Vláda ČR konečně schválila tolik diskutovaný prováděcí zákon o přímé volbě prezidenta. Poprvé v historii České republiky budou prezidenta volit samotní občané. Ačkoliv se volby uskuteční až příští rok, někteří kandidáti jsou již známí a o dalších se stále diskutuje.
Václav Klaus svým podpisem přijal ústavní zákon, který zavádí přímou volbu prezidenta, již 17. února. Nechal se však slyšet, že s přímou volbou nesouhlasí a kandidovat nebude. Jeho názor tentokrát nemohlo nic změnit, jelikož suspenzivní veto, tedy právo prezidenta vrátit již schválený zákon k dalšímu projednání, na ústavní zákony neplatí. Dne 22. února schválila návrh zákona o přímé volbě prezidenta také vláda. Došlo tedy ke změně ústavy a již ve volbách 2013 si budeme moci zvolit prezidenta sami.
Jak bude přímá volba probíhat?
Návrhy kandidátů může podat dvacet poslanců, deset senátorů nebo občan starší 18 let. Jeho návrh musí podpořit petice, kterou podepíše alespoň 50 tisíc občanů majících právo volit prezidenta. Tyto petice budou kontrolovány Ministerstvem vnitra. Prezidentem se stane ten z kandidátů, který získá nadpoloviční většinu všech platných hlasů. Pokud v prvním kole nikdo tolik hlasů nezíská, bude se konat kolo druhé, ve kterém zvítězí kandidát s nejvyšším počtem platných hlasů.
Nejžhavější kandidáti:
Ing. Jan Fischer, CSc.
Podle nejrůznějších průzkumů má zatím největší šance bývalý předseda úřednické vlády ČR Jan Fischer. V současné době působí jako víceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj sídlící v Londýně. Absolvoval Národohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické, kde později působil jako vedoucí ve výzkumných pracovištích. Do voleb vstupuje jako nestranný kandidát, což je považováno za jednu z velkých výhod. Další plus mohou voliči vidět v jeho seriózním vystupování a snaze komunikovat s veřejností.
Miroslava Němcová & MUDr. Přemysl Sobotka
Zatím jedinou ženou, která má reálnou šanci zvítězit, je předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová. Bývalá referentka Českého statistického úřadu by vstoupila do voleb jako kandidátka za Občanskou demokratickou stranu (ODS). Jejím velkým konkurentem bude další člen této strany MUDr. Přemysl Sobotka. Tento senátor má především podporu premiéra a předsedy Občanských demokratů Petra Nečase. Jako bývalý předseda Senátu vzbuzuje autoritu a u společnosti je poměrně populární.
Karel Schwarzenberg
Jistým kandidátem se stal také Karel Schwarzenberg – 1. místopředseda vlády, ministr zahraničí, poslanec, předseda TOP 09 a člen šlechtického rodu Schwarzenbergů. V dětství musel s rodinou emigrovat do Rakouska, později působil jako předseda Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva. Zajímal se o dodržování lidských práv v Evropě a výrazně podporoval disidentskou činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Karel Schwarzenberg je však znám především svým usínáním nejen na zasedáních vlády či sněmovny, ale také na významných mezinárodních konferencích. Důvody svého klimbání vysvětlil ve velice originálním volebním sloganu: „Když se kecají blbosti, tak spím.“
Prof. Jan Švejnar & Mgr. Jiří Dienstbier ml.
Jan Švejnar studoval vysoké školy ve Švýcarsku a USA a stal se světově uznávaným ekonomem. Nyní vede Centrum pro globální a hospodářskou politiku, které vzniklo na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Na prezidenta kandidoval již v roce 2008, kdy ho porazil Václav Klaus. Nyní nemá kandidaturu ještě jistou. Nejprve se musí zúčastnit finále uvnitř strany ČSSD, kterou by ve volbách reprezentoval. Dalším možným kandidátem sociálních demokratů je Jiří Dienstbier mladší, který je místopředsedou strany a jeden z nejoblíbenějších politiků vůbec.
… A další!
Možných uchazečů o prezidentský post je samozřejmě ještě mnoho. Kandidaturu za vlastní stranu potvrdil Ing. Miloš Zeman. Prohra při posledních volbách neodradila od dalšího pokusu ani poslankyni Evropského parlamentu Ing. Janu Bobošíkovou. Zatímco při volbách roku 2008 měla podporu KSČM, nyní kandiduje za vlastní stranu Suverenita. Bojovnici vysílá také strana KDU-ČSL. Stala se jí europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová.
Zatím ale není nic jisté! Další uchazeči mohou neustále přibývat, což lze očekávat, jelikož sehnat 50 tisíc podpisů není nepřekonatelnou překážkou. Ať zvítězí kdokoliv, jedno je jasné: rozhodovat budeme my, tak snad si prezidenta zvolíme dobře.