• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Rostliny nás drží při životě. Bez nich bychom zemřeli

01. září 2013 Lucie Formanová Příroda fotosyntéza, vznik kyslíku, zelené rostliny

O důležitosti zelených rostlin v našem životě jsme se učili už na základní škole. I přesto však dochází k permanentnímu kácení lesů, ničení zeleně a přírody a málokdo si uvědomuje, že tím ničíme i sami sebe. Zelené rostliny nám totiž zajišťují pro náš život tolik nezbytný kyslík, bez kterého bychom nemohli existovat.

Zelené rostliny jsou schopny fotosyntézy, při níž dochází ke vzniku kyslíku a tím je udržován život na zemi.

Co je fotosyntéza

Fotosyntéza je složitý proces, který funguje už zhruba dvě miliardy let a jen díky němu vzniká kyslík a život na zemi. Fotosyntéza probíhá v chloroplastech, tedy buněčných organelách zelených rostlin, a to v několika krocích.

Fáze fotosyntézy

Během světelné fáze fotosyntézy, která probíhá za denního světla, se využívá energie fotonů ke štěpení molekul vody, což je nazýváno jako fotolýza vody, na protony a elektrony a jako vedlejší produkt vzniká kyslík. Zároveň v této fázi vznikají také molekuly ATP, které energeticky zabezpečují reakce tmavé fáze.

Tmavá fáze fotosyntézy je též označována jako Calvinův cyklus. Jedná se o řadu enzymatických reakcí, při kterých dochází k redukci oxidu uhličitého na cukr vodíkem, vznikajícím při fotolýze vody. Tento cukr je pak dalšími enzymatickými reakcemi přeměněn na takzvané asimiláty fotosyntézy, tedy škrob, tuky, bílkoviny a jiné organické látky.

Co je potřeba k fotosyntéze

Aby docházelo ke správnému průběhu fotosyntézy a tak ke vzniku kyslíku, musí být splněny určité podmínky. Jak už bylo řečeno, fotosyntéza by neproběhla bez zelených rostlin, proto je velmi důležitý jejich celkový stav a také množství chloroplastů v buňkách.

Dalším nezbytným faktorem pro průběh fotosyntézy je dostatek světla, jeho intenzita a kvalita. Pro fotosyntézu je nejvhodnější spektrum od 380 do 760 nm, přičemž nejlépe probíhá při červeném světle. Pokud mají rostliny nedostatek světelného záření, dochází k jejich žloutnutí, ke ztrátě chlorofylu a tím je velmi ovlivněn proces fotosyntézy.

Kromě světla ovlivňuje fotosyntézu také teplota – nejlépe probíhá v rozmezí teplot od 25°C do 30°C. Při nízkých teplotách rostliny fotosyntetizují pomalu, při teplotách nad 40°C se pak proces fotosyntézy zastavuje.

Neméně důležitou součástí fotosyntézy je pak obsah oxidu uhličitého ve vzduchu. Standardně je koncentrace CO2 ve vzduchu mezi 0,02 až 0,03%, přičemž minimální koncentrace pro započetí fotosyntézy je 0,008 až 0,010%. Fotosyntéza tedy neproběhne, pokud je koncentrace oxidu uhličitého nízká, ale stejně tak ani v případě, pokud ho je v ovzduší extrémně hodně.

Důležitá je pro fotosyntézu také voda, která přivádí ionty prvků, rozvádí asimiláty a podílí se na vzniku kyslíku.

Podle odhadů vědců dochází ročně k fotosyntetické přeměně více jak 0,2 biliónů tun oxidu uhličitého na kyslík.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Příroda

Migrace ptáků: létání od Středomoří až po subsaharskou Afriku

Komentáře

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže