Možná jste letos na jaře dokončili střední školu a měli plány, že budete ve studiu pokračovat na škole vysoké. Ne vždy naše představy vyjdou tak, jak si přejeme. Ovšem ani pokud vás na vysokou školu nepřijali, nemusíte zoufat. Otevírá se před vámi řada dalších možností, jak můžete následující rok využít.
Nepřijetím na vysokou školu život nekončí. Ani studia se vzdát nemusíte. Možností, ze kterých můžete vybírat, je víc než dost.
Vyšší odborná škola
Vyšší odborné školy nabízejí středoškolským absolventům možnost pokračovat ve studiu v takovém oboru, který blíže specifikuje jejich budoucí povolání. Poskytuje odborné vzdělání se značným důrazem na praktickou stránku výuky. Během studia tedy studenti absolvují zpravidla několik odborných praxí nebo stáží v konkrétní organizaci, kde mají možnost setkat se s lidmi ze své budoucí profese, využít praktické znalosti a dovednosti, které získali ve školních lavicích, a hlavně – poznat svůj obor tváří v tvář realitě.
Studium na vyšší odborné škole trvá většinou tři roky, při dálkové formě může být někde o rok delší. Po úspěšném absolvování takové školy je student oprávněn užívat titul DiS (diplomovaný specialista), který se píše za jménem. Na vyšší odborné škole se vždy platí školné, jeho výše se ale u jednotlivých škol může výrazně lišit. Pokud školu zřizuje kraj, obec nebo státní instituce, pohybuje se výše školného kolem 4 000 Kč, na soukromých školách není horní limit stanoven, avšak dá se předpokládat částka asi 30 000 Kč za rok studia.
Přihlášky na vyšší odbornou školu se obvykle podávají do konce srpna. Některé školy nabízejí i možnost dálkového studia. Jestliže na VOŠ nastupujete hned po maturitě, zůstávají vám všechny sociální výhody plynoucí ze statutu studenta SŠ. V případě, že po ukončení studia na vyšší odborné škole chcete ve studiu pokračovat na škole vysoké, je již nyní dobré zjistit si, zda se hlásíte na školu, která umožňuje zkrátit si dobu bakalářského studia právě s ohledem na předchozí studium VOŠ.
Pomaturitní studium jazyků
Další možností, kam se můžete po maturitě vrtnout, je jazyková škola nebo jiná vzdělávací organizace. Jazykové školy umožňují intenzivní výuku zvoleného cizího jazyka 5 dní v týdnu, nejčastěji 4 hodiny denně. Cena takového kurzu se pohybuje kolem 30 000 Kč v závislosti na intenzitě a délce studia. Školy po dokončení kurzu udílejí certifikát o jeho absolvování. Někteří zájemci o pomaturitní studium jej hned v počátku považují za příležitost dobře se připravit na některou z mezinárodních jazykových zkoušek v zahraničí nebo státní zkoušku v ČR. Na vybraných jazykových školách existuje možnost zachovat si status studenta a udržet si sociální výhody, které z něj plynou.
Dlouhodobá příprava na přijímací zkoušky (nulté ročníky)
To, že vás na vysokou školu nevzali hned napoprvé neznamená, že se vám to příští rok nepodaří. Pro tento případ existují nulté ročníky, kde mají uchazeči možnost se na příští přijímací zkoušky lépe připravit. Často je organizují samotné vysoké školy a přizpůsobují je vlastním potřebám přijímacích zkoušek. Do nultého ročníku se ovšem můžete přihlásit i u jiné vzdělávací agentury. Nevýhodou takových kurzů může být omezená kapacita. Některé organizace pořádají konkrétně zaměřené kurzy (na určitý předmět) i pro současné studenty vysokých škol.
Celoživotní vzdělávání, rekvalifikace
Tyto kurzy nejsou určeny pro zájemce o vysokoškolské studium, ale pro uchazeče o práci, zaměstnance a další osoby, které z nějakého důvodu cítí potřebu či nutnost zvýšit si profesní kvalifikaci. Výuka zde bývá odborně zaměřená. Účastníci podobných kurzů si studium úplně nebo částečně hradí sami a nemají status studenta.
Studium v zahraničí, stáže
Jestliže chcete načerpat znalosti a zkušenosti v zahraničí, pak je tato možnost ideální právě pro vás. Programy jako Erasmus, Sokrates nebo Leonardo da Vinci bývají realizovány v rámci Evropské unie a zaměřují se na podporu vzdělávání a spolupráci s ostatními zeměmi. Rovněž v zahraničí můžete absolvovat některý z intenzivních jazykových kurzů.
Práce
Mnozí z nás si chtějí prodloužit studentská léta a do práce se příliš nehrnou. Ani ta ale nemusí pro absolventa střední školy znamenat žádnou katastrofu. Při práci získáte zkušenosti, praxi, peníze a kontakty. To přece také není k zahození. A příští rok můžete přijímací zkoušky zkusit znovu. Nejčastější organizací, kam se obrátit při hledání zaměstnání, je úřad práce nebo pracovní agentury. Nabídky můžete samozřejmě sledovat i na nejrůznějších internetových stránkách. Velká část studentů pracuje alespoň na částečný úvazek i při studiu VOŠ, jazykové školy nebo při některém z kurzů.