Indické přísloví praví, že zatímco zdravý člověk má mnoho přání, nemocný jen jedno. A handicapovaní sportovci mají jedno obzvláště velké, a tím je uspět na Paralympijských hrách v Londýně, které odstartovaly 29. srpna. Český tým vyrazil s cílem pokořit vysokou laťku – počet medailí z Pekignu, kde jich sportovci pro Česko získali 27.
Paralympijské hry jsou pýchou Velké Británie, která je v roce 1948 založila se záměrem darovat handicapovaným lidem možnost být součástí sportovní reprezentace své země. Nutno dodat, že první paralympijské hry byly velmi skromné. V poválečném období se Anglie nabídla uspořádat olympiádu k odlehčení jinak komplikovaného krizového stavu. Muži postižení válkou i handicapované ženy náhle mohli na olympijský stadion a porovnávat své síly s rovnocenným soupeřem.
Ceremoniál opět nabídl divákům i sportovcům show
Zahajovací ceremoniál odstartoval hned po doputování olympijského ohně z cesty po všech čtyřech částech velkého království a proběhl opět ve velkém. Vlajku České republiky vztyčil osmačtyřicetiletý paralympijský veterán Rostislav Pohlmann, který se her účastní po páté.
Český tým spoléhá na cyklistu Jiřího Ježka
Právě tento muž si z Pekingu přivezl dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. V rozhovoru před začátkem POH prohlásil, že se na letošní hry připravoval stejně důkladně jako na pekingské z roku 2008 a vidí šance na obhajobu zlata. Handicapovanému mladému cyklistovi v Pekingu pomohla především psychická podpora z okruhu rodiny a blízkých přátel.
Především podpora je pro všechny postižené sportovce jako pohlazení, jelikož vtírává a celkem oprávněná nervozita a stydlivost je na olympiádě všudypřítomná. Letos se například po dvanáctileté odluce vrací na paralympiádu i mentálně postižení. Důvodem velké pauzy byl nízký pocit bezpečí a pohodlí a především ostýchavost. Nyní si však takto postižení sportovci budou moci užít olympiádu pohodlněji v mateřské péči Britů.
Vedoucí české výpravy věří v úspěch
Roman Suda český tým podporuje a stejně tak i vedoucí přípravného štábu Jaroslav Křeček, který s malou pochybností prohlásil:
Myslím, že nelze počítat s takovým umístěním jako v Pekingu. Máme propad v počtu účastníků, ale i svět se řítí dopředu obrovským tempem. Jsme rádi, když držíme standardní kvalitu v těch našich sportech.
Svět se dopředu opravdu řítí, a to nejen výkony. Do popředí vyletěla i technika a handicapovaní mají znatelně větší výběr mezi protézami. Stejně jako pro běžce je důležitý výběr bot, pro handicapované s chybějící končetinou je důležitá kvalita protézy.
Německý reprezentant na 100 m Heinrich Popow žije od svých 9 let bez jedné končetiny. Tehdy se naděje na sportovní život mladého Heinricha zdála velmi vzdálená, ale nakonec onu naději doběhl a to doslova. V sedmnácti letech na POH všechny překvapil a ukázal svůj talent sprinterského běžce. Nyní mu protézu vyrábí firma Otto Bock. S tímto tématem se současně vyskytuje výraz techno-doping, kdy by technologie měla předběhnout lidské možnosti.
Česká scéna sporů
V rozhovoru na ČT24 Alena Erlebachová hovořila před olympiádou na téma konfliktů v paralympijském českém hnutí. Stále je tu navíc přítomen stín po suspendaci, která byla českému týmu loni udělena, ale ke štěstí sportovců také odvolána. IPS udělila českému paralympijskému výboru 5 podmínek.
Jednou z podmínek je do konce roku zcela předělat stanovy, nikoli jen částečně, jak je tomu doteď. Dále zaplatit exekuci, která činila přibližně 1,5 mil. korun. Na české scéně se navíc vyskytují dva svazy, které se musí do konce roku spojit a reprezentovat tak ČR jako celek.
Dost těžce nesu, že to už dva měsíce není hotová záležitost. To přeci byla jedna z podmínek Mezinárodního paralympijského výboru pro odvolání loňské suspendace českého týmu z paralympiády… Ale dodnes ty podmínky splněny nebyly. ČSPTS je stále subjektem jen na papíře – bez prostředků, administrativy, bez plnoprávného členství v ČPV.
Martin Kovář, handbiker, člen ČSPTS
Vnitřní problémy nesou za následky také vyškrtnutí dvou českých sportovců – Kateřiny Liškové a Vojtěcha Fraňka z tzv. long listu, na kterém jsou všichni účastníci POH, a to i přes splnění kvalifikačních podmínek a limitů. Na toto téma diskutoval i poslanec TOP 09 Jaroslav Eček, který nechápal sobeckost sporů dvou stran a omezování možnosti těchto dvou sportovců reprezentovat ČR.
Naštěstí aspoň financování se paralympijskému týmu dostává, a to ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Vzhledem ke státnímu rozpočtu je dotace velmi dobrá a stejně tak vzájemné vztahy,“ říká Alena Erlebachová.
Nyní jen můžeme věřit v ukončení nevhodných antipatií mezi dvěma svazy a držet palce českému týmu v Londýně. Jde tu právě hlavně o sportovce!
Paralympiáda v číslech
- 2 milióny prodaných vstupenek a počet stále roste
- 11 dní budou trvat POH
- ve 21 sportovních odvětví se sportovci utkají
- česká reprezentace má 46 členů
- více než 100 dětí bylo přítomno na stadiónu při ceremoniálu
- 166 zemí se účastní POH
- přeš 780 hodin uběhne do konce POH
- 3 000 dobrovolníků pomáhalo při úvodním ceremoniálu
- 4 280 sportovců bude bojovat o zlato