Zhoubný nádor prsu je ve většině zemí světa nejčastějším typem rakoviny u žen. V Národním onkologickém registru ČR bylo od jeho založení v roce 1976 do konce roku 1998 podchyceno více než 80 000 zhoubných nádorů prsu. Rakovinou během svého života onemocní každá osmá žena. Nemoc mohou včas odhalit pravidelné návštěvy gynekologa a samovyšetření.
Když si hollywoodská herečka Angelina Jolie letos nechala preventivně odebrat obě prsa kvůli 87% riziku onemocnění rakovinou, média nepsala téměř o ničem jiném a mnozí považovali takový krok za unáhlený nebo dokonce přehnaný. Ať už si o jejím počínání myslíme cokoli, herečce se podařilo zvýšit zájem žen o své zdraví a řada z nich se odhodlala a podstoupila potřebná vyšetření. A to je zcela jistě pozitivní skutečnost!
Výskyt onemocnění vzrůstá s věkem, většina případů začíná po přechodu (menopauze).
Rizikové faktory vzniku rakoviny prsu
- výskyt zhoubných nádorů prsů v příbuzenstvu
- časný začátek menstruace (před 12. rokem života)
- přítomnost mutovaného genu, který může být za nemoc zodpovědný
- první těhotenství v pozdějším věku (po 30. roce) nebo pozdní nástup menopauzy (po 55. roce života)
- předchozí nádorové onemocnění prsu, vaječníků nebo dělohy
- obezita
- dlouhodobá hormonální terapie v menopauze
- kouření
- pití více než dvou alkoholických nápojů denně
Asi u 80 % žen není přítomen žádný z uvedených rizikových faktorů, proto by po příznacích a informacích o rakovině prsu měly pátrat všechny ženy.
Příznaky
- bulka nebo zesílení části prsu, změny jeho tvaru, velikosti či symetrie
- bolest nebo napětí v prsu
- zarudnutí, dolíčky
- zánět (kůže připomíná pomerančovou kůru)
- čirý nebo krvavý výtok z bradavky, její vtažení nebo naopak vystoupnutí
Přibližně 90 % zhoubného bujení vychází z mléčné žlázy, většinou z mlékovodů. Některé nádory rostou velmi pomalu, jiné se zdvojnásobí za pár dnů. Průměrně se nádor prsu zvětší na dvojnásobek asi za 100 dní a může trvat i několik let, než je objeven. Nádorové buňky se se svým zvyšujícím počtem šíří do okolních tkání v podpaží. Vzdálená ložiska putují do kostí, plic a jater.
Většina zhoubných nádorů prsu probíhá zpočátku bezbolestně, se zvětšujícím se nádorem ale působí v prsu bolest, napětí či tlak. Zdrojem bolesti jsou metastázy v kostech nebo jiných částech těla.
Při podezření nebo jakémkoli problému je nutné neprodleně vyhledat lékaře. Časné odhalení nádoru totiž značně zvyšují naději na vyléčení a přežití. Spolehlivá prevence rakoviny prsu dosud není známá, doporučuje se proto každý měsíc provádět samovyšetření prsu a dodržovat zásady jako je udržování ideální hmotnosti a pití maximálně jedné skleničky alkoholu denně.
Samovyšetření prsu
Žena by se o svá prsa měla začít starat ve chvíli, kdy je ukončen jejich vývoj, tzn. kolem 25. roku věku. Ideální je provádět samovyšetření prsu pátý až osmý den od začátku menstruace. Důkladné vyšetření zabere asi 20 minut času každý měsíc.
- První částí je vyšetření pohledem – svlékněte se do půl těla a stoupněte si před zrcadlo. Paže nechte volně podél těla. Všímejte si změn ve velikosti, tvaru, barvy i obrysů prsů. Pozorujte, zda se neobjevují vyklenutí či vtažení prsů.
- Stůjte před zrcadlem s rukama sepjatýma za hlavou. Vypněte prsa a všímejte si změn z různých úhlů. Prohlédněte si také prsní dvorce a bradavky a pozorujte, neobjevuje-li se krvácení, výtok nebo vpáčení bradavky.
- Při sprchování si prohmatejte namydlená prsa a hledejte bulku, ztluštění nebo další změny. Totéž proveďte v podpaží. Pravou rukou vyšetřujete levý prs. Prsty pravé ruky položte na levý prs a krouživými pohyby a mírným tlakem prohmatejte tuto část prsu. Zvedněte ruku tak, aby se uvolnilo podpaží a mohla jste jej snadno prohmatat.
- Vyšetření vleže – Lehněte si a hlavu položte na polštář. Levé rameno podložte ručníkem a levou ruku dejte pod hlavu. Pravou rukou vyšetřujete levý prs stejně jako vestoje od horní části až po horní zevní část. Při vyšetřování zevních částí prsu položte levou paži podél těla. Nezapomeňte vyšetřit i podpažní jamku. Stejně postupujte i u druhého prsu.
Při jakékoli nesrovnalosti při vyšetření okamžitě navštivte svého gynekologa.
Nové testy dokáží odhalit dědičné poškození genů BRCA1 a BRCA2. První jmenovaný má vztah jak k nádorům prsu, tak i vaječníků. Nositelky BRCA2 mají 86% pravděpodobnost vzniku rakoviny. Genetické testování je vhodné u žen, jejichž příbuzné v první linii (matka, sestra, babička) měly rakovinu prsu před 50. rokem života. Pokud se u nich geny objeví, měly by být pečlivě sledovány lékařem.