• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Státní maturity zblízka 3 – podoba a hodnocení zkoušek

23. srpna 2010 Nikola Kieslerová Vzdělání a kariéra Státní maturita, Všeobecné

V tomto článku se budeme bavit pochopitelně o formě zkoušek společné, tedy státní, části.  Jak bude vypadat a jak bude hodnocena část profilová (školní) závisí na škole samotné.

Zkoušky ze všech předmětů mají formu didaktického testu, tedy zaškrtávání. Výjimkou jsou zkoušky z jazyků, které mají podobu komplexní zkoušky, nehledě na to, jestli se jedná o zkoušku povinnou, či nepovinnou.

Komplexní zkouška se skládá ze tří dílčích zkoušek:

  1. Ústní zkoušky
  2. Didaktického testu, který u cizích jazyků obsahuje dva subtesty – čtení a poslech
  3. Písemné práce

Proč tomu tak je je zřejmé – to jak ovládáte jazyk není jen o znalostech, ale o tom, jak mu rozumíte a jak ho ovládáte v praxi (mluvení, čtení, psaní). Komplexní zkouška tedy ověřuje všechny tyto dovednosti, každá z dílčích zkoušek jiné.

Hodnocení

Ústní zkouška – bude hodnocena dvěma proškolenými a certifikovanými učiteli, kteří budou součástí maturitní komise – jeden bude zkoušející, druhý přísedící. Hodnocení bude prováděno přímo v průběhu zkoušky, podle postupů stanovených centrálně. Hodnotitelé stanoví bezprostředně po výkonu žáka jeho bodové hodnocení na základě svých vyplněných hodnotících tabulek.

Co to tedy znamená? Zkoušející bude mít u sebe pracovní list, na kterém bude mít předem určeno, jak má zkouška vypadat. Na co se vás má ptát, co má na vašem výkonu hodnotit apod. Tím by se mělo předejít napovídání žákům.

Didaktický test – záznamové archy se naskenují ve škole, načtou se do systému, který data zpracuje a vyhodnotí.

Písemná práce – bude hodnocena dvěma proškolenými a certifikovanými učiteli podle jednotných, centrálně daných kritérií hodnocení.

Zase – učitelé budou mít předem dáno, co a jak hodnotit.

Dílčí zkoušku složíte úspěšně, jestliže dosáhnete alespoň tzv. hraničního skóre, tj. nejnižší možné bodové hranice potřebné pro splnění zkoušky. Každá dílčí zkouška má hraniční skóre stanoveno jinak! Pro úspěšné složení komplexní zkoušky musíte uspět ve všech dílčích částech. Pokud se tak nestane, opakujete celou komplexní zkoušku.

Pokud neuspějete např. u ústní zkoušky, kterou konáte jako první, didaktický test ani písemnou práci už nepodstupujete. V případě neúspěchu konáte v podzimním termínu opravnou zkoušku ze všech tří dílčích částí. U opravné zkoušky si můžete navolit jinou úroveň obtížnosti. Pokud jste tedy neuspěli u vyšší úrovně obtížnosti, máte možnost opravovat v nižší. Volba obtížnosti je pro všechny tři dílčí části stejná.

Celkové hodnocení komplexní zkoušky se stanoví váženým aritmetickým průměrem všech dílčích zkoušek. To znamená, že každá dílčí zkouška bude mít jinou váhu a jinak ovlivní celkovou známku. Např. u ANJ má didaktický test zastoupení 50%, ústní zkouška a písemná práce jen 25%. Hodnocení vysvědčení je převedeno do klasifikační stupnice, tedy 1 – výborný, 2 – chvalitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatečný, 5 – nedostatečný, jak to všichni dobře známe.

Fotografii „Studenti v lavicích“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Vzdělání a kariéra

Ludolfovo číslo - 5000 miliard desetiných míst

Komentáře
Roman
07. listopadu 2010

Dobrý den mám dotaz: studuji večerní střední školu obor podnikání.
V letešním školním roce mě čeká státní maturita. Rozhodl jsem se maturavat z matematiky – lehčí verze. Zajímá mě jaké jsou bodová kritéria této zkoušky. Tedy kolik mohu mít min. bodů abych úspěšně tuto zkušku sloožil?
Děkuji za odpověď
Liberda Roman

Petr Homoky
07. listopadu 2010

Dobrý den,
pravděpodobně budete muset mít 33% dobře. Pokud ano, tak by vám to mělo stačit na čtyřku.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže