Rubrika: Vzdělání a kariéra
Jak přežít (a užít si) distanční výuku
Epidemie je tu, do školy se nesmí a tak na nás valí výuka na dálku, samostudium, distanční výuka, jak tomu kdo říká. Najednou se odpovědnost přesunula z učitelů na studenty – a poraďte si! Jak tedy na to?
Učíte se angličtinu? Zkuste Duolingo!
Různých udělátek na podporu učení cizího jazyka je spousta, stejně jako milión zaručených metod, jak se naučit jazyk za 14 dní. Málo co z toho funguje, ale jedna pěkná aplikace, která stojí za vyzkoušení, je Duolingo.
Škola, kde žádná odpověď není špatná
Ve Žďáře nad Sázavou stojí jedna tak trochu jiná škola. Škola, kde se neznámkuje, nezvoní a děti se tady přesto učí vše, co zrovna chtějí a potřebují.
Dyslexie je jenom výmluva pro lenost, slýchá o sobě dyslektička Lenka
Má problémy s gramatikou a pravopisem, ale neznamená to, že je hloupá. Studentka Lenka z Pardubic je v současné době na filozofické fakultě. I tam se neustále setkává s připomínkami ohledně chyb v psaném projevu. Nejhorší je ale podle ní dyslexie při hledání práce.
Job sharing – dva zaměstnanci sdílejí jedno pracovní místo
Job sharing využívají zaměstnavatelé zatím převážně v zahraničí. Nabízejí jedno pracovní místo dvěma zaměstnancům na zkrácený úvazek. Výhody z takového pracovního vztahu plynou pro všechny zúčastněné.
8 přístupů ve školství, které brání dětem v růstu
Ve škole se děti učí číst, psát, počítat. Co když jsou ale ještě jiné – a mnohem důležitější dovednosti? A co když je to právě škola, která děti v něčem brzdí? O tom je dnešní tak trochu provokativní článek.
5 věcí, kterým se vyhnout v motivačním dopise
Spolu s životopisem vyžaduje stále více firem i motivační dopis. Ten má ukázat, jak moc o danou práci stojíme. Dobře napsaný motivační dopis je jistou pozvánkou k osobnímu pohovoru, a tak bychom jej neměli podcenit.
Práce v médiích? Na tituly se tu nehraje
Práce v médiích je snem mnoha mladých lidí. I když je to práce náročná a vyžaduje plné nasazení a zaujetí, je taky velice zajímavá, pestrá a často i dobře finančně ohodnocená. Dobrou přípravou je praktická mediální škola.
7 rad pro učení na maturitu a na přijímačky
Za pár dní a týdnů jsou tu zase po roce maturity, pak přijímačky – to znamená nacpat si hlavu k prasknutí vším možným, užitečným i neužitečným. S tím, jak to v pohodě zvládnout, Vám ve škole dost často neporadí. Což je škoda, dnešní psychologie a neurovědy vědí, jak na to. Co doporučují pro efektivní učení?
Stárnutí populace má i pozitivní důsledky. Využijete jich?
Evropská populace stárne. Téměř každý pátý Evropan má dnes přes 65 let. A podle některých odhadů bude roku 2030 v důchodu už každý čtvrtý Evropan. To jsou špatné zprávy pro mladé, kteří musí lidi v důchodu „uživit“. Na druhou stranu však tato čísla představují obrovskou příležitost pro ty, kteří se rozhodnou ve službách pro seniory pracovat či podnikat. Jejich cílová skupina se bude rozrůstat – nejen vzhledem ke stárnutí obyvatelstva, ale taky díky zvyšování průměrné délky života. Stačí tak jen poznat potřeby cílové skupiny a zbytek přijde tak nějak sám od sebe.