• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Kupujte české výrobky!

13. září 2010 Michal Zikmund Nezařazené

John Fitzgerald Kennedy řekl: „Neptej se, co pro tebe může udělat tvá vlast. Ptej se, co pro svou vlast můžeš udělat ty.“ V dřívějších dobách museli lidé dělat pro vlast velké věci: bojovat ve válkách nebo v odboji, čelit všemožným tyranským režimům, tvrdě pracovat, aby obnovili zemi po různých pohromách: válkách, řádění živlů a podobně.

I my dnes můžeme udělat pro vlast velké věci: sloužit v armádě (nabízí se i služba v záloze, kterou nemáte jako hlavní zaměstnání), u policie, v záchranné zdravotnické službě (či jako zdravotník vůbec), za nevelké peníze vzdělávat mladou generaci. Takové věci jsou chvályhodné, nejsou morální povinností.

Morální povinností jsou však malé služby státu. A dnes to jako jindy znamená přispívat k rozvoji naší země v souladu s respektem k životnímu prostředí. Nemusíme hned chodit po chráněných oblastech a sbírat odpadky, od toho jsou lidé placení (samozřejmě pokud to chcete dělat, určitě ničemu neuškodíte). Všichni lidé by však měli mj. třídit odpad, omezovat produkci emisí (na kole místo autem atp.) a také (konečně k věci) kupovat převážně domácí výrobky.

Mnoho našich výrobců již bohužel nestačilo levné či masově známé konkurenci ze zahraničí a výrobu ukončili. Naše země je plná pomníků touhy po levném či naopak zdánlivě luxusním zboží z ciziny. Jsou to opuštěné továrny, zemědělské statky a podobné objekty. Tyto dávaly lidem u nás práci, zboží a daně státu.

Zvláště v diskontech je dnes mnoho zboží ze zahraničí. Jasně, že se musí dovážet banány. A není nic špatného ochutnat zahraniční specialitu, která se u nás nedělá. Ale k čemu jsou polská vejce, německé sladkosti a mléčné výrobky, jihoafrická jablka, novozélandská cibule, čínský česnek, turecké sušenky, pákistánská trička, indonéské nádobí – ne, nic z toho jsem si nevymyslel.

Nejen, že odmítáme dát práci lidem v Česku, nejen, že jdeme sami proti sobě, co se týče rozvoje místního i celostátního, ale ještě podporujeme nesmyslné převozy. Proč proboha produkovat tuny oxidu uhličitého na převoz česneku z Číny, když vždy rostl v Polabí?

Levné zboží z ciziny sotva stačí tomu českému kvalitou, naopak „značky“ jsou leckdy předražené.

Pokud už kupujeme z nějakého důvodu cizí zboží, kupujme ho prosím z Evropské unie. Evropské zboží se vyrobilo za evropských norem v Evropě, ne 10 000 kilometrů daleko. A rozvoj celé EU je v našem zájmu. Když si však koupíte třeba čínské boty, víte, koho podporujete? Jaká práva mají dělníci, kteří je vyrobili a v jakých podmínkách pracují?

Proto až budete příště nakupovat…vzpomeňte si na nezaměstnanost, na globální oteplování, na tyranské režimy, na značky, které kdysi znala půlka světa a dnes už neexistují… a sáhněte raději po domácím!

Fotografii „Zelenina ve vozíku“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Mladí vs. staří aneb generační problémy

Komentáře
pavel pravda
13. září 2010

Boty od Baťi jsou pro leckterého Čecha ještě stále drahé a proto sáhne po botách z Číny.U pokladny je mu potom jedno, kdo mu boty ušil.Při reklamaci u Baťi zažije pokoření, neboť se dozví, že v botech vlastně chodil. Proto ty levné boty z Číny klidně vyhodí a koupí si nové. Levné.

Michal Zikmund
18. září 2010

Rád říkám, že nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Baťa je trochu extrémní příklad, je to drahá (ale také velmi kvalitní) značka, která však už nesídlí ani nešije v ČR. Co se týče zrovna bot, je situace složitější, teď ožívá Botas Skuteč (už dostala nějaká designové ceny), u sportovní obuvi je holt nutné koupit zahraniční věc – nejlépe od evropské značky, i kdyby byla ta bota ušitá v Číně. Kupovat levnou čínskou obuv třeba u Vietnamců je však nesmysl, jednak nic nevydrží a musíte si hned koupit nové boty (to je mj. neekoligické), za druhé se šijí na asijskou nohu a obecně nejsou zdravotně dobré, za třetí podporujete výrobce, který si obvykle neláme hlavu s dodržováním lidských práv ani duševního vlastnictví. Kvalitní dejme tomu Merell vydrží a ochrání. O reklamaci obuvi se tady snad bavit nebudeme, o tom, co je vada výrobní a co důsledek používání snad článek není, zkuste si reklamovat botu za čtyři´stovky.

Objeveno
13. prosince 2011

Nedávno jsem narazila na projekt, který se snaží vrátit české zboží a výrobky zpět do povědomí lidí. Je na adrese http://www.ceske-produkty.cz.

Aleš
30. ledna 2012

Velmi pěkný článek. Je opravdu potřeba vzbudit zájem české společnosti o národní produkty. Lidé si mnohdy neuvědomují, že své finanční prostředky zbytečně odvádějí do zahraničí, tím, že si koupí netuzemský výrobek.

Martina
17. března 2012

Hezký článek! Také odmítám čínský a jiný dovoz. Vše kvalitní máme u nás. Teď jsem konečně narazila na seriózní e-shop, koukám, že už ho i někdo zmínil níže. Navíc komunikují rychle a slušně, zatím vše mi přišlo prakticky obratem a co víc, věci, které tam mají, jsou opravdu i HEZKÉ. Co si budeme nalhávat, u veškeré tuzemské produkce to pravda být nemusí. Zatím to vypadá, že na http://www.ceske-produkty.cz si opravdu vybírají a české výrobky odtam už otestovali naše dvě malá zlobítka i já s manželem. Myslím, že touto cestou se dá jít také při podpoře našich výrobců.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže