• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Pošlete pravopisné chyby k ledu

25. září 2011 Ivana Sedláčková Vzdělání a kariéra
Foto: sxc.hu

Po několika měsících prázdnin, kdy byly mozkové buňky většiny studentů uloženy k ledu, je čas opět usednout do lavic. Patříte mezi ty, kterým čeština, která se řadí mezi jedny z nejtěžších jazyků, nedělá problém a hrubky jsou pro ně tabu?  Možná jen děláte chyby, o kterých nevíte, že chybami jsou.  Proto vám přinášíme stručný přehled těch nejčastějších a nejzávažnějších pravopisných a gramatických chyb, kterých se studenti dopouští.

1. Psaní i/y

Špatné psaní i/y patří mezi vůbec nejčastější chyby. U pravopisu těchto písmen nám dělá největší potíže řada výjimek a tzv. homofonů. Jedná se o slova, která stejně znějí, leč se jinak píší. Nejzákeřnější jsou pro studenty slova: bít (tlouci), bidlo (tyč), mlít, líčený (předstíraný, strojený), lísat se, mít (být vlastníkem), píchat (bodat), visutý (visící) apod.

2. Psaní ji/jí

Češi zápasí i se správným užíváním zájmen ji/jí. Zájmeno ona má ve 4. pádě jednotného čísla krátký tvar ji. Vidím koho/co – ji. Pro lepší zapamatování lze použít analogii – říct si ve větě namísto ji tu (vidím TU=JI – oba tvary jsou krátké) a místo jí té (TÉ=JÍ – oba tvary jsou dlouhé).

Např.: Nechci se jí dotknout. (TÉ) x Ztratila jsem učebnici, pomůžeš mi ji najít?  (TU)

3. Psaní mě/mně

Skloňování zájmena já dělá problém mnoha lidem, přestože se nejedná o nic složitého. Ve 2. a 4. pádě se píše mě, ve 3. a 6. pádě mně. Pro snazší zapamatování je tu jednoduché pravidlo – za zájmeno já dosaďte zájmeno ty. V případe, že dosadíte TĚ/TEBE, pak užijete krátký tvar MĚ, jestliže dosadíte tvar TOBĚ, je třeba užití tvaru MNĚ.

např.: O mně. Vidí to na mně. (TOBĚ). x Šel tam beze mě. Dá na mě. (TĚ/TEBE)

4. Shoda podmětu s přísudkem

I když se jedná o naprosto základní věc, i zde se nejčastěji objevují chyby. Pokud je podmětem podstatné jméno rodu středního v množném čísle, pak je v přísudku koncovka -a.

Např.: Koťata si hrála za dvorem.

Pro ostatní rody opět existuje jednoduchá pomůcka, podle které poznáme, jestli v přísudku bude i nebo y. I zde můžeme použít analogii: ONI, TI=I, ONY, TY=Y

Např.: Studenti se připravili. Rodiče mě pochválili. (TI) x Kamarádky se postaraly. Děti si hrály. Oči mě okouzlily. (TY)

5. Pomněnka

Skupina mě/mně je pro studenty problematická. Největší prohřešky se vyskytují u slov vzpomněl, (ne)zapomněl, připomněl, rozumně a rozumnější. V případě nejistoty si můžete pomoci jiným tvarem téhož slova: vzpomněl – vzpomene, rozumně – rozumný.

6. Velká/malá písmena

Bezchybní nejsme ani v psaní velkých a malých písmen. Malé počáteční písmeno píšeme v těchto případech: názvy jazyků, přídavná jména odvozená od vlastních jmen (netýká se přídavných jmen přivlastňovacích jako Petrův, Lenčin), předložky a obecná slova, která jsou součástí víceslovného pojmenování, např.: angličtina, čeština, pražský, slovenští čtenáři, americký časopis, Ruská federace (jedná se o název státu, proto velké „R“, federace se naopak píše s malým, neboť se jedná právě o obecné slovo, které je součástí víceslovného pojmenování), Čínská lidová republika (analogické s předchozím příkladem).Naopak velké počáteční písmeno se týká psaní zejména názvů zemí a místních jmén obecně, např.: Slovensko, Čína, Valašské Meziříčí, Ústí nad Labem.

7. Přejatá slova

Pokud se při psaní chcete předvést a ohromit svou slovní zásobou, nejspíše se dostanete i ke slovům, která byla do češtiny přejata. Čeština se u převážné většiny slov snaží psanou podobu slov co nejvíce přiblížit výslovnosti. Dochází tak k tzv. počešťování cizích slov, např. džentlmen. Některá přejatá slova však svoji českou podobu nemají, a právě v jejich psaní se často chybuje. Patří mezi ně: de facto, rendez-vous, bulletin, dealer. Některá slova lze psát dvojím způsobem: runway i ranvej, pétanque i petank, aquacentrum i akvacentrum (ano, dle platných pravidel českého pravopisu jsou opravdu možné oba tvary). Chyby se často objevují i u slov: kánoe (u slov přejatých v některých případech dochází ke zkrácení, ne však v tomto případě), syntéza, výjimka, dilema, pudink, standard (nikoliv standart).

