Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity si pro žáky základních a středních škol připravila hned několik soutěží. Jejich úkolem je nejen podpořit studenty v oborech, jež je zajímají, a v týmové spolupráci, ale také je seznámit se studiem daného oboru na vysoké škole.
Prvně bych ráda poděkovala PR manažerce projektu Učit se učit Mgr. Zuzaně Kobíkové, kterou místy cituji, za poskytnuté informace.
Jak už jste se dozvěděli v předchozím článku, cílem projektu Učit se učit Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (PřF MU) je vzdělávat budoucí odborníky a středoškolské učitele v oblastech přírodních věd a matematiky. Není to však zdaleka vše; Přírodovědecká fakulta rozjela začátkem září nová kola tradičních soutěží a korespondenční semináře s mnohaletou tradicí pro studenty základních a středních škol.
Navzdory perspektivnosti studia přírodních a technických věd, zájem středoškoláků o tyto obory klesá. Právě proto považuje Přírodovědecká fakulta za důležité podporovat středoškolské studenty v jejich studiu.
Fakulta je schopna nabídnout svým studentům hodně. Její absolventi jsou schopni uchytit se v oblastech vědy a výzkumu a mnohdy využívají zapojení fakulty do výzkumných projektů. Často také začínají svou vědeckou kariéru již během studia.
ViBuCh je vzdělávacím korespondenčním kurzem pro budoucí chemiky. Pro soutěžící jsou připraveny čtyři série úloh. Většina z nich je postavena na reálných výzkumech. Po vyhlášení výsledků čeká ty nejúspěšnější týdenní soustředění na Přírodovědecké fakultě MU. Zde spojí své získané teoretické znalosti s praxí v moderních laboratořích.
BRKOS (Brněnský korespondenční seminář) je soutěží v matematice určenou studentům středních škol. Přihlášení žáci budou mít za úkol řešit během školního roku několik sad příkladů. Odesílat je budou zpět organizátorům, kteří je vrátí opravené spolu s novou sérií k řešení. Šestnáct nejlepších řešitelů čeká Podzimní víkendovka matematiky, kde pro ně budou připraveny poutavé přednášky.
MathRace je název jednodenní matematické internetové soutěže. Její organizaci si vzali na starost studenti a učitelé z Ústavu matematiky a statistiky PřF MU, odbornou garanci pak ústav matematiky a statistiky PřF MU. Studenti středních škol mají možnost zúčastnit se ve dvou či čtyřčlenných týmech. Čeká je 45 úloh s matematickým i logickým zaměřením. Primárně bude hodnoceno množství vyřešených úloh a sekundárně celkový čas strávený nad jejich řešením. Zadání jsou rozdělena do tří sad se stanovenými limity jedna, dvě a tři hodiny.
Matematický kurz pro maturanty je určen posledním ročníkům středních škol. Jedná se o soubor volnočasových aktivit a odborných přednášek, kdy vysokoškolští studenti seznamují maturanty s náplní a formou vysokoškolského studia matematiky.
KEKS je Korespondenční ekologický seminář určený středoškolským studentům, avšak žáci základních škol jsou vítáni neméně. Soutěžící obdrží v průběhu školního roku 6 sad úloh, z nichž bude mít každá jiné téma. Ty se budou týkat biologie, životního prostředí, světa kolem nás a jeho enviromentálních dopadů.
Zdroj galerie: Vzdělávání budoucích středoškolských učitelů přírodních věd a informatiky