Žijeme v době, kdy některé národy hladoví a jiné si užívají nadbytečného přepychu. I ve vyspělých společnostech existuje chudoba. J. Fresco vidí příčinu v dnešním peněžním systému a navrhuje uzdravení společnosti pomocí moderní techniky.
Budeme žít ve svém ideálním domě, jezdit v dobře navržených autech, ze kterých když vystoupíme, odjedou automaticky do servisu. Jestliže zajdeme do golfového kurzu, vybereme si kterékoliv hole se nám líbí. Až půjdeme do podpalubní jachty, budeme si moct sednout do motorového člunu a vyjet si s rodinou, bez vyplňování formulářů a čekání, než se projede 50 lidí před námi. Pro všechny tu všeho bude dostatek. Nebudeme nic vlastnit, tudíž nebudeme potřebovat armádu a policii. Pro územní spory již nebude opodstatnění. Veškerou manuální práci za nás vykonají stroje, takže se budeme jen bavit nebo vzdělávat či vytvářet umělecká díla pro potěšení naše i našich blízkých. Takovouto budoucnost nám nabízí Jacque Fresco se svojí organizací Projekt Venus. Podívejme se blíže, s kým máme co dočinění.
Jacque Fresco (1926) je futurista, vynálezce, průmyslový návrhář, architekt, filosof, sociální inženýr a strukturální designér usilující o mírovou a udržitelnou globální civilizaci. Projekt Venus začal realizovat spolu s Roxanou Meadows r. 1975 na Floridě. Jeho výzkumné centrum nedaleko jezera Okeechobe ve městě Venus má velikost 22 akrů a je sestaveno z 10 staveb sloužících jako ukázka jeho architektury.
Projekt Venus
Co přesně nám nabízí a jakou cestou chce k tomu dospět? Především chce v co nejvyšší míře využívat současných automatizačních a digitálních technologií. Inspiruje se při tom moderními japonskými továrnami. Tvrdí, že máme dostatek zdrojů pro výživu celé planety a tak vyspělou technologii, že nám může zajistit blaho a pohodlí pro každého jedince a současně zachovávat všechny přírodní zdroje tak, aby se nevyčerpaly, a udržovat zdravou ekologii. Jedinou překážkou pro dosažení těchto cílů vidí v našem finančním systému, jehož účelem byl nepřirozený způsob distribuce statků a služeb zakládající se na finanční odměně.
Pravidla jeho hry byla vymyšlena už dávno a dnes již neodpovídají ekonomickým okolnostem. Varuje, že nás pravděpodobně časem svede na cestu chaosu a nepokojů, nezaměstnanost se začne vymykat kontrole, zločinnost giganticky vzroste, což povede k neúnosným opatřením policie, a přírodní zdroje budou totálně zničeny. Jako řešení nabízí ekonomiku obnovitelných zdrojů, které budou přidělovány podle automatizovaného systému, tzv. kybernace.
Tato ekonomika založená na zdrojích bude využívat existujících zdrojů namísto obchodu. Zdroje planety se stanou společným vlastnictvím všech lidí a nebudou jejich většinu ovládat nejbohatší národy. Tato změna nás má vést ke společenskému systému, který nevyžaduje manuální práci za účelem příjmu, a k tomu, aby společnost jako celek sloužila vlastnímu prospěchu s použitím technologie vyvíjející se pro zlepšování společnosti.
Fresco hledí na planetu jako na systematický celek a nabádá k symbióze mezi lidmi i mezi člověkem a přírodou, inspirujíce se při tom symbiózou v přírodě. Motivaci vidí v šťastné budoucnosti každého jedince namísto soutěživosti o co největší bohatství, která z jedněch dělá boháče a z druhých chudáky. Sociální rozdíly chce zrušit i díky svému originálnímu designu. Pokud se chcete dozvědět víc, můžete shlédnout film od Gazeckiho z r. 2006 Budoucnost podle designu popisující Frescovo dílo.
Projekt Venus se neustále vyvíjí a posiluje. Plánuje se výstavba kruhového města v jehož centrální kopuli bude sídlit jádro kybernetického systému a zdravotnická zařízení, okolo budou budovy pro kulturní aktivity, dále návrhový a vývojový komplex, blízko těchto výzkumných zřízení bude stravování. Osm obytných čtvrtí nabízí různé formy unikátních kultur pro splňování různých potřeb obyvatel. Dále ve městě najdeme plochy pro obnovitelné zdroje energie, hydroponická zařízení a venkovní zemědělské pásy pro pěstování rostlin i kruhové vodní cesty pro zavlažování a filtraci. Vnější obvod má být využíván pro rekreační aktivity. Existuje i internetový TV kanál THE VENUS PROJECT a i Česká Republika má svůj TVP team, který můžete najít na facebooku.
Nebezpečí
V souvislosti s Projektem Venus se polemizuje o nebezpečí technokracie (nadvládě techniků a manažerů) a o nebezpečí, které nazval Garrett Hardin jako tragédii obecní pastviny, což znamená, že pokud budou mít lidé neomezený přístup k volně dostupným zdrojům, budou se z něho snažit vytěžit co nejvíce pro sebe na úkor jejich zdevastování.
Projekt Venus se ale vypořádává s nebezpečím technokracie tím, že navrhuje jednoduché automatizační systémy, které jsou schopné se samy udržovat. Navíc je proti vysoké specializaci a propaguje spíše vědce generalistu. Proti tragédii obecní pastviny zase oponuje neexistencí potřeby osobního zisku ani zabezpečení, tudíž lidi nebudou mít motivaci prostředí nadměrně zatěžovat, a samozřejmě také neustálým průzkumem stavu.
Já osobně vidím největší překážku v tom, že lidem nebude stačit víra v lepší budoucnost pro jejich motivaci k práci na technologii, která se bude sama spravovat. Samozřejmě ji nejdříve musí lidé vytvořit. Většina lidí neuvažuje duchovně a myslí spíše na sebe a na přítomnost, nežli na budoucnost naší planety. K takové práci je lze donutit pouze prozatímní diktaturou, jak už napsal Karel Marx, a to se nikdy v historii neprosadilo správně a mělo to za následek systematický teror. Největší nebezpečí vidím v tom, že by se technologie mohli chytit podobní privilegovaní diktátoři, kteří se moci jen tak nevzdají pro blaho všech. Řešení bych viděl ve změně způsobu vzdělávání, která by vedla k duchovnímu smýšlení budoucích generací a ty už by pak možná byly schopné na takové společnosti pracovat. Uvědomuji si hrozby naší doby a jsem rád, že někdo pro dnešní problémy nabízí řešení a samozřejmě si vážím práce Projektu Venus. Možná jednou sehraje svoji roli při záchranně naší planety.