Opět nastává čas, kdy by měli zpozornět všichni maturanti. Přestože je zkouška dospělosti čeká až příští rok na jaře, už nyní je třeba se k maturitní zkoušce přihlásit. Nejpozději tak mohou učinit 2. prosince, kdy svou přihlášku definitivně odevzdají řediteli školy. CERMAT zároveň pro studenty na letošní rok připravil jednu potěšující novinku.
Maturitní zkouška se skládá ze 2 částí – ve společné části student maturuje ze dvou předmětů, v profilové (školní) části skládá další dvě nebo tři povinné zkoušky. V obou částech si pak může zvolit také dva nepovinné předměty. O podmínkách jejich výběru vždy rozhoduje ředitel školy.
Společná část
Zkouška z předmětu český jazyk a literatura je povinná pro všechny žáky s výjimkou těch, kteří mají uznanou společnou část maturitní zkoušky a doložili ji platným maturitním vysvědčením. Jako tradičně sestává zkouška z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky.
Druhou povinnou zkoušku si student může zvolit. Na výběr má z cizího jazyka a matematiky. Vybere-li si žák jako svůj maturitní předmět cizí jazyk, jde o zkoušku komplexní, tzn. že je opět složena ze 3 dílčích zkoušek. Vybírat můžete z angličtiny, němčiny, španělštiny, ruštiny nebo francouzštiny, vždy podle toho, jaký jazyk je na vaší škole vyučován.
Maturita z matematiky se skládá pouze z didaktického testu, který obsahuje uzavřené i otevřené úlohy a u některých je nutné uvést celý postup řešení příkladu.
Komplexní zkouška
Zkouška z českého jazyka a literatury je zkouškou komplexní. Skládá se z didaktického testu (má jednotné zadání). U písemné práce mají žáci na výběr z 10 připravených zadání. Ústní zkoušku z češtiny žák koná s pracovním listem. Jeho zadání si losuje ze svého seznamu literárních děl, který si sám vytvořil na základě přečtené maturitní četby. Seznam přečtených knih žáci musí odevzdat nejpozději do 31. března 2014.
Cizí jazyk
Maturita z cizího jazyka se rovněž skládá z didaktického testu, písemné práce a ústního zkoušení. Didaktický test je tvořen poslechovým cvičením, čtením a subtestem jazykových kompetencí. Test i písemná práce mají centrálně stanovené zadání. Při ústní zkoušce si maturant losuje zadání formou pracovního list (vždy minimálně 5 pracovních listů). Pracovní list obsahuje celkem 4 části.
Uzpůsobení podmínek
Zdravotně znevýhodněným maturantům může být přiznáno tzv. uzpůsobení podmínek maturitní zkoušky. V takovém případě musí žák zažádat o platný posudek u školského poradenského zařízení a bude poté zařazen do jedné ze 4 kategorií – Tělesně postižení, Zrakově postižení, Sluchově postižení či Specifické poruchy učení a podle míry požadovaného uzpůsobení dále do 3 skupin. Podle kategorie a skupiny se rozhoduje o formě a rozsahu uzpůsobení podmínek. To by však mělo korespondovat s dosavadním způsobem vzdělávání žáka ve škole. Spolu s přihláškou k maturitní zkoušce musí žák odevzdat i konkrétní posudek poradenského zařízení, a to nejpozději do 2. prosince.
Úspěšné složení a hodnocení zkoušek
K úspěšnému absolvování maturitní zkoušky je třeba, aby žák zvládl obě její části, tzn. jak společnou, tak profilovou část. U komplexních zkoušek společné části je nutné úspěšně složit každou dílčí zkoušku, tedy složit ji alespoň na mezní hranici úspěšnosti. Kritéria úspěšnosti jednotlivých zkoušek a dílčích zkoušek společné části stanovuje MŠMT nejpozději 31. března 2014.
Přihlašování k maturitě
- ředitel školy či třídní učitel žákům předá přihlášku k maturitní zkoušce, formulář může být již předvyplněný
- na první straně žáci kontrolují, případně vyplňují své osobní údaje
- nutné je uvést, zda se žák hlásí k řádnému nebo opravnému termínu
- uvádí se povinné předměty společné části (český jazyk a matematika nebo cizí jazyk)
- volí se také (v případě zájmu) až dvě nepovinné zkoušky
- druhá strana přihlašovacího formuláře – studenti si volí povinné profilové zkoušky, o jejich počtu a formě (ústní, písemná práce, maturitní práce s obhajobou, praktická zkouška a jejich kombinace) rozhoduje ředitel školy
- při výběru nepovinných profilových zkoušek postupují žáci stejně jako u povinných profilových zkoušek
- je-li žák cizinec a žádá o uzpůsobení zkoušky z češtiny (navýšení 15 minut u didaktického testu a 30 minut u písemné práce), zaškrtne patřičnou kolonku. O uzpůsobení zkoušky může žádat pouze cizinec, který na území ČR pobývá dobu kratší než 2 roky
- pokud žák požaduje uzpůsobení podmínek ve společné části, zaškrtne příslušnou kolonku a vyplní přílohu přihlášky v souladu s platným posudkem školského poradenského zařízení
- vyplněný formulář musí obsahovat datum a podpis studenta
- jestliže žák požaduje uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky, musí spolu s přihláškou odevzdat také platný posudek vystavený školským poradenským zařízením
- nejpozději 2. prosince odevzdají žáci vyplněnou přihlášku řediteli školy
- ředitel zajišťuje přepis údajů z přihlášek do centrálního registru
- nejpozději 20. prosince žáci obdrží svůj výpis z přihlášky, správnost údajů ve výpisu žák dokládá vlastnoručním podpisem
- případné nesrovnalosti je třeba ihned nahlásit řediteli školy
Novinka letošního roku
CERMAT chce přispět k efektivnímu informování žáků o výsledcích zkoušek, a tak bude letos poprvé generalizován kód, prostřednictvím kterého se žáci poté budou moci zaregistrovat na plánovaný výsledkový portál. Ten bude sloužit jako prostor pro sdělování informací o výsledcích maturitní zkoušky. Žák obdrží svůj vygenerovaný kód spolu s výpisem z přihlášky nejpozději 20. prosince.