Každému z vás je jistě dobře znám Sherlock Holmes a jeho společník doktor Watson. Kdo nečetl knížku, neviděl film a zná tyto dva jen z doslechu, má nyní jedinečnou příležitost se s nimi seznámit v novém (2010) televizním seriálu britské BBC. Konkrétně jej mají na svědomí Coky Giedroyc a Paul McGuigan. O hudební doprovod se postarali David Arnold a Michael Price. A řekla bych, že svůj úkol splnili výtečně. Poměrně nedávno měl seriál, jak někteří z vás možná zaznamenali, premiéru i u nás v ČR. Ač jde o pouhé tři díly, příznivce jistě potěší, že každý z nich je dlouhý 90 minut.
Proč by si tento seriál neměli nechat ujít i ti, kteří již Sherlocka znají jako své boty (což není zase tak obtížný úkol, neboť zpracování této postavy je opravdu nespočet)? Tak například proto, že oproti klasickým filmům a knize, je toto oděno v moderním hávu a chlapíka v tvídovém saku a lovecké čapce umisťuje do jedenadvacátého století. Což byl dle mého odvážný krok, díky kterému ale seriál (nebo spíše tři samostatné filmy) sklízí zasloužené ovoce. Dalším plusem je to, že se pan Doyle (stvořitel knižního Sherlocka) nemusí obracet v hrobě. Modernizace díla byla šetrná a interpretuje jej ohleduplně.
Co se týče samotného Sherlocka, budete jej nenávidět i obdivovat, stejně jako většina filmových postav. Pro objasnění, vyfasovat Sherlocka jako dědečka, by asi nebyla žádná výhra. Představte si, že jako pětiletí trávíte prázdniny v Baker street, kdy se nehnete z domu, a pokud si sami neobstaráte jídlo, nejspíš se po týdnu vrátíte domů ve velmi podvyživeném stavu. Rovněž se budete hodně nudit a pouze podávat mlčícímu (hluboce přemýšlícímu) dědečkovi věci, které leží metr od něj. Naopak mít známého Sherlocka musí být nesporně zajímavé a také výhodné. Těch užitečných rad, které od něj můžete získat… Zkrátka vám jako normálnímu smrtelníkovi může ohromně pomoci.
Ale zpět k samotnému seriálu. Každý díl, je nejen plný napětí, ale nechybí ani humor. Ne, že by Sherlock hýřil vtipem (alespoň ne úmyslně), i tak vás možná některé jeho průpovídky pobaví („Nemyslete tak nahlas, snižujete IQ celé ulice.“). Osobně jsem ten případ, který nikdy o Sherlockovi nečetl a neviděla jsem ani jeden film na toto téma, takže srovnávat nemůžu. Na druhou stranu jsem schopna posoudit tento počin s čistou hlavou. A mohu říct, že se mi tato minisérie dostala pod kůži. Byla jsem opravdu nadšená a nejraději bych Sherlocka bývala znala osobně. Současně mám nutkání dát se na detektivní dráhu. Ani jedno se mi nesplní a tak si alespoň seženu film Sherlock Holmes (2009) a nějaké knížky a budu o své kariéře nadějného detektiva dál snít, při jejich konzumaci.
Ovšem každá věta, kterou právě teď musíte číst, vás pouze okrádá o čas, jenž jste mohli trávit sledováním mistra Holmese. Takže už vás nebudu trápit a přeji příjemnou podívanou.