Když se řekne Paříž, většině z nás se vybaví Eiffelova věž, Louvre s Monou Lisou nebo třeba Notre Dame, ale Paříž v sobě skrývá mnohem víc.
Paříž, hlavní město Francie, navštíví ročně přes 30 milionů turistů. Pokud se ji také chystáte prozkoumat, tak čtěte dál, protože se dozvíte plno zajímavostí a tipů, které vám pobyt usnadní.
Jak na Eiffelovku?
Výhled z vrcholu Eiffelovky patří k věcem, na které nikdy nezapomenete. Ale co následuje předtím, než se na věž dostanete?
Počítejte s frontou, a to hodně dlouhou. Otvírací doba začíná přesně v 10 hodin, ale už tehdy se začíná tvořit zástup nedočkavců. Záleží na denní době, přesto si ve frontě nějakou dobu postojíte. V tomto okamžiku nastává čas pro ilegální prodejce přívěšků a různých miniatur Eiffelovky, kteří se kolem turistů slétávají jako supi a jsou neuvěřitelně dotěrní. Chce to trpělivost a rázně jim říct, že nemáte zájem. Nelekejte se, když k vám některý z nich přijde a začne nabízet své zboží pomocí českých slovíček. Tito pánové jsou schopni obchodovat pomocí několika jazyků a pár výrazů v češtině jim nedělá problém.
Hned potom, co si koupíte lístek (můžete si vybrat, jak vysoko chcete – podle toho je také cena), projdete kontrolou. Zběžně vám prohlédnou batoh a musíte projít bezpečnostním rámem. Není čeho se bát, pokud u sebe nemáte zbraň (za tu se považuje i kapesní nůž). Nakonec výtahem nebo po schodech (do posledního patra jezdí jen výtah) se dostanete nahoru a už si můžete jen užívat dechberoucího pohledu na Paříž.
Bludiště jménem Louvre
Jestli se vydáte do Louvru, tak si uvnitř vezměte letáček s mapou a jasně si vytyčte, co byste rádi viděli, protože projít celé muzeum by vám zabralo den. Navíc Louvre je tak trochu labyrint, ale mapka vám pomůže se zorientovat. Zajímají vás staří Egypťané, impresioničtí malíři nebo díla sochařů? Rozhodně nemá smysl se chodit dívat na exponáty, ke kterým nemáte žádný vztah.
Nemyslím si, že by si někdo snad nechal ujít da Vinciho obraz, slavnou Monu Lisu. Možná vám bude pár minut trvat, než dílo zhlédnete z první řady, protože je pořád v obležení turistů. Připravte se také na to, že jej neuvidíte z bezprostřední blízkosti a samotný obraz není zrovna velký.
Chcete, aby vám vztah vydržel? Uzamkněte ho v Paříži.
Mosty poblíž katedrály Notre Dame (hlavně most Pont des Arts) se staly symbolem všech zamilovaných. Dva milenci napíší svá jména na zámek, který připevní na jeden z mostů a klíč hodí do Seiny. Hotovo, vaše láska je uzamčena a snad vám vydrží navždy. Tento rituál se neprovádí jen v Paříži, ale město lásky má přece jen svoje jedinečné kouzlo.
Do you speak English?
Je všeobecně rozšířeným mýtem, že Francouzi s vámi komunikovat v angličtině nebudou. Tohle tak úplně neplatí. Obchodníci v centru Paříže a na turistických místech samozřejmě anglicky umí. I pokud se bavíte s nějakým mladým Francouzem či Francouzkou. Jenže je to právě starší generace, která na vás většinou zatvrzele mluví francouzsky, i když vidí, že jim vůbec nerozumíte. Svůj jazyk považují za světový, tak proč by se měli v jejich vlastní zemi učit nějakou angličtinu, že? Ovšem rukama nohama se dát domluvit s každým.
Pořád jen fronty a kontroly
S tímto musíte počítat. Ať už jdete do muzea nebo do nějaké historické budovy, vždy tam bude plno turistů. Oproti Eiffelovce však tyto fronty postupují velmi rychle. Nevyhnete se i typické kontrole batohů a tašek. Francouzi jsou na svoji historii pyšní, a tak se není čemu divit, že si své památky chrání. Ale brzy si zvyknete a alespoň se budete cítit bezpečněji.
Připravte si peněženky
Musí vám být jasné, že v jedné z nejnavštěvovanějších metropolí světa nebude zrovna levno. Ale když srovnám ceny, například s Prahou nebo Londýnem, je to opravdu velký rozdíl. I pro drobné suvenýry si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Dobrá zpráva je, že studenti mají do většiny muzeí a galerií vstup zdarma, stačí si to ověřit na konkrétní stránce památky na internetu. A jídlo? V levné restauraci se najíte průměrně za 200 Kč. Fastfoody jsou mnohem levnější (i když dražší než u nás), ale jíst pořád se tam nedá. Tak pokud chcete ušetřit, nakupte si nějaké potraviny, které vydrží delší dobu, doma. I v obyčejných supermarketech se některé výrobky, které prodávají i v Česku, prodávají za několikanásobně vyšší cenu. Každému můžu doporučit, ať si koupí francouzskou bagetu (něco mezi rohlíkem a chlebem) a ta vám vydrží pomalu celý den (do batůžku se vám ale rozhodně nevleze).
Další místa, která stojí za to vidět
- katedrála Notre Dame
- bazilika Sacré Coeur – nachází se na vyvýšeném místě a je zde nádherný pohled na celou Paříž
- bulvár Champs-Elysées
- obchodní čtvrť La Défense – ideální pro milovníky moderní architektury
- Vítězný oblouk
- Lucemburský palác a zahrady
- Musée d’Orsay
Doufám, že byl pro vás článek užitečný a Paříž v nejbližší době navštívíte. Co říct na závěr? To nejdůležitější! Neodjíždějte z Paříže, dokud neuvidíte osvětlenou noční Eiffelovku. Rázem jsou všechny ostatní krásy světa zahanbeny. Uvidíte, stojí to za to!