Určitě jsem nebyl jediný koho překvapilo, když letošního Oscara za nejlepší film vyhrál titul Smrt čeká všude (v aj. originále The Hurt Locker). Mnoho lidí očekávalo výhru po technické stránce revolučního Avatara.
Avatar je typický příběh který je zakončen jak to u takových filmů býva obvyklé – šťastným koncem. Jeho silnou stránkou je technické zpracování, které je na velmi dobré úrovni. Když se to spojí dohromady s 3D efektem vznikne úžasná podívaná.
Smrt čeká všude je oproti Avatarovi celkem konvenčně technicky zpracovaný, ale zase nabízí psychologicky silný příběh s nejasným koncem.
Děj se odehrává ve válkou poznamenaném Bhagdádu. Vše se soustředí na tři elitní vojáky, kteří mají za úkol odjišťovat nálože po celém městě. Film začíná smrtí velitele Thompsona (Guy Pierce). Na jeho místo přichází William James (Jeremy Renner), který svým chováním vytáčí jeho kolegy Sanborna (Anthony Mackie) a Eldridge (Brian Geraghty). William je arogantní a svou práci bere spíše jako adrenalinový sport. Sanborn a Eldridge si uvědomují v jakém nebezpečí se nacházejí.
Film režírovala 59 letá Kathryn Bigelow. Kromě filmu Smrt čeká všude režírovala například: Zvláštní dny, K-19: Stroj na Smrt, Bod Zlomu a mnoho dalších. Kathryn se narodila v Kalifornském San Carlos. Jejím prvním filmem je Set Up z roku 1978.
Musím říci, že po celou dobu filmu jsem se ani chvíli nenudil. Film mě hodně překvapil. Pouštěl jsem si ho hlavně ze zvědavosti: „Co jen mohlo být lepší než Avatar“, pomyslel jsem si. Poměrně většina lidí snímku vytýka absenci hlavního nosného příběhu. Mě takové rozdělení na kratší „epizody“ vůbec nevadí. Dokonce se mi to celkem líbilo. Člověk se nemusí soustředit neustále na jeden a ten samý děj, ale příchází pořád něco nového.
Rozhodně si myslím, že by si autoři snímku nějaké výrazné plus za zpracování filmu nezasloužili, avšak i přes tento fakt je v tomto snímku opravdu pěkná sbírka povedených záběrů.
Kathryn Bigelow ukázala jak jinak se dá udělat válečný film. Nejde jen o bezhlavé střílení po čemkoli co se hýbe. Postavy získávají vlastní povahy a emoce. Někdo se může divit, proč lidé dobrovolně chodí do armády. Na seržantu Jamesovi je skvěle ukázáno na to, že jsou lidé pro které je válka droga. Taková voják, když se dostane domů, neví co dělat, protože nemá koníčky ani zájmy. Takže jediné, co mu zbude, je vrátit se zpět do války.