Dům U Kamenného zvonu v Praze otvírá v pátek 26. října rozsáhlou expozici děl mezinárodně známého českého režiséra. Surrealistická tvorba Jana Švankmajera je ze všech hledisek spjatá s jeho obrazově fantaskními filmy. Představeny budou nejen známé artefakty a scény z těchto snímků, ale i autorovy navazující či předcházející experimenty.
Výstava Jan Švankmajer / Možnosti dialogu – Mezi filmem a volnou tvorbou zobrazuje také Švankmajerovy inspirační zdroje, k nimž významně přispěla i spolupráce s manželkou Evou. Jejich tvůrčí symbióza v mnohém podpořila zrod filmového arcidíla, které přesahuje rámec běžných filmařských postupů a schopností vtáhnout diváka do imaginativního dialogu si získalo ohlas po celém světě.
Švankmajerovo dílo tvoří především krátkometrážní filmy, které kromě bizarní hříčky s formou přinášejí jasná transparentní sdělení reflektující témata běžného života jedinečnými výrazovými prostředky. Znamenitě pracuje s dynamikou střihu a nahodilou logikou, zdůrazňuje svou fascinaci starými použitými předměty a obsedantními tématy, jako je jídlo, erotika, loutkové divadlo či infantilní vnímání světa.
Na kontě má také šest celovečerních filmů, které u nás poprvé vyšly v kolekci na DVD letos v červenci. K jednoznačným vrcholům Švankmajerovy filmové tvorby patří snímek Něco z Alenky, kde na motivy Carrolovy Alenky v říši divů zhmotňuje vlastní vzpomínky na dětství. Obdobný úspěch si vydobyly i filmy Lekce Faust, jakožto studie obyčejného člověka či němý, eroticky laděný film Spiklenci slasti o sexuálních touhách a vlastním sebeukájení.
Koncepce výstavy zahrnuje dokumentaci k jednotlivým filmům, kromě projekcí ukázkových scén jsou připraveny filmy o filmu, pracovní fotografie a deníky, plakáty, kreslené scénáře a nejrůznější technické konstrukce. Mimo to bude v této souvislosti vystavena i autorova volná tvorba včetně grafik, frotáží, koláží a taktilních objektů.