V červnu letošního roku se v České republice podařilo prosadit tzv. potratovou pilulku. K dostání bude v nemocnicích už na podzim. Cenově se dá srovnat s klasickou miniinterrupcí. A přestože v řadě zemí je již několik let dostupná, mnoho lidí považuje potratovou pilulku za kontroverzní způsob ukončení těhotenství.
Potratová pilulka, původním názvem RU-486, vznikla ve Francii a na trhu je již dlouhých 25 let. Povolena je ve Spojených státech, Německu, Francii, Rakousku nebo např. v Německu. Proti ní naopak stojí kupříkladu Austrálie.
Co je potratová pilulka
Jedno balení obsahuje dvě tablety. První z nich je steroid, který odloučí plod od dělohy, jinými slovy plod nemá vhodné podmínky ke svému dalšímu vývoji a dochází k jeho „zabití“. Druhá tableta (hormon) pak plod vypudí ven z ženského těla. Užívá se tři dny po první tabletě. Poté by měla žena navštívit gynekologa. Ten zkontroluje, zda potrat proběhl tak, jak měl. Potratovou pilulku lze užít do 49. dne od poslední menstruace, tj zhruba prvních 7 týdnů.
Odpůrci
Uzákonění potratové pilulky rozdělilo národ na dva tábory. Odpůrcům vadí zejména údajná jednoduchost celé věci – že spolknete prášek a je po problému. Považují pilulku za kontroverzní. Připomeňme si ale, že že interrupce u nás fungují už zhruba 50 let a potratová pilulka je tedy pouze jednou z možných variant, jak nežádoucí těhotenství ukončit. Každá žena bude mít možnost volby.
Dále odpůrci argumentují tím, že po uzákonění potratové pilulky dojde k nárůstu počtu potratů. Troufám si říci, že to není pravda. Dnes existuje nepřeberné množství druhů hormonální antikoncepce, kterou ženy a dívky užívají dlouhodobě, a tak se nedomnívám, že by najednou začaly místo ní jako ochranu používat potratové pilulky. Cenově je potratová pilulka mnohonásobně náročnější než hormonální antikoncepce, která se ve většině případů prodává v jednom balení na tři měsíce.
Tabletu žena dostane pouze v nemocnici z rukou lékaře. Po užití druhého ze dvou prášků by se měla dostavit na kontrolu, ovšem nikdo ji nemůže nutit, aby v nemocnici zůstala po celé tři dny na pozorování pro případ, že by nastaly nečekané komplikace. Jestliže žena trpí zvýšenou krvácivostí nebo u ní existují jiná závažná rizika, lékař si ji samozřejmě v nemocnici ponechá, pokud s tím ona sama bude souhlasit.
Zodpovědnost v rukou ženy
Problém s potratovou pilulkou je zřejmě trochu jinde. Žena, která se rozhodne podstoupit interrupci formou chirurgického zákroku svým způsobem předává zodpovědnost za úkon do rukou lékařů. Přijde do nemocnice, zaplatí si operaci, podstoupí vyšetření a dál už je vše na lékaři. Ten pacientku uspí, provede zákrok a žena může jít po několika hodinách zase domů.
Při užití potratové pilulky je situace pro ženu možná psychicky náročnější, protože tabletku sice dostane z rukou lékaře, ale tím jeho úloha končí. Žena prášek musí spolknout sama. A pak také další tři dny (a zřejmě i mnoho dní následujících) žije s pocitem, že se v jejím těle právě odehrává proces, při kterém „zabila“ nenarozený plod. Zcela jistě není snadné takové emoce zvládnout a je na zvážení každé ženy, zda je takový způsob interrupce pro ni únosný.
Potratová pilulka zkrátka dává ženám možnost volby. Nic víc a nic míň. Potrat, ať už v jakékoli formě, je pro ženu náročný především po psychické stránce. Jsem přesvědčená, že nikdo nemůže ani nebude ženě takové rozhodnutí závidět. A je to opět samotná žena, která se musí s nastalou situací vypořádat. Často to trvá mnohem déle než jen prvních pár dní po potratu. Pocity, které žena při takové ztrátě zažívá jsou téměř vždy zdrcující. A vůbec nezáleží na tom, zda podstoupila chirurgický zákrok nebo užila potratovou pilulku.