Řada žen vnímá asi týden před menstruací potíže, které v nejtěžších případech negativně ovlivňují jejich život i chuť do práce. Cítí se unavené, podrážděné nebo je trápí silné bolesti hlavy či prsou. Tyto ženy důvěrně znají nepřítele jménem premenstruační syndrom (PMS). Ovšem i proti němu se dá účinně bojovat.
Jste vždy rozesmátá, veselá a nic vás nerozhodí, ale pravidelně každý měsíc míváte chuť zamknout se doma a nikam nevycházet, protože vás všichni štvou už proto, že jsou nebo na vás promluví? Bolí vás hlava, cítíte se podrážděná a vaše dobrá nálada je pryč? Pak máte možná co dočinění s premenstruačním syndromem.
Přibližně týden před očekávanou menstruací prožívají některé ženy a dívky plačtivé období, mají chuť na sladké nebo je popadnou záchvaty zlosti. Mohou mít deprese, bolesti hlavy či prsou, jsou unavené. Tyto příznaky se u žen každý měsíc opakují a mohou se lišit svou intenzitou. U 5-10 % žen jsou příznaky premenstruačního syndromu tak závažné, že zásadně narušují jejich schopnost normálně žít a pracovat.
Někteří odborníci se domnívají, že PMS vzniká z nerovnováhy ženských hormonů (estrogenu a progesteronu) v druhé polovině menstruačního cyklu, přesněji po ovulaci. Hormonální nerovnováha pak vede ke změnám nálady. V ženském těle se v tomto období zvyšuje produkce hormonu prolaktinu a ženy pociťují zvýšenou citlivost prsů.
Jiná teorie tvrdí, že PMS způsobují nízké hodnoty serotoninu, který zprostředkovává přenos signálů mezi mozkovými buňkami.
Premenstruačním syndromem trpí prý až 80 % žen v produkčním věku. Podle odborníků z řad lékařů existuje až 300 rozmanitých příznaků premenstruačního syndromu.
Příznaky premenstruačního syndromu
- podrážděnost, výkyvy nálad
- nadýmání
- otoky rukou a prstů
- únava, ztráta energie
- nespavost
- bolesti a citlivost prsů
- zácpa, průjem
- bolesti hlavy, zad, kloubů a svalů
- zvýšená chuť na sladké
Pomoci mohou potravinové doplňky
Příznaky premenstruačního syndromu může zmírnit správná kombinace doplňků, které žena užívá během celého menstruačního cyklu.
Drmek působí na hypofýzu (žlázu na spodině mozku, která reguluje produkci estrogenu a progesteronu v ženském těle). Dokáže upravit hormonální nerovnováhu. Denně užívejte 225 mg výtažku z drmku dokud se nedostaví menstruace.
Vitamín B6 pomáhá zpracovávat estrogen v játrech, zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje tvorbu serotoninu v mozku. Můžete rovněž zkombinovat drmek právě s tímto vitamínem.
Pupalkový olej (především esenciální mastné kyseliny, které obsahuje) pomáhají při zmírňování citlivosti prsů a touhy po sladkostech.
Mnoho žen, které trpí premenstruačním syndromem má také nedostatek hořčíku. Jestliže v období před menstruací cítíte deprese, můžete vyzkoušet např. třezalku.
Také přísun vápníku pozitivně ovlivňuje průběh premenstruačního syndromu. Upravuje výkyvy nálad, touhu po konzumaci určitých potravin, zmírňuje nadýmání i menstruační bolesti. Nízké hodnoty vápníku přispívají k hormonální nerovnováze. Proto je dobré pravidelně do těla vápník doplňovat. Je obsažen např. v mléce a mléčných výrobcích, arašídech, čočce, brokolici, mandlích, žloutcích apod.
Co ještě můžete dělat
- omezte příjem kofeinu, cukrů, alkoholu a soli – tyto látky premenstruační syndrom ještě zhoršují
- věnujte se cvičení – ačkoli v období těsně před menstruací možná nebudete mít na pohybové aktivity chuť ani náladu, právě pohyb vám může pomoci uvolnit tekutiny, které vyvolávají nadýmání a citlivost prsů.
- veďte si deník příznaků – gynekolog tak snáze stanoví správnou diagnózu a zvolí pro vás vhodnou léčbu
Pokud se projevy PMS nezmírní a váš stav se nelepší, je vždy lepší konzultovat situaci s lékařem. Ten navrhne vhodný způsob léčby.
Milé dámy, na závěr jedna dobrá zpráva: Vědci zjistili, že premenstruační syndrom může mít i svá pozitiva. Ženy, které trpí PMS prý žijí v dobrém souladu se svým okolím a mají skvělou paměť nejen ve dny menstruace nebo v týdnu před ní, ale po celý měsíc.