod, neumírají. Kam nás život zavede, to můžeme ovlivnit. V dětství se tedy snažíme o co nejlepší výsledky a rodiči jsme nabádáni k ještě lepším výkonům, než mají ostatní. Snažíme se svůj život řídit co nejlepší cestou tak, abychom v budoucnu zpětně nelitovali. To, co však ovlivnit nemůžeme, je zdraví. Zdraví člověka je věc, se kterou neumíme bojovat. Lidem se již povedlo vymyslet mnoho léků a léčících postupů k mnoha nemocem, ale některé stále zvládnout nedokáží. Tento článek bych rád věnoval člověku, který tolik štěstí neměl.

Před pár lety jsem na internetu zakládal jeden z mých prvních projektů. Tehdy jsem se virtuální cestou seznámil s člověkem, co se zdál být velice chytrý, moudrý a přátelský. Byl skoro stejně starý, jako já a postupem času se z nás stali přátelé. Netrvalo dlouho a já jsem se s ním mohl seznámit osobně. Tehdy jsem přišel na věc, která určitým způsobem ovlivnila můj život a ukázala mi nový přístup k lidem, nový pohled na svět a zábrany žití některých z nás.

Onen člověk se po osobním setkání stal naprosto jiným, než se zdálo na internetu. Byl plachý, uzavřený a ostražitý. Bál se mluvit a měl strach z jakéhokoliv kontaktu, byť jen podání ruky. Tehdy jsem si řekl, že je to blázen. Brzy na to mě v tom málem usvědčily i chvíle, kdy brečel nad naprosto primitivními problémy, strachy se třásl kvůli setkání s jinými lidmi a bál se i pitomé knihy. Vidět podobného člověka, co v diskuzi naopak vyčnívá, jak se chová jako blázen, bylo neuvěřitelné, z části strašidelné, ale z části i velice směšné.

Můj nový kamarád však nebyl blázen, nebyl to hysterický blbec a ani se nebál mě samotného. Trpěl chorobou, která se nazývá antropofobie a projevuje se jako neuvěřitelný strach z lidí, kontaktu s nimi a zároveň i snaha vyhýbání se místům, kde se nachází větší množství lidí. Zároveň však trpěl ještě jednou fobií, strachem z knih, která se nazývá bibliofobie a proto mu dělalo problém setkat se s jakoukoliv knihou. V reálném životě se pohyboval jako stín. Jelikož se ve svém věku lidem vyhnout nedokázal, na ulicích jste ho mohli zahlédnout s kapucí, brýlemi, jdoucího rychlým krokem a většinou ještě s někým jako ochráncem, většinou s jeho sestrou.

Divili byste se, kolik lidí dokáže tomuto člověku ještě více ubližovat. Lide v jeho okolí ho trápí  posměšky a různými narážkami. Nemá  skoro žádné přátele a buduje určité vztahy maximálně přes internet. Jeho osud ho dohnal i k alkoholismu, ze kterého se naštěstí sám dokázal dostat. Navštěvuje psychologa a připustit k sobě dokáže jen malé množství lidí. Trápí ho vědomí, jaký ho v životě čeká handicap a snaží se nalézt zábavu i tam, kde ji jiní nenajdou. Jiní, co si ani neuvědomují, jaké dnes existují nemoci, fobie a další.

Slyšeli jste například někdy o fobii z pavouků? Ano, strach z pavouků má dnes skutečně hodně dívek, ale i chlapců. U některých z nich se to dá nazvat arachnofobií. Jiní mohou trpět ambulofobií, což se dá popsat jako strach z chůze. Strachem z bolesti, tedy algofobií, strachem z udělání chyby, tedy hamartofobií a mnoha dalšími. Existují stovky fobií, které trápí třeba i vaše přátele a vy o tom ani nevíte. Existují fobie, co ovlivňují životy jiných, staví je mimo společnost a dělají z nich blázny. Ostatní se jim posmívají a takto zlomení lidé si mají svůj život užít a přitom žádný z těch blbců ani zdaleka nedokáže odhadnout, jaký ten člověk skutečně je, jak velký umí být přítel a co pro něj znamená přátelství.

Někdy i ten největší blbec, podivín, co se mu každý směje, a ten, koho nemůžeme vystát, může být ten pravý přítel a pro nás i člověk na pravém místě. Někdy právě on může stát za zrozením nebo záchranou něčeho, co nám život zpříjemní, může za námi stát jako věrný pes a i se za nás poprat. Každý z nás je ve své podstatě blázen, jehož rozhodnutí závisí nejen na něm samém, ale i na okolí. Proč si tedy utahovat z člověka, jehož životní osud není příliš šťastný? Proč ho stavět tam, kde mu místo vůbec nenáleží a proč mu ubírat už tak z mála možností, které má? Vždyť  co chybělo tomu, že jsme právě my byli tím podivínem, které mu se teď chechtáme…

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Nekritizujte ostatní za lež, lžeme všichni

Komentáře
janiko
07. února 2011

Ano,je pravda že člověk může ovlivnit hodně věcí,je jen na něm jak a kde se bude učit,pracovat,bavit.Může získat majetek,peníze nebo si jen tak užívat dle svého přání..
..Jednou jsme se hádala o slovo musím.Člověk který mě oponoval tvrdil že nemusím..nemusím uvařit..nemusím jít do práce..vlastně nemusím nic..ale dělám to proto že je to potřeba ,nebo spíše že člověk má pocit že prostě tohle všechno musí.
Ale pak když přijde nebo se projeví nemoc..všechno to co jsme si mysleli že je důležité mění své hodnoty.Přesně tak, jak je v článku popsáno..člověk se s tím nechce srovnat..může se chovat nepřiměřeně..navenek hloupě,trapně .Málo kdo ,kdo to nepoznal nepochopí.
V této době ztrácí člověk mnoho ,,přátel“ a záleží jen na čase kdy se dokáže přizpůsobit a srovnat s tím co je.
Tvůj přítel měl obrovské štěstí,že jsi poznal jádro jeho problému a nehodil jsi ho přes palubu.
V dnešní uspěchané době se málokdo dokáže zastavit a podat ruku..pomoc..nebo jen říct pěkné slovo.
Tvůj článek je moc pěkný a pravdivý.

Jan Kříž
07. února 2011

Parádní článek. Děkuji za něj 🙂

Pavel Pravda
08. února 2011

Moc hezky napsané,fakr že jo

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže