Zasáhne-li do vztahu dvou lidí nevěra, poznamená nejen podváděného, ale i stávající vztah jako takový. Od této chvíle už možná nic nebude jako dřív. Záleží na tom, jak k situaci přistoupíme. Rozhodnout se, jestli odpustit, nebo opustit, to bývá úkol hodný génia. Nic totiž není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Ne, když jsou ve hře city.
Už když si rozložíme slovo nevěra na dvě části, můžeme si odvodit jeho všeobecný význam. Nevěra je zkrátka situace, kdy porušíte věrnost ve vztahu. A rozhodně nemusí jít pouze o manželství. Pro každého z nás ale nevěra znamená něco jiného. Asi se nemusíme přít o tom, že k nevěře dochází v momentě, kdy má jeden z partnerů pohlavní styk s někým jiným, než je současný parter. Jenže tak jednoznačné to není. Pro někoho může být nevěrou i to, když si přítel nevinně píše s cizí ženou, natož když se jejich rozhovory točí kolem sexuálních témat. Samostatnou kapitolou jsou nekoitální aktivity nebo líbání se s někým jiným, než je náš současný partner.
Asi nikdo nám tudíž nemůže říct: „Tohle ještě není nevěra, to by spolu museli mít sex.“ Každý totiž vnímáme jinak, máme své vlastní hodnoty a mantinely, a tak ve vztahu určité věci buď dokážeme tolerovat, anebo jsou pro nás už za hranicí. Dá se ale říci, že nevěrou jsou jakékoli kontakty našeho aktuálního partnera s cizí osobou, které nám emočně ubližují. Život s patologickým žárlivcem je pak o to složitější, že vás může nařknout z nevěry i v tom případě, kdy třeba jen na ulici ukazujete správnou cestu kolemjdoucímu. V tuto chvíli je problém pravděpodobně úplně jinde než v tom, že byste měli tendence někomu zahýbat.
Důvody nevěry
K nevěře se uchylují lidé, kteří jsou ve svém stávajícím vztahu z nějakého důvodu nespokojeni. Bylo by ale nejspíš velmi naivní, myslet si, že se nevěra netýká i těch párů, které jsou spolu teprve krátce, nebo že se neobjevuje u těch, u kterých nejsou patrné žádné vztahové problémy.
Když se nevěra provalí, nevěrník často říká: „To byl jen úlet, nic to neznamenalo!“ Někteří se nechají k nevěře svést opravdu čistě ze sexuálních důvodů, může je k tomu hnát touha po dobrodružství. Ojedinělé nejsou ani nevěry kvůli povýšení v zaměstnání. U starších věkových kategorií bývá jedním z důvodů nevěry krize středního věku (nebo jakákoli jiná), kdy si člověk snaží zvýšit sebevědomí a dokázat si, že ještě u opačného pohlaví není odepsán.
Typy nevěry
V zásadě existují tři typy vztahů těch, kteří ve vztahu podvádějí.
Jednorázový úlet
Typickým příkladem je zde sex na jednu noc. Aktéři se buď vůbec neznají (potkají se např. na diskotéce a pod vlivem alkoholu, tance a dlouhé noci mezi nimi dojde k sexuálnímu styku), nebo může jít často i o nevěru mezi známými, dávnými láskami či bývalými partnery. Pokud se po letech setkáte s osobou, která pro vás kdysi hodně znamenala, je to už jen krůček k tomu, aby se ve vás probudily staré city nebo touhy zkusit něco, co jste předtím nedotáhli do konce.
Tyto úlety se u některých lidí mohou opakovat, většinou k nim dochází vždy s jiným partnerem. Jsou i tací, kteří mají časté střídání partnerů jako hobby nebo životní styl. Při tomto typu nevěry je klíčová absence dlouhodobých citů mezi zúčastněnými.
Dobrodružství
Jedná se o typ vztahu, kde k sobě partneři cítí náklonnost a vzplanou k sobě silnou vášní. Partnerovi dělá dobře, když může svůj protějšek dobývat. Často v této fázi dojde i k zamilovanosti, která velmi často postupně slábne a vztah se rozpadá. Pokud si nevěrná osoba neuvědomí, že nejspíš nejde o „životní lásku“, ale jen dočasnou záležitost, může se uchýlit k radikálním rozhodnutím jako je opuštění stávajícího parnera či rodiny.
Vztah
Mezi dvěma lidmi v této fázi existuje dlouhodobý milostný poměr. Nevěrný partner se může rozhodovat, kterému vztahu dá přednost. Pokud mu na nevěru podváděná polovička přijde, často dochází k tomu, že zůstává sám, protože oběma jeho dámám (mužům) dojde trpělivost a rozhodnou se vztah ukončit první.
Jestliže člověk zvolí pro trvalý vztah původně milenku/ce, setkává se např. s nepochopením a výtkami svého okolí, protože opustil svou původní rodinu. Přitom v právě přiznaném vztahu nemá žádné jistoty, že se rozhodl správně. To ho může nakonec dovést až k pochybnostem, zda si vybral dobře.
Signály nevěry
- Nadměrná péče o vzhled, nákup nového oblečení, drahých parfémů
- Časté psaní SMS zpráv nebo e-mailů, a to tak, aby nebylo vidět na displej nebo monitor počítače, zaheslovaný přístup atp.
- Zvýšený či naopak snížený zájem o sex s původním partnerem
- Větší spotřeba peněz, časté odjezdy, pozdní příchody z práce
- Nacházíte u partnera neobvyklé předměty (tričko, řetízek…)
Signálů může být celá řada a je vždy nutné ujistit se, že se jedná skutečně o nevěru. Ne vždy, když se partner vrací pozdě z práce, musí mít milenku.
Reakce na nevěru
Pokud o nevěře svého partnera/ky víte, existují v podstatě tři způsoby, jak můžete reagovat. Po prvotním šoku a úleku, kdy si možná sami snažíte toto zjištění zpochybnit, máte možnost partnerovi říct, že o jeho poměru víte, a dáte mu jasně najevo, že chcete, aby jej ukončil (dáte mu třeba měsíc čas, aby situaci vyřešil), sami ukončíte vztah, anebo partnerovi neřeknete, že víte, jak se věci mají, a čekáte, že ho to časem přejde.
Která varianta je ta správná, to vám asi nikdo neřekne. Záleží čistě na nastavení vaší osobnosti, zda dokážete s partnerem dál žít (za předpokladu, že druhý vztah ukončí a zůstane s vámi) nebo vám bude líp, když ze vztahu odejdete. Je totiž velmi důležité, abychom si tato rozhodnutí velmi dobře promysleli. Nemá smysl týrat sám sebe tím, že se budeme snažit udržet svou rodinu pohromadě a přitom se nám náš nevěrný partner/ka tak zprotiví, že už jej nechceme nikdy vidět. Troufám si tvrdit, že takový vztah by se stejně dříve nebo později rozpadl.
Někdo říká, že když člověk podvede jednou, udělá to znova. Při tom bych byla velmi opatrná. Rozhodně nejsem zastáncem nevěry, ale paušalizovat se taková situace asi nedá.
Existují i páry, které nevěra ve vztahu naopak sblížila a city prohloubila. K tomu může dojít asi jen v případě, kdy krizový moment přijmeme jako příležitost a zkušenost. Přitom si ale jsou partneři jisti, že už jiného nechtějí a že nevěrník udělal chybu. I takovou reakci můžeme brát jako způsob, jak nevěra vztah ovlivnila. Něco nového jsme se o partnerovi dozvěděli, naučili jsme se díky tomu něco nového o sobě i o něm a nejspíš i přesto, že se rozhodneme vztah udržet, něco v něm teď bude jinak. Možná i v pozitivním směru. Kdoví.
Rozhodnutí, zda ve vztahu, který je poznamenán nevěrou zůstaneme, nebo jej radši opustíme, nebývá snadné. Stejně jako celá tato situace. Je dobré zvážit ji proto ze všech stran – jestli chcete s partnerem zůstat spolu i nadále za předpokladu, že budete dodržovat jistá pravidla a jestli to dokážete. To jsou bohužel dost často naprosto odlišné pojmy.