Státní maturity už jsme si prošli pěkně obecně, a tak je čas se konečně zaměřit na jednotlivé zkoušky. Jako první tedy na zkoušku z českého jazyka, která bude povinná pro všechny. Podíváme se na podobu jednotlivých dílčích zkoušek a v závěru i na jejich váhu hodnocení, vymezený čas, formu zadání a na pomůcky, které vám budou dovoleny používat.
Ústní zkouška
Délka ústní zkoušky je pro obě úrovně obtížnosti stejná – 35 minut. Z toho 20 minut je příprava studenta na potítku a maximálně 15 minut samotná zkouška.
Vylosujete si jedno z 20 nebo 30 (Z/V) zadání. Zadání ústní zkoušky je pracovní list, který je postaven na konkrétním literárním díle. Seznam literárních děl, tedy zadání, si žák sestaví sám, a to výběrem ze školního seznamu děl, který bude zpřístupněn nejpozději do 30. září příslušného roku. Seznam zadání je tedy prakticky postaven na vašem čtenářském deníku = velká výhoda pro ty, co čtou. Seznam četby vytváří škola v minimálním počtu 40 děl pro základní a 105 děl pro vyšší úroveň.
Pracovní list se skládá ze tří částí:
- Výňatek z uměleckého textu = daná kniha
- Výňatek z neuměleckého textu, který často nějak souvisí s danou knihou
- Struktura zkoušky = co se zkouší
Didaktický test
Podoba didaktického testu vám jistě nebude úplně neznámá. Dostanete testový sešit a záznamový arch. Titulní strana testového sešitu bude obsahovat všechny potřebné informace, např. počet úloh, jak postupovat při práci se sešitem, jak a kam zaznamenávat odpovědi, bodování, kolik máte času na řešení apod. Záznamový arch je určen k zakřížkování/vepsání odpovědí. Povolenou pomůckou jsou tedy pouze psací potřeby.
Písemná práce
V obou úrovních si budete vybírat z 10 zadání. Na výběr budete mít k dispozici 25 minut. Minimální rozsah práce je stanoven na 200/250 (Z/V) slov. Písemná práce se píše do záznamového archu, který je jediným odevzdávaným materiálem. Koncept a osnovu si pochopitelně vytvořit můžete.