V dnešní době existuje spousta zájmových organizací, které se zaměřují na výchovu mladých. Jednou z těchto organizací je i skauting.
Z mého pohledu laika, se mi pojem skaut spojil s dobou minulou. S dobou, kdy knihy Jaroslava Foglara byly populárnější než dnešní počítačové hry. Možná to je i tím, že dřív počítače neexistovaly. „Byla jiná doba“, říkávala moje babička, „děti trávili čas úplně jinak, byly pořád venku, hrály si, nebo pomáhaly rodičům doma“. Děti jezdily na tábory, trávily spoustu času v přírodě. Proto si myslím, že skaut, později zakázaný a nahrazený pionýrem, byl obrazem doby minulé. Spoustě lidí se znechutil pionýr tím, že to byla organizace v uvozovkách povinná. Kdo měl dítě v pionýru, byl za dobře s komunisty. Neboli nevstoupit do SSM (Svaz socialistické mládeže pro děti od 16 let) znamenalo špatný kádrový posudek pro přijetí na vysokou školu.
Dnes nastává úplně jiná situace. Žijeme v demokratickém století, kdy děti mají daleko větší výběr kam se v mládí zařadit. Samozřejmě, většinou toto rozhodnutí udělají za děti rodiče, ale i samo dítě si může říci, kam by chtělo chodit a co by chtělo dělat. Jenže o takové aktivitě se musí někde dozvědět, ať už prostřednictvím televize, knížky či od svých spolužáků. V dnešní době není moderní, obzvláště ve městech, být kamarádem přírody. Děti daleko častěji dělají věci, co jsou v kurzu, aby se mohly vytáhnout před svými vrstevníky. Sport, ve kterém převládá fotbal, děvčata většinou docházejí do hudební školy nebo na aerobik. Nejhorší variantou je potom nedělat nic, jen tak se poflakovat a dělat neplechu.
V čem tedy může u dětí uspět skauting?
Z mého pohledu je to organizace vedena většinou mladými lidmi, kteří mají ideu. Snaží se dodržovat jisté morální zásady a jít příkladem svým spolu-skautům. Děti poznají úplně jinou skupinu lidí, naučí se chovat v kolektivu a vystupovat jako tým, uznávat autority jiné než je paní učitelka či rodiče. Ve skupině jsou na sobě mladí skauti závislí. Každý má rozdělené povinnosti a zadané úkoly. Ale naučí se zde i sebezdokonalování při plnění skautské stezky. Zažijí i plno srandy při různých hrách a zároveň se učí o životním stylu, kterého se skauting drží.
Samozřejmě vše má svá pozitiva a negativa. Říká se, že nejlepší je do skauta chodit od malička, v pozdějším věku, kdy jste navyklí na určitý standard jako je koupelna, velká postel či televize, se vám může stát, že takovouto změnu prostě nevydýcháte.
Stejně jako sport není pro každého, tak i skauting není pro každého. Záleží jen na vás. Máte na to?