• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Proč mají muži bradavky?

22. srpna 2017 Robert Kostner Nezařazené, Sex a vztahy

Všechno v přírodě má obvykle svůj účel, je kvůli něčemu, k něčemu. K čemu jsou ale mužům bradavky, když přece nekojí? Nebo by mohli?

Veškeré informace k tomu, aby vznikl nový kompletní člověk, jsou obsaženy ve 23 párech chromozomů známé stočené dvoušroubovice DNA, které se objeví po splynuté spermie s vajíčkem. Mezi úseky kódujícími proteiny a řídícími buněčné děje je prý mnoho balastu (i když poslední výzkumy to začínají nahlodávat), tak proč by nezbylo i na zakrnělé orgány lidských samečků? Mimochodem, ti mají stejně místo pořádného párového 23. chromozomu XX pouhý jeden X a k tomu jedno malé zakrnělé Y.

Vtip je ve vývoji. Bradavky se začínají vyvíjet již ve 3. nebo 4. týdnu těhotenství, kdy ještě nelze rozhodnout, zda to bude kluk, nebo holka. Formují se jako shluky buněk na tzv. mléčné liště, která prochází od podpaží přes prsa a břicho až do třísel. Mléčná lišta je párová a na každé se může vyvinout až 7 bradavek! I když u člověka jsou obvyklé jen dvě, někdy se přeci jen ale objeví i další.

Třetí bradavka na mléčné linii. Kredit: Zureks, Wikimedia Commons, CC BY

Třetí bradavka na mléčné liště. Kredit: Zureks, Wikimedia Commons, CC BY

Pohlavní hormony (testosteron, estrogen), které teprve embryo změní, se začínají objevovat v 8. týdnu jeho vývoje, a svým působením v příslušných oblastech mění fyziologii i fyziognomii. Např. penis se u kluků vyvíjí z klitorisu, šourek z oblasti, ze které budou u dívek malé a velké stydké pysky. Hormony předurčí také hloubku hlasu, množství a umístění ochlupení a také, kolik se vyvine nebo nevyvine tkáně prsních žláz. Stav po narození víceméně zůstává až do puberty, kdy následuje další hormonální šílenství a kdy se příslušné orgány teprve dotvoří.

Zkrátka muži mají bradavky proto, že se prostě vytvoří dřív, než začnou působit pohlavní hormony, které určí, jestli to bude holka, nebo kluk.

A když už je tedy mají, mohou také produkovat mléko? ANO, MOHOU! Ale naprosté většině lidských samečků k tomu chybí příslušné hormony, zejména prolaktin. V některých vzácných případech k laktaci u mužů dochází také, jde obvykle o vedlejší účinek některých léků, hormonální nerovnováhu nebo závažnou nemoc.

Bradavky jsou v každém případě u mužů i u žen velmi citlivou oblastí, inervovanou řadou nervových vláken. Takže i některým mužům je příjemná a vzrušivá jejich stimulace, slečny! 🙂

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Jak vnímám menstruaci, tak vnímám své ženství

Komentáře
Ondrej
30. ledna 2018

trosku mate chybu v detailu. Jestli to bude kluk nebo holka rozhoduje uz spermie s chromozomem X nebo Y. Ta ktera oplodni vajicko rozhodne, jestli to bude holka nebo kluk. Za to, ze se prvnich par tydny vyviji plod jen v zenske variante, muze nedostatek testosteronu (plod ziskava jen estrogen), ktery se ale po nejakem sestem tydnu rapidne zvysuje a plod se meni vice na muzsky plod…. Ale jestli to bude kluk nebo holka, to se rozhoduje uz pri poceti.

Robert Kostner
02. února 2018

Máte pravdu, nicméně i po oplození je ve hře ještě více faktorů. Může se stát, že plod je sice XY, ale testosteron se z nějakého důvodu nespustí, pak je to sice geneticky kluk, ale vyvine se jako dívka, se vším všudy.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže