Všude se o něm mluví, jeho knihy jsou přeloženy do 54 jazyků a originály už přečetlo více než 35 milionů čtenářů. Řekněme si to upřímně, Paulo Coelho je velmi oblíbený. Jaký je jeho život? Kde bere nápady pro svá díla? O čem je jeden z jeho prvních českých známých románů „Veronika se rozhodla zemřít“?
Kdo z vás se ještě nesetkal se jménem Paulo Coelho? V roce 1999 vtrhl na český literární trh se svým „Alchymistou“, kterému v patách kráčely i další tituly, ovšem dalším trhákem se stalo až dílo „Veronika se rozhodla zemřít“. Kdo je tento literární hrdina a kde bere náměty pro svou tvorbu?
Paulo Coelho je původem z brazilského města karnevalu – Ria de Janeira. Od jeho narození v roce 1947 uběhlo už pár let a jeho životní zkušenosti jsou dobrým základem pro tolik oblíbená literární díla. Než se však ke svému milovanému psaní dostal, musel ujít nelehkou cestu.
Coelhovi rodiče neměli pochopení pro touhy a sny svého syna. Čím víc vzdoroval, tím víc podporoval otcovo přesvědčení, že „to nemá v hlavě v pořádku“ a následně byl opakovaně umístěn do psychiatrické léčebny, kde podstoupil i elektrošokovou terapii. Právě tyto děsivé zážitky byly živnou půdou pro budoucí román „Veronika se rozhodla zemřít“. Živil se jako novinář, dále studoval práva, kde se setkal také s divadlem. Cesta ho vedla jak ke tvorbě televizních scénářů, tak ke skládání textů písní.
Významným mezníkem jeho života se stal rok 1979, kdy se podruhé oženil a skončil s psaním textů pro gramofonovou společnost. Následoval výlet do Evropy a setkání (těžko říci, zda to bylo setkání, představa či sen…) s mužem, který měl Paula pobídnout k návratu ke křesťanství a pouti do Santiaga de Compostela. Coelho totiž opravdu tuto postavu poslechl a pouť podnikl. Tento zážitek využil pro svou první knihu Poutník – Mágův deník (u nás vyšla v roce 2002), ale také později pro dílo Záhir.
V roce 1980 vydal v pořadí svou druhou knihu – novelu Alchymista. Teprve o deset let později při vydání románu Brida se stal známým a jeho předchozí díla se začala prodávat po tisících.
V současnosti jsou jeho díla vydána ve více než 150 zemích a dočkala se překladu do 54 jazyků. Celkem se prodalo více než 35 milionů výtisků, což svědčí nejen o oblíbenosti autora, ale také o kvalitě jeho díla.
Veronika se rozhodla zemřít
Je název jednoho z dnes již slavných Coelhových děl, které jistě patří k těm nejlepším. Je však obtížné vybrat to zcela nejlepší, protože každá Paulova kniha stojí za přečtení a čtenáře nenechá chladným.
Dílo je jedničkou trilogie „A dne sedmého…“ Druhý díl se jmenuje „U řeky Piedra jsem usedla a plakala“ a třetí nese jméno „Ďábel a slečna Chantal“.
Jak prozrazuje sám název knihy, hlavní hrdinkou je Slovinka Veronika, která má pocit, že ji život zklamal a po všech nesplněných snech už nemá co přinést. Nejedná se o žádný mezník v jejím životě, jen se nechce účastnit stejného každodenního koloběhu. Odhodlává se spáchat sebevraždu, podle plánu polyká dlouho schraňované prášky a očekává smrt pod rouškou noci.
Jaké je ovšem její překvapení, když se probudí. Zjišťuje, že je živá a byla umístěna do tamějšího sanatoria Villete…
Kniha čtenáře provází Veroničiným pobytem v sanatoriu, kde paradoxně prožívá to, co jí v životě chybělo, ale také ukazuje netradiční metody lékařů, kteří Veronice předpovídají smrt.
Jak dopadne pokus lékařů? Pochopí Veronika, jak může být život úžasný? A hlavně…bude žít?
Coelho v tomto díle propracoval příběhy pacientů, které zanechávaly podněty k přemýšlení nejen v hlavní hrdince, ale budou je zanechávat i ve čtenáři. Ukázal působení nejen blížící se smrti, ale také okolí, které samozřejmě příběh mladé umírající dívky prožívalo též. Teď už záleží jen na vás, jestli necháte autora, aby i vám ukázal, že život opravdu stojí za to žít…