Školné na vysokých školách je téma, které se poslední dobou probírá opravdu masově. Všichni jsme ale zvědaví, jak se nakonec tři hlavní strany dohodnou.
Školné by mohlo s velkou pravděpodobností dopadnout tak, že začnete, jako student vysoké školy, splácet školné až poté, co školu vystudujete. Budete tedy několik let chodit na VŠ „zdarma“, ale jak ji dokončíte, tak začnete školné zpětně zplácet. Mělo by to být kvůli tomu, aby se studenti nebáli, že by školné při studování finančně nezvládali. Hodně studentů a ředitelů škol se ale vyjádřilo tak, že se bojí o reálnost splácení po dostudování. V této době totiž lidé většinou řeší věci jako je zařízení nového bydlení a podobně, a ještě k tomu jsou v nové práci, takže není jisto, nakolik by to bylo reálné.
V programech
Ve svých stranických programech měli zavedení školného na VŠ všechny tři vyjednávající strany – ODS, TOP 09 i VV. TOP 09 bylo pro placení školného ihned při studiu, naopak ODS a VV byly pro odložené školné. VV dokonce chtěly zavést i takové věci, jako začít splácet školné až po dosažení nějaké stanovené hranice platu, nebo že by se na technických VŠ platilo školné o polovinu menší.
Úbytek studentů
Jeden z dalších problémů, který tento krok (školné na VŠ) přinese, s velkou pravděpodobností bude úbytek studentů. Hodně studentů si nebude školné moci dovolit, a hodně z nich to také nepůjde „jenom zkusit“, protože už to nebude zadarmo. Úbytek dost možná pocítí školy i kvůli odchodu slovenských studentů. Na Slovensku žádný zákon o školném na VŠ není, a podle slov premiérky se ani nechystá. Slovenští studenti by tedy mohli studovat opět na Slovensku, a už nejezdit za studiem k nám, což bylo v posledních letech dosti časté.
Žádný konkrétní plán sice ještě není jistý, ale přeci jen už víme, jaké jsou možnosti. Jelikož jich není tolik, tak si už můžeme celkem živě představit, jak bude školné na vysokých školách vypadat. Co na to říkáte vy?
Fotografii „Zmačkaná tisícikorunová bankovka“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.