Před několika desítkami let bylo slovo stres jen další medicínský výraz nic neříkající laické veřejnosti. Možná byl dokonce považován za nějaký druh duševní poruchy.
Dnes všichni víme o čem je řeč. Stres je na denním pořádku skoro každého z nás, je součástí našich životů, a my se mnohdy ani nesnažíme účinně se mu vyhnout, přestože jeho negativní vliv na naše zdraví je všeobecně znám.
Stres je reakce organismu na jeho přetížení, na nadměrnou zátěž. Vzniká při setkání s tzv. stresory, což jsou faktory podněcující a vyvolávající v nás stresovou reakci. Stres nemusí být vždy spojený jen s negativním vjemem nebo nepříjemnou záležitostí, může ho vyvolat například i blížící se datum důležité návštěvy nebo schůzky, první rande, rodinná oslava a podobně. Nadmíru stresujících životních situací lze vyjmenovat víc než dost, mezi ty nejznámější patří například rozvod a stěhování.
Časté prožívání stresu má samozřejmě vliv na náš organismus a není to vliv v žádném směru pozitivní. Stále častěji u sebe začneme pozorovat podrážděnost, můžeme častěji propadat úzkosti, nejsme schopni se soustředit, následují poruchy spánku. Nic co bychom potřebovali například v předzkouškovém období!
Co tedy udělat proto, abychom příznakům stresu nepropadali tak často? Přestaňme ignorovat fakt, že člověk zkrátka potřebuje občas vypnout a odpočívat. Důležité povinnosti a úkoly zbytečně neodkládejme, i kdyby nebyly zrovna příjemné. Pokusme se také o zdravější životní styl a psychickou rovnováhu. Věnujme se častěji činnostem, u kterých se můžeme znatelně odreagovat a “vyčistit si hlavu.“