Den D se přiblížil mílovými kroky a už zítra začne společná část maturitních zkoušek. V uplynulých týdnech jsme pro vás připravili řadu článků o státní maturitě, nyní si přesto pojďme shrnout, jak mají didaktické testy a maturitní písemné práce vypadat.
Od zítřka to vypukne! Studenti budou skládat první části maturitních zkoušek. Jde o didaktické testy a slohové práce. Začátek testování je stanoven jednotně na 8 hodin ráno.
Český jazyk
Didaktický test z českého jazyka tvoří uzavřené otázky, kde žák vybírá vždy jen jednu správnou odpověď. Bodové hodnocení bude u každé otázky uvedeno, žák tedy přesně zná maximální možný počet bodů, který za ni může získat. Didaktický test trvá 60 minut čistého času.
Při písemné práci si student volí jedno z deseti různých témat, které předem zadalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Každý student dostane zadání práce v tištěné podobě a během stanoveného limitu 25 minut si zvolí jedno téma, které po zapsání do záznamového archu již nebude moci změnit ani upravit. V zadání práce se objeví název, jež může být doplněn o konkrétní úryvky nebo ukázky, z nichž musí žák posléze vycházet. Jasně specifikován bude rovněž slohový útvar nebo konkrétní situace, do které má být studentův text zasazen. Do zmíněného archu pak studenti napíší celou svou slohovou práci. Na napsání písemné práce mají žáci 90 minut času a musí splnit minimální stanovenou hranici 250 slov.
Po loňských problémech se státními maturitami se opravování slohových prací opět vrátí na půdu školy, kde je budou hodnotit sami středoškolští pedagogové. Sledovat budou spisovnost jazyka, kompozici textu a také to, zda žák splnil zadaná kritéria.
Povolena budou Pravidla českého pravopisu. Žák si může přinést svoje, nebo si v případě potřeby vypůjčit ta, která budou k dispozici v každé učebně, kde se slohové práce budou psát.
Matematika
Pokud jste si jako druhý maturitní předmět zvolili matematiku, čeká vás v tomto případě pouze didaktický test. Každý žák dostane záznamový arch a testový sešit. Během prvních 15 minut si může promyslet, jakým způsobem bude úlohy řešit. Nutno říci, že už během tohoto stanoveného limitu si může předběžně propočítávat zadané příklady v testovém sešitě a poté je už jen zapsat do záznamového archu. Zkouška z matematiky potrvá 90 minut čistého času.
Didaktický test tvoří tzv. široké úlohy. Znamená to, že student musí oproti loňskému roku uvádět do záznamového archu i postup řešení úlohy, nikoli pouze správný výsledek. Protože se v tomto případě jedná o novinku, bude student na nutnost uvedení početního postupu upozorněn jednou v testovém sešitu a znovu pak i v záznamovém archu, aby tak tuto důležitou část neopomněl. Body můžete získat i tehdy, pokud jste se sice dobrali špatného výsledku, ale váš postup řešení bude vyhodnocen jako správný. Nulovým počtem bodů bude ohodnocen ten žák, který početní postup vůbec neuvede.
Povoleny jsou i některé pomůcky. Žák může při zkoušce používat kalkulačku bez grafického režimu, úprav algebraických výrazů a řešení rovnic. Dále pak může mít k dispozici matematické a fyzikální tabulky pro střední školy a rýsovací potřeby (tužka, pravítko, kružítko, trojúhelník s ryskou, úhloměr a guma).
Naše další tipy, jak zvládnout didaktický test najdete zde.
Cizí jazyk
Didaktický test bude rozdělen na část poslechovou (potrvá 35 minut), v níž žáci budou doplňovat cvičení nebo odpovědi na stanovené otázky. V druhé části student prokazuje, že ovládá gramatiku a čtení a rovněž, že rozumí textu. Odpovědi je nutné zapsat do záznamového archu. Časový limit druhé části je nastaven na 60 minut. Celkově tedy zkouška z matematiky potrvá 95 minut.
Poznámky si můžete psát do testového sešitu, kde také naleznete časový limit a pokyny, jak při řešení úkolů postupovat. V testu bude obsaženo 63 úloh, přičemž za každou z nich je možné získat jeden bod. Didaktický test ovlivňuje výslednou známku z cizího jazyka z 50 %.
Limit písemné práce je určen na 60 minut. Při písemné práci může žák používat slovník bez vlastních poznámek. Zadání písemné práce obsahuje situaci, téma, typ, rozsah textu a příjemce sdělení. Uvedená témata se zabývají každodenními situacemi jako jsou vztahy, bydlení, koníčky, cestování apod. Zadání může být doplněno výchozím textem (inzerát, úryvek) a je nutné dodržet předepsaný typ dokumentu (článek, dopis) a slohový útvar. Pozornost věnujte také sledu myšlenek a správnému členění psaného textu.
První část písemné práce je stanovena rozsahem 120-150 slov, za níž je možné získat maximálně 24 bodů. Druhá část je limitována 60-70 slovy, s maximálním bodovým ziskem 12 bodů. Celkově je tedy možné dosáhnout 36 bodů a mezní hranice pro splnění testu je určena alespoň 16 body v celé práci. Písemná práce ovlivní známku z cizího jazyka z 25 % (zbylých 25 % tvoří pozdější ústní zkouška).
Písemnou práci budou vyhodnocovat pracovníci CERMATu. Přihlíží se zde k tomu, zda žák splnil zadání, jak se vypořádal s obsahem textu, jak jej strukturoval. Dále je hodnocena slovní zásoba, pravopis a mluvnické prostředky.
Přejeme vám hodně štěstí.