8. Další

  • Jseš/seš/jsi: Mnoho lidí žije v domění, že tvar jseš je spisovný. Je ale stejně nespisovný, jako tvar seš. Jediný spisovný tvar slovesa být pro 2. osobu jednotného čísla je ty jsi.
  • Podmiňovací způsob: Dalším strašákem české gramatiky je podmiňovací způsob. Chcete-li psát spisovně, vyhněte se nesprávným tvarům by jste a by jsme. Nahraďte ho korektním vy byste, ty bys a my bychom.
  • Mezery: Za tečkou, vykřičníkem a otazníkem na konci věty a čárkou ve větě se píše mezera. Před tečkou a čárkou se mezera nedělá. U desetinných čísel mezeru za čárkou nepíšeme.

S pravopisnými chybami se můžete setkat úplně všude. Nejsou jen doménou školních sešitů a písemek, internetu, ale i knih, učebnic, bilboardů, oficiálních sdělení, reklam atd. Je tedy vždy důležité si po sobě vše zkontrolovat. Příspěvky člověka totiž do jisté míry vypovídají o jeho inteligenci a pravopisné zdatnosti. Je sice záležitostí každého z nás, v jakém světle se chceme prezentovat ostatním, ale základy českého pravopisu by měl zvládat každý.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Vzdělání a kariéra

Knihy v elektronické podobě - usnadní nám čtení?

Komentáře
Alena
28. listopadu 2011

Je škoda, že píšeme s chybami. Více je mi však líto, když najdu v článcích analyzujících chyby ostatních nesmyly. Proto si neodpustím následující poznámku autorům textu: V českém gramatickém povědomí je sice desetiletí zakotvena „shoda podmětu s přísudkem“, ale každý, kdo nad jazykem přemýšlí, chápe alogičnost spojení. Či snad byste podle predikátu „si hrála“ (cituji z vašeho textu) správně doplnili tvar subjektu? Myslím, že by s ním měli problémy i bohemisté… V české syntaxi se totiž vždy shoduje přísudek s podmětem!

Ivana Sedláčková
08. prosince 2011

Aleno,

máte zajímavou poznámku. Slovní spojení „shoda podmětu s přísudkem“ se vyskytuje v učebnicích pro studenty. Je tedy známější a proto je zde uvedeno právě pod tímto názvem. Nejde o „oficiální název“, ale pouze o název dalšího okruhu, kterým se článek zabývá. Ve své podstatě ale shoda podmětu s přísudkem znamená to stejné, co shoda přísudku s podmětem – v obou případech jde o vzájemnou shodu dvou větných členů. Je proto na každém, zda bude používat zažitý slovní pořádek, nebo zda pořadí slov vymění.

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR preferuje vámi uvedenou poznámku.

I.S.

Alena
14. prosince 2011

Paní Svobodová,
děkuji za odpověď, ale bohužel s ní nemohu souhlasit. Prostě není možné, abychom si lingvistické termíny užívali dle libosti… To bychom způsobovali studentům v hlavách zmatek a ani odborníci by si mezi sebou nerozuměli. Představte si takový chaos v matematice, tam si to nikdo nedovolí.
Máte sice pravdu v tom, že „shoda podmětu s přísudkem“ je známější, ale domnívám se, že současní renomovaní autoři učebnic tento „známější“ nesmysl neužívají. Pokud se to objevuje v příručkách, jejichž cílem je jen zisk autora či nakladatele, pak k tomu není co dodat. A navíc argument, že je to „známější“, není argumentem, opět bych paralelu spatřovala v jiných oborech, třeba přírodních. Tam jde vývoj dopředu, a věřte, že se vyvíjí i lingvistické poznání, ač se to laikům může zdát nemožné.
Jinak bych v rámci této diskuze odkázala na vědeckou publikaci našich předních syntaktiků Grepla a Karlíka „Skladba češtiny“ z roku 1998, strana 210-211. Jejich výklad je v tomto ohledu závazný.
Alena

Mia
07. srpna 2019

Pravopisné chyby jsou celkem nepěkným jevem… Ale, jak ráda říkám, chyby v pravopisu se dají s trochou snahy napravit, u vad charakteru to tak jednoduše nejde. A musím tedy říct, že poslední dobou jsou někdy pravopisně bezchybné příspěvky obsahově tedy pěkná žumpa :-).

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže