Mnoho z nás nádherné umění Japonska již jistě uchvátilo. Můžeme mezi něj počítat i origami, kde jde o skládání rozličných motivů z papíru. Dnes už existuje nespočet návodů, podle kterých si z pohodlí domova můžete tuhle disciplínu vyzkoušet. Kořeny sahají daleko do historie a dodnes není úplně jisté, jestli je origami ryze japonskou záležitostí.
Slovo origami pochází z japonského ori – skládat, kami – papír. V počátcích se stalo významným hlavně díky své úloze při náboženských obřadech nebo jako výzdoba šintoistických svatyní. Samotné skládání papíru má v Japonsku obrovskou historii.
Origami se totiž stihlo rozšířit do celého světa. Existuje ale několik sporů o jeho vzniku. Mnohé prameny tvrdí, že z Japonska se toto umění skládat rozšířilo do Evropy a ještě dál. Protichůdné prameny naopak sdělují, že v Evropě se tato dovednost vyvinula zcela nezávisle na Japonsku. Dohady stále přetrvávají, ale pro samotné origami nejsou podstatné.
Při skládání tradičního origami se nepoužívají nůžky ani lepidlo. Skládání je zde přesně vymezeno a výrobky by se od sebe tudíž neměly moc lišit. Moderní techniky jsou jiné a dovolují i použití nůžek. Nejznámější skládankou je nejspíše papírový jeřáb.
Jeřáb je v Japonsku symbolem dlouhého života. Proto často nemocní lidé skládají tohoto ptáka a doufají, že tím přispívají ke svému uzdravení. Nejznámější příběh o Sadako Sosaki souvisí s popularitou této skládanky. Děvčátku byly dva roky, když na Hirošimu dopadla atomová bomba. Děvčátko v jedenácti letech onemocnělo leukémií způsobenou ozářením z výbuchu. Sadako od této chvíle začala skládat jeřáby a věřila, že se uzdraví. Bohužel dívka nemoci podlehla ještě dřív, než jich stačila poskládat vytoužených tisíc (jiná verze příběhu vypráví, že jich složila více než 1 300). V roce 1958 byla v parku Míru v Hirošimě odhalena socha Sadako držící v rukou zlatého jeřába.
Pro samotné skládání je třeba získat zručnost, proto je třeba začít nejprve u snadnějších modelů, kde není přesnost až tak nutná. Je třeba říct, že skládání se může považovat za relaxaci od dnešního uspěchaného moderního světa. Proto neváhejte a pusťte se do toho! Musím říct, že já samotná jsem si již několik modelů vyzkoušela. Člověk u toho rychle „zabije“ čas a ještě přijde na jiné myšlenky. Perfektní prostředek k uklidnění (pokud se vám ovšem daří, papírová žába letěla do kouta hned).
Nakonec přikládám video, podle něhož si můžete papírového jeřába složit